Reklama

Przeworsk jak Kopenhaga... i Śmigiel

09/03/2018 12:30

Jak niemal w każdym mieście, również w Przeworsku problematyczne okazuje się zaparkowanie samochodu w centrum. Czasem, by znaleźć wolne miejsce, kierowcy zmuszeni są robić po kilka okrążeń wokół Rynku. Miasto rozważa pomysł postawienia tu parkomatów. Ciekawą alternatywę przedstawił natomiast przewodniczący rady miasta Tomasz Kojder. Zaproponował rozwiązanie znane od lat w krajach skandynawskich, a w Polsce praktykowane w wielkopolskim mieście Śmigiel.

– Centrum to miejsce, gdzie każdy chce zaparkować. Prawdziwym problemem jest brak rotacji – wyjaśnia radny T. Kojder. – Miejsca parkingowe blokują pracownicy okolicznych firm i instytucji. Bywa też, że ludzie z okolicznych miejscowości, pracujący w Rzeszowie, wyznaczają sobie na miejsce spotkania właśnie przeworski Rynek. Do Przeworska przyjeżdżają swoimi autami, na Rynku przesiadają się w jedno, którym następnie jadą do pracy. Tak pozostawiane samochody blokują miejsce przez cały dzień – dodaje.

Włodarze miasta, świadomi problemu, postanowili mu jakoś zaradzić. Pojawiła się luźna propozycja, by Rynek objąć strefą płatnego parkowania, czyli postawić parkomaty. – Zrodziły się jednak liczne pytania, przede wszystkim o to, ile to będzie kosztować, czy miasto będzie musiało kupić infrastrukturę czy wystarczy ją dzierżawić? Jak wygląda sprawa jej utrzymania? Czy to w ogóle będzie się opłacać? – wylicza radny Kojder. Podjęto więc decyzję, by wyasygnować kwotę 20 tysięcy złotych na wykonanie koncepcji utworzenia wspomnianej strefy. Według informacji burmistrza prace nad stworzeniem takiego dokumentu ruszyć jeszcze  w marcu.

Reklama

Nikt nie lubi parkomatów

Z nieco inną propozycją rozwiązania kwestii parkowania w obrębie ścisłego centrum miasta wystąpił radny T. Kojder. – Natknąłem się na ciekawą metodę stosowaną w krajach skandynawskich, na przykład w Kopenhadze, którą w polskich warunkach zastosowało miasto Śmigiel w Wielkopolsce – opowiada radny. Sposób jest prosty. W mieście wyznacza się strefę ograniczonego parkowania. W jej obrębie można nadal parkować za darmo, ale w ograniczonym czasie, na przykład pozostawiając auto na godzinę lub dwie.

– W wielu punktach handlowych są dostępne odpowiednie kartki, na których kierowcy zapisują godzinę postoju. Kontrolę prowadzą pracownicy komunalni. Jeśli zauważą nadużycie, na przykład kierowca zapisał godzinę niezgodną ze stanem faktycznym albo przekroczył czas postoju, wzywana jest policja – wyjaśnia przewodniczący.

Pytany o szansę na wprowadzenie takiego rozwiązania w Przeworsku, mówi: – Każdy bardzo delikatnie podchodzi do problemu parkomatów, bo tak naprawdę nikt chyba ich nie lubi, ale wszyscy wiedzą, że trzeba coś z tym tematem zrobić. Ja byłbym za tym, żeby spróbować przez dwa, trzy lata zastosować rozwiązanie skandynawskie, a po tym czasie ewentualnie powrócić do tematu parkomatów.


bap
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerry - niezalogowany 2018-03-09 15:32:02

    mieszkam w P-sku ale w sobotę na zakupy jeżdżę do Kańczugi. Duży parking, market znany wszystkim, apteka, bankomaty, galeria handlowa w jednym miejscu co pozwala zaoszczędzić dużo czasu i nerwów. W pobliskiej Lopuszce Małej można zjeść w fajnym klimacie dobrą pizze na Ranchu i pospacerować z psem nad zalewem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    aaa - niezalogowany 2018-03-09 19:32:22

    Raz byłam w sobotę na zakupach w Sieniawie i byłam zaskoczona bo aut malutko. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    rrrr - niezalogowany 2018-03-09 19:36:07

    Ja robię tak samo....    :) 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości