Reklama

Przemyśl ponownie przyłączy się do Narodowego Czytania

W sobotę, 8 września, w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania w Centrum Kulturalnym w Przemyślu i bibliotece na Grodzkiej przemyślanie oddadzą się wspólnej lekturze Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

Siódma edycja wydarzenia, zainaugurowanego w 2012 r. przez ówczesną głowę państwa B. Komorowskiego, w przemyskim CK rozpocznie się o g. 16. Wyboru narodowej lektury dokonał prezydent RP Andrzej Duda. Tegoroczny wybór uzasadnił słowami: „Wiele zawartych w książce pytań jest dzisiaj[paywall] w Polsce aktualnych, dlatego wydaje się ona ważna, warto więc ją przypomnieć i przeczytać”.

Narodowe czytanie w sali widowiskowej CK poprzedzi wykład dra Jana Zięby, dyrektora Instytutu Humanistycznego PWSW w Przemyślu, będący refleksją na temat powieści, nawiązującą do  100. rocznicy odzyskania niepodległości. W tym roku fragmenty narodowej lektury przeczytają na głos m.in.: poseł Andrzej Matusiewicz, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Robert Choma, dyrektor CK Janusz Czarski, a także aktorzy Towarzystwa Dramatycznego „Fredreum”, Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie i Grupy Teatralnej „Garderoba”. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w wydarzeniu wszystkich mieszkańców. Po zakończeniu akcji, o g. 18, na deskach CK wystawiony zostanie spektakl komediowy Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, zatytułowany Scampolo (Gałganek).

Przeczytaj i ty

Nie będzie to jedyna tego dnia odsłona Narodowego Czytania. Również w sobotę, 8 września, o g. 17 w murach Przemyskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej powieść S. Żeromskiego czytać będą sami mieszkańcy. We wspólnej, głośnej lekturze Przedwiośnia wziąć może każdy. By zgłosić akces i przeczytać na forum fragment książki, wystarczy do 5 września br. zadzwonić pod numer tel.: 16 6783652. W programie spotkania w bibliotece są także: prelekcja Anny Renner poświęcona filmowym adaptacjom Przedwiośnia, konkurs wiedzy o powieści z nagrodami oraz wystawy tematyczne w budynku PBP przy Grodzkiej i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przy ul. J. Śnigurskiego (siedzibie współorganizatora wydarzenia). Tę drugą oglądać można w g. 10 – 12.
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    smetny przemyski obserwator - niezalogowany 2018-09-07 18:22:37

    Bo to najprostsze , nie wymaga wysiłku , zaangażowania , pracy , pomysłowości.  Im gorsza gospodarka ,  upadek  mieściny , niemal ruina , to  oferują  więcej igrzysk by odwrócić uwagę od szarej rzeczywistości jak  w tym przypadku czyatnia bajek. A więc baju , baju a będziesz w raju.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pikuś - niezalogowany 2018-09-08 06:43:21

    To chyba jakies niepewne towarzystwo bo prezio pilnuje portwela cała dłonia,zeby nie zajumali.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama