Reklama

Przemyślanie na marszu tolerancji – Antyfaszystowskim Street Party w Warszawie [ZDJĘCIA]

Wydarzenie odbyło się w dniu Narodowego Święta Niepodległości. – Chcieliśmy pokazać, że Polska to też kraj ludzi tolerancyjnych i potrafiących dobrze się bawić 11 listopada – mówi jeden z przemyskich aktywistów.

Antyfaszystowskie Street Party rozpoczął się po godzinie 14 na placu Unii Lubelskiej w Warszawie. Maszerującymi towarzyszyło 6 bloków imprezowych: orkiestra bębnów Samba i 5 platform samochodowych z muzyką na żywo. Wśród artystów m. in. Siksa czy raper Miły ATZ.

Wielobarwny marsz, któremu przyświecało hasło "Za wolność Waszą i Naszą", przeszedł spokojnie do placu Trzech Krzyży, gdzie jego trasa miała swój koniec. 

– Powiewały zarówno flagi Polski, jak i tęczowe, Akcji Antyfaszystowskiej, Trzy Strzały również symbolizujące walkę z wyzyskiem, nietolerancją, autorytaryzmami. Był blok czerwony PPS-u, była Lewica, Akcja Demokracja i wiele innych środowisk oraz osób, które po prostu spontanicznie dołączyły do marszu – opowiada uczestnik z Przemyśla, działacz Antyfaszystowskiego Przemyśla.

– Marsz Niepodległości również przebiegł bez zakłóceń, ale środowiska nacjonalistyczne zaprosiły swoich odpowiedników z organizacji z Węgier, Hiszpanii czy Włoch. Byli obecni np. członkowie włoskiej partii Forza Nuova, której lider kiedyś do mediów powiedział, że faszyzm był wspaniałym epizodem i że jak nazwą go neofaszystą, to awantury robić nie będzie. Krzysztof Bosak z Konfederacji wspominał, że jego środowisku przyświecają podobne wartości co przedstawicielom tej włoskiej partii. Nic tylko gratulować. Myślimy więc, że istnienie naszego kolektywu Antyfaszystowski Przemyśl ma głębszy sens, bo wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, czym był faszyzm i że łatwo go z powrotem wnieść na salony, kamuflując się, wznosząc nienawistne hasła, choć artykułowane w bardziej kulturalny sposób i pod płaszczykiem demokracji. Chcieliśmy tam o tym przypomnieć, że droga do faszyzmu jest bardzo prosta i wiedzie przez całą tę propagandę nienawiści, szczucie na innych, jakakolwiek przemoc słowna i fizyczna wobec bezbronnych, w tym środowisk LGBT – tłumaczy.
san
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama