Reklama

Przestrzeni do nauki strzelectwa w jednostkach oświatowych miasta nie będzie


Z pomysłem popularyzacji strzelectwa wśród młodzieży przemyskich szkół poprzez zajęcia i sportowe rywalizacje organizowane w placówkach wystąpił niedawno do władz miasta radny Paweł Grabas. Jego realizacji miałoby służyć uruchomienie szkolnych strzelnic pneumatycznych. Koncepcja jednak przepadła po oszacowaniu przez samorząd kosztów zakupu, utrzymania i obsługi tego typu obiektu.


W obecnych czasach resort oświaty coraz mocniej stawia na wprowadzanie do szkół treści  związanych z bezpieczeństwem i obronnością kraju. W placówkach edukacyjnych jak grzyby po deszczu powstają też klasy o profilu mundurowym czy oddziały przygotowania wojskowego, które szkole mają zapewnić powodzenie w naborze kolejnych roczników, a państwu dać w przyszłości szansę na zasilenie Wojsk Obrony Terytorialnej czy rezerw osobowych Sił Zbrojnych ochotnikami, co w dalszej perspektywie czasowej może się przełożyć na zwiększenie liczebności wojska, a także wzmocnienie edukacji obronnej w społeczeństwie. Ramowy plan nauczania dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obejmuje też realizację przedmiotu obowiązkowego edukacja dla bezpieczeństwa, w ramach którego uczniowie są zapoznawani z teorią strzelectwa – na poziomie klasy 8, jak i praktyczną nauką strzelania z broni – na poziomie I klasy szkoły ponadpodstawowej[paywall].

Strzelectwo z roku na rok wyraźnie zyskuje też na zainteresowaniu społeczeństwa, w tym młodszego pokolenia. Idąc tym tropem można by przyjąć, że pomysł radnego wart jest rozważenia i realizacji, szczególnie że powołał się on w złożonej przez siebie interpelacji do władz miasta na wprowadzony w 2023 roku Rządowy Program Upowszechniania Strzelectwa, wdrożony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, zakładający popularyzację strzelectwa wśród młodzieży i naukę strzelania z broni pneumatycznej i laserowej (w jego ramach w ub. roku przeszkolono prawie 110 tys. uczniów z blisko 700 szkół na terenie kraju). Przedsięwzięcie w swoim założeniu miało być realizowane we współpracy z samorządami, szkołami i klubami sportowymi. Miało, gdyż rządowy program przewidziany na lata 2023-2025 został zawieszony (wstrzymany), o czym poinformowano w kwietniu br. Między innymi ten argument wytoczyło miasto Przemyśl w odpowiedzi na inicjatywę radnego, który wniósł o podjęcie przez samorząd działań zmierzających do uruchomienia szkolnych strzelnic pneumatycznych i o włączenie się w inicjatywę upowszechniania strzelectwa.

Reklama

Miasto sceptyczne

W ramach przytoczonego, zawieszonego programu (który być może ma szansę wrócić, swego czasu pojawiła się bowiem nadzieja na jego przejście pod skrzydła innego resortu) każda klasa uczestnicząca w szkoleniu realizowała 3 godziny lekcyjne poświęcone tematyce strzeleckiej, w tym jedną teoretyczną i 2 praktyczne realizowane na strzelnicy właśnie.

Radny w swojej interpelacji zaproponował ulokowanie strzelnicy pneumatycznej na terenie szkół podstawowych, co pozwoliłoby zarówno naprowadzenie zajęć, jak i pozalekcyjnych i organizowanie zawodów międzyszkolnych. Przedstawił też korzyści z uczestnictwa uczniów w takich zajęciach, jak: rozwijanie sprawności fizycznej, koncentracji, dyscypliny i odpowiedzialności. Realizowanie zajęć strzeleckich w szkołach świetnie – zdaniem radnego – wpisywałoby się w działania edukacyjne, profilaktyczne i sportowe miasta, a zrzeszanie szkolnych klubów sportowych w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego pozwoliłoby stworzyć w mieście atrakcyjną formę reprezentowania i rywalizacji sportowej nie tylko na arenie szkolnej czy międzyszkolnej, ale nawet ogólnopolskiej czy olimpijskiej. Radny Grabas podsunął też gotowe narzędzie dydaktyczne do realizacji zajęć strzeleckich w postaci programu edukacyjnego „Strzelectwo sportowe dla każdego”, opracowanego w oparciu o podstawę programową WF dla klas IV- VIII.

Reklama

Miasto do pomysłu odniosło się sceptycznie. Przede wszystkim ze względu na przytoczony już fakt zawieszenia realizacji Rządowego Programu Upowszechniania Strzelectwa (wynikający z kontrowersji w przepisach PZSS), a tym samym jego finansowania. Z odpowiedzi na interpelację radnego, przygotowaną przez władze miasta, wynika też, że problemem jest również znalezienie innego źródła funduszy dla takiego przedsięwzięcia. Po analizie kosztów zakupu, utrzymania i obsługi takiego obiektu, jak strzelnica pneumatyczna, i po konsultacji z dyrektorami jednostek oświatowych na terenie miasta, zapadła zatem decyzja o odstąpieniu od uruchomienia w nich strzelnicy.

Miasto, powołując się na obowiązującą podstawę programową, wyjaśnia, że narzucone przez nią zajęcia mogą być realizowane przy użyciu środków własnych szkoły, jak również przez wykorzystanie strzelnic wirtualnych i laserowych znajdujących się w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego, ale też innych podmiotów. Jak dotąd uczniowie przemyskich szkół praktyczne zajęcia strzeleckie realizowali na dwóch strzelnicach na terenie miasta – strzelnicy będącej w posiadaniu Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu oraz strzelnicy LOK Przemyśl. I wygląda na to, że tak zostanie.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/09/2025 12:02
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama