Jedną z wyborczych obietnic obecnego wójta gminy Fredropol Mariusza Śnieżka było dobre skomunikowanie sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej z „resztą świata”. Wygląda na to, że uda mu się dotrzymać słowa.
Kalwaria Pacławska nazywana jest „Częstochową Podkarpacia”. To nie dziwi, patrząc na tysiące pątników, którzy docierają tam przez okrągły rok. Od lat problemem był dojazd do sanktuarium. Co prawda jedna z dróg dojazdowych zyskała nową nawierzchnię, ale z uwagi na fakt, że jest wąska, w okresie natężonego pielgrzymowania nie było łatwo dotrzeć na sam szczyt[paywall].
– Dobra komunikacja to przede wszystkim druga droga dojazdowa do sanktuarium. Takowa jest, w Huwnikach, ale największą przeszkodą jest przeprawa przez Wiar. Kierowcy dostają się na drugi brzeg, jadąc po betonowych płytach ułożonych w najpłytszym miejscu koryta… rzeki. Tak od ponad 40 lat.
W grę nie wchodziła budowa mostu, bo usytuowanie terenu sprawia, że na tę inwestycję trzeba byłoby milionów złotych. Poza tym, władze gminy zmuszone byłyby wykupić kilka prywatnych działek, a to przysporzyłoby kolejnych kosztów.
– Szukając rozwiązania, znalazłem informację o budowie tak zwanych suchych brodów. Okazało się, że to dobre i w miarę tanie rozwiązanie. Kilka takich powstało nawet w Bieszczadach. Na jakiej zasadzie to działa? Gotowe prefabrykaty układane są na dnie rzeki, odpowiednio mocowane kotwami i zalewane betonem, a na górze asfaltem. Woda cały czas płynie korytem, a kiedy się podniesie, przepływa górą. Wysokość owych prefabrykatów to jeden metr. Mieliśmy zrobione badania i w ciągu ostatnich dziesięciu lat tylko dwa razy się zdarzyło, aby poziom wody był tak wysoki. Zdecydowaliśmy się na to. Projekt wykonała firma z Krakowa – wyjaśnił wójt gminy Fredropol.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dla czego nie ma na zdjęciu BMW 7 w kolorze czarnym Przecież to ulubione auto wieśniaków
To świetna wiadomość. Dzisiaj jest wtorek a w sobotę będzie nowa przeprawa przez rzekę. Informacja o odpuście ze strony sanktuariumODPUST ZNALEZIENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO 28.04 – sobota – 8:00 Msza św.; 9:00 Droga Krzyżowa na dróżkach, początek na Gradusach
super auto moc no i jazda , ciebie leszczu nie stać nawet na tico , no ale lubię jak to cię wkur.wia
Koniecznie numer rejestracyjny z trzema szóstkami, a na tylnym siedzeniu koszyk ze święconką
Dlaczego wyłaczono oświetlenie uliczne we Fredropolu i innych wioskach ? Jak to sie ma do zasad bezpieczeństwa mieszkańców?Skandal!!!!!!
Wracałem dzisiaj z odpustu tą drogą ale musiałem jechać przez wodę, żadnej przeprawy nie zaóważyłem. Jest to jakis fake news.
Dla czego nie ma na zdjęciu BMW 7 w kolorze czarnym Przecież to ulubione auto wieśniaków
To świetna wiadomość. Dzisiaj jest wtorek a w sobotę będzie nowa przeprawa przez rzekę. Informacja o odpuście ze strony sanktuariumODPUST ZNALEZIENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO 28.04 – sobota – 8:00 Msza św.; 9:00 Droga Krzyżowa na dróżkach, początek na Gradusach
nic głupszego nie można wymyslić????