Amatorów jazdy na rowerze jest w Przemyślu pod dostatkiem. Wszyscy mogą sprawić, że nadsańskie miasto zyska miano rowerowej stolicy Polski.
Organizatorem konkursu jest miasto Bydgoszcz. Wstępnie swój akces zgłosiło 25 miast[paywall]. Oprócz Przemyśla i Bydgoszczy także: Biała Podlaska, Białystok, Chełm, Chorzów, Ciechanów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie-Zdrój, Kielce, Koszalin, Leszno, Łódź, Mysłowice, Olsztyn, Piekary Śląskie, Słupsk, Suwałki, Świętochłowice, Świnoujście, Warszawa i Włocławek.
Celem tej akcji jest wspólne propagowanie aktywnego wypoczynku i turystyki rowerowej jako alternatywy dla zanieczyszczającej środowisko jazdy samochodem oraz wdrażanie idei „smart city” (inteligentne miasto, a więc takie, które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne) w miastach. U podstaw organizacji przedsięwzięcia legła chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez Włochów, lecz została zawieszona w 2018 r.
W tym swoistym konkursie udział może wziąć każdy, kto posiada telefon komórkowy. I oczywiście rower, z którego systematycznie korzysta. Trzeba będzie tylko pobrać darmową aplikację i wybrać miasto (lub obszar), dla którego chce się „zbierać” kilometry. Aplikacja działa na całym świecie, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny.
Miasto, które wygra rywalizację, otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, puchar na stałe wejdzie w posiadanie zwycięskiego miasta.
Dzięki udziałowi w akcji każde miasto po zakończeniu rywalizacji otrzyma od organizatora szczegółowe statystyki dotyczące jej uczestników oraz tzw. mapę ciepła, która pokaże, jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami się poruszali . To z pewnością ułatwi w przyszłości odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych czy małej infrastruktury rowerowej w mieście. Rozpoczęcie konkursu we wrześniu 2019 r.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Rowerowa stolica bez ścieżek rowerowych. Gratuluję.
Przemyśl stolicą rowerową? Redakcjo - litości, nie widzieliście widocznie innych miast z infrastrukturą rowerową i setkami rowerzystów.
Zrobili nad sanem 3 km sciezki plus obwodnica jedzcie na zachod rower to swietosc na drodze
Gościu co Ty pleciesz? Redakcji? Przecież to nie redakcja wymyśliła konkurs tylko pisze, że taki jest.
Do rowerowej stolicy Polski jak stąd do nieba!
ta na bank to wy chyba w przeworsku u tych Orzełkow nie widzicie co sie dzieje redakcja jest ślepa???
A może by się tak zatroszczyć o pieszych...by można było spokojnie spacerować po mieście...Może by tak uregulować ruch pieszych i zsynchronizować sensownie sygnalizacje świetlną na przejściach ldą pieszych bo albo czeka się w nieskończoność na zielone albo nie zdąży się przejść bo tak szybko włącza się czerwone dla pieszych. Brakuje te świateł w niektórych ruchliwych miejscach na ulicach Przemyśla...ale to nic ,,GRUNT BY ROWERZYŚCI MIELI GDZIE SMIGAĆ" kosztem pieszych...
I ścieżki z polbruku , na których zęby można wybić i koła zniszczyć .
Myślę że ten kto wymyślił konkurs nie był w Stalowej Woli
Widzisz gościu - nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Tytuł artykułu nikt inny nie wymyślił tylko Redakcja (jakiś redaktor)! Więc przeproś za to plecenie.
A może by tak wziąć udział w konkursie na ilość nowych miejsc pracy?
Oj Anka, Anka. O rowerach jest rzecz a nie o miejscach pracy.
A może zacząć od. nauki. Przepisów gdzie i jak rowerzysta. ma jeździć rowerem . A potem zacząć za łamanie przepisów. Karać B. o. jazda po chodnikach. przejsciach. dla pieszych jest wykroczeniem .
C , wymuszanie pierszeństwa przez samochody , D jazda zamochodem 5 cm od roweru , E chamskie zachowania wobec rowerzystów itd . Zawsze będą jechał chodnikiem bo chcę żyć .
Konkurs w Przemyślu na budowę fabryk, zakładów pracy , żłobków , szpitali , przychodni , osiedli komunalnych , itd itp .
A czy spacerowanie po ścieżkach rowerowych jest ok? A moze by tak kary jakieś za to?
A gdzie mają smigać, tyle ścieżek jest w Przemyślu ? Jak Pan nie wie ktorędy mozna spaceroać spokojnie po mieście to Pana problem. A inni uzydkownicy to co? Pieszy jest najważniejszy? Ile jest potrąceń , bo pieszemu cieżko popatrzeć w lewo i prawo tylko pcha sie bo jemu sie należy przejść.
A na zdjęciu ilustrującym artykulik rowerzysta śmiga chodnikiem a tuż obok pusta ścieżka rowerowa. Ot, mentalność siunka.
To nie jest ścieżka rowerowa , to jest chodniczek z polbruku .
Rowerowa stolica bez ścieżek rowerowych. Gratuluję.
Przemyśl stolicą rowerową? Redakcjo - litości, nie widzieliście widocznie innych miast z infrastrukturą rowerową i setkami rowerzystów.
Zrobili nad sanem 3 km sciezki plus obwodnica jedzcie na zachod rower to swietosc na drodze