12 marca br. podczas spotkania w przemyskim magistracie kilku włodarzy z terenu Podkarpacia wyraziło wolę przystąpienia do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, m.in. władze Przemyśla i gminy Medyka. Pierwszym krokiem ma być powołanie spółki SIM Południe. Rozmowa z zastępcą prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Michałem Sroką.
Kiedy miasto Przemyśl i gmina Medyka otrzymają jednorazowe wsparcie z RFRM na wejście do spółki?
– Wniosek Przemyśla został już pozytywnie zweryfikowany i wkrótce na konto miasta wpłyną trzy miliony złotych. Na wniosek Medyki jeszcze czekamy. Ale to nie jest to jedyne wsparcie, jakie oferujemy gminom. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa mogą one otrzymać do 10 procent kosztów inwestycji. Dodatkowo gmina może wystąpić o grant z Funduszu Dopłat, wynoszący do 35 procent kosztów inwestycji. I tu ważna zmiana w kontekście systemu finansowania: te pieniądze zostaną wypłacone od razu, tuż po uzyskaniu pozwolenia na budowę, a nie jak w przypadku poprzednich programów dopiero po zakończeniu inwestycji.
Na co konkretnie mają zostać przeznaczone te pieniądze?[paywall]
– Pierwsza wypłata, czyli w przypadku Przemyśla trzy miliony złotych, przeznaczona jest na założenie i przejęcie przez gminę części udziałów w spółce SIM. Kolejne dotacje przeznaczone są na przeprowadzenie inwestycji mieszkaniowych.
No dobrze, to czym jest SIM?
– SIM, czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, to spółka zawiązywana przez gminy z udziałem najczęściej Krajowego Zasobu Nieruchomości. Zadaniem tej instytucji jest budowa mieszkań. By taka spółka mogła efektywnie działać, powinna wybudować odpowiednio dużo lokali mieszkalnych. Według naszych szacunków co najmniej 900. Niewiele gmin planuje tak duże inwestycje, dlatego do jednej SIM wchodzi zwykle kilka gmin.
Jakie kolejne kroki mają podjąć poszczególne samorządy?
– Po przystąpieniu do spółki SIM muszą podpisać akt notarialny, uzyskać pozwolenie na budowę i ją rozpocząć.
Jakim tzw. wkładem własnym mają dysponować gminy?
– Gminy nie muszą wnosić wkładu własnego. Mogą, ale nie muszą, wnieść grunty pod budowę. Za to taką „początkową” opłatę mogą wnieść przyszli najemcy. Kwota będzie się różnić w zależności od wartości inwestycji ale, co ważne, to nadal jest dużo tańsza opcja niż na przykład kredyt hipoteczny. I tu chciałbym zaznaczyć ważny punkt w programie SIM. Te mieszkania będzie można nie tylko wynająć, ale także wykupić na własność. Wówczas ta kwota wniesiona na początku zostanie rozliczona na poczet wykupu.
Kiedy może się rozpocząć budowa tanich mieszkań w Przemyślu i Medyce oraz ile ich ostatecznie może powstać?
– Myślę, że rok 2021 to czas na przygotowanie dokumentacji inwestycji i uzyskania pozwolenia na budowę. W 2022 roku powinny się rozpocząć prace budowlane. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze budynki zostaną oddane lokatorom w 2023 roku. Docelowo planujemy wybudowanie, przynajmniej na początek, 45 mieszkań w Medyce i 160 w Przemyślu. To mają być mieszkania o metrażu około 50 metrów kwadratowych, czyli dwu-, trzypokojowe.
Na jakich zasadach będą przekazywane mieszkania? Jaki udział będzie mieć w tym miasto?
– To rada gminy przyjmuje, w formie uchwał, kryteria naboru lokatorów. Według przepisów mieszkania społeczne powinny być przeznaczone zarówno dla seniorów, jak i dla rodzin z dziećmi. Natomiast wiemy, że największe zapotrzebowanie lokalowe jest wśród osób, które dopiero wchodzą w dorosłe życie. Obecnie 40 procent młodych ludzi w wieku produkcyjnym nie może sobie pozwolić na własne mieszkanie. Są zbyt zamożni, by mogli się starać o mieszkanie komunalne, bo przecież pracują, zarabiają, a jednocześnie zbyt ubodzy, by otrzymać kredyt mieszkaniowy. Nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową. To właśnie do nich adresujemy ten program. SIM to nie tylko projekt dotyczący mieszkalnictwa. Budując mieszkania, chcemy zatrzymać młodych ludzi w ich małych ojczyznach. Tam, gdzie jest praca, ale nie ma mieszkań lub są one zbyt drogie, by młodzi ludzie mogli sobie na nie pozwolić.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Już Przemyśl dostał, brakuje refleksu dziennikarskiego ... jak zawsze zresztą.... ale na Marne Gadanie nigdy czasu nie brakuje :/
To znaczy otrzyma 10 razy mniej niż ojciec Rydzyk dostał juz w tym roku od rządzacych
Kanalia z Torunia ma ważniejsze potrzeby, ludziom nie potrzeba mieszkań tylko wiary a im naród biedniejszy tym pokorniejszy.
Ma chłop rozmach z Torunia a wy możecie tylko komentować i nic więcej więc dajcie sobie spokój bo nic z tego nie wynika, patrząc na kogoś pozbawiacie się przedsiębiorczości i sprawnego myślenia a co za tym idzie dobrych pieniędzy i stoicie w miejscu narzekając...
Na geotermie by warto też wydać, a problem z basenami by to załatwiło i z ogrzewaniem ekologicznym ale też w blokach mieszkalnych można by puścić wodę termalną, jak to jest na osiedlu w Uniejowie
To PISIORY daja kase czy nie?Bo juz sie wkurzam.Beda te mieszkania. czy nie?
3 miliony na mieszkania? Jak w tytule, będą bardzo tanie... Złodziej i oszust z Torunia dostaje znacznie więcej i tu się zgadzam: PiS daje kasę, właśnie takim złodziejom
Geotermia w wydaniu toruńskim, to jedynie przykrywka dla wyciągania kasy z różnych źródeł pozatacowych. Utopiono już ponad 150 mln i okazuje się, że trzeba jeszcze zbudować zakład (ciepłownię) podgrzewający (!) wodę,bo ta spod ziemi zadania nie wykona i Torunia, jak chciałby papcio biznesmen, nie ogrzeje.
Już Przemyśl dostał, brakuje refleksu dziennikarskiego ... jak zawsze zresztą.... ale na Marne Gadanie nigdy czasu nie brakuje :/
To znaczy otrzyma 10 razy mniej niż ojciec Rydzyk dostał juz w tym roku od rządzacych
Kanalia z Torunia ma ważniejsze potrzeby, ludziom nie potrzeba mieszkań tylko wiary a im naród biedniejszy tym pokorniejszy.