15-osobowa grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku pod opieką Marty Inglot i Anny Bąk przebywała w Holandii na zaproszenie szkoły „t-Atrium” w Amersfoort. Pobyt związany był z międzynarodowym projektem pod tytułem „Building Europe through Entrepreneurship and Employment” współfinansowanym przez zarząd powiatu przeworskiego.
Wychowankowie popularnej przeworskiej „Jagiellonki” mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z młodzieżą z: Portugalii, Belgii, Włoch, Litwy, Turcji, USA i ćwiczyć język angielski na żywo oraz uczestniczyć w warsztatach, wycieczkach i spotkaniach integracyjnych. W ramach prac projektowych, uczniowie polscy wraz ze swoimi holenderskimi partnerami odwiedzili lokalną firmę i przeprowadzili wywiad z pracownikami na różnych stanowiskach. Wynikiem tego zadania był obszerny raport sporządzony wspólnie przez partnerów projektowych. Kolejnym zadaniem było utworzenie wirtualnej firmy i jej reklamy. 12 grup w międzynarodowym składzie walczyło o główną nagrodę. W zwycięskiej drużynie znalazła się uczennica przeworskiego liceum Agata Sykała.
Ale wizyta to nie tylko praca. Było także sporo atrakcji: zwiedzanie Amersfoort na rowerach i pieszo, wyjazd do stolicy kraju – Amsterdamu, a w nim wizyta w Muzeum Narodowym z arcydziełami Rembranta, Dom Anny Frank i wzruszająca lekcja historii, a także przejazd tramwajem wodnym wzdłuż głównego kanału miasta. Młodzi przeworszczanie zwiedzili także Utrecht – niezwykle urocze miasto, zwiedzanie którego kosztowało wiele wysiłku. Najpierw pokonanie 465 schodów, aby wejść na wieżę – dzwonnicę kościoła, a potem szaleństwo na lodowisku.
– Na każdym kroku dało się zauważyć jak odmienne są życie i kultura w nie tak bardzo oddalonym od nas kraju. No i wszędzie angielski, w sklepie, metrze, kawiarni, nawet na targu. Każdy Holender bez problemu posługuje się tym językiem. Dla uczestników wyjazdu to też motywacja, aby ćwiczyć non-stop. Pobyt w Holandii to pierwsza część projektu wymiany młodzieży. W kwietniu oczekujemy wizyty naszych holenderskich partnerów w Przeworsku. Planujemy bogaty i pracowity program pobytu gości w szkole, mieście i regionie – zdradziła koordynatorka projektu Marta Inglot.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze