Reklama

Przeworskie muzeum rozkwita

02/05/2015 18:37

Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu przeznaczył 40 tys. zł na remont obiektu znajdującego się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku. To nie jedyne pieniądze otrzymane przez muzeum w ramach projektów zewnętrznych.

Do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęło około 430 wniosków, z czego pozytywnie ocenionych zostało 266. Wśród nich wniosek o fundusze na remont tarasu i dachu w oficynie pałacowo-kuchennej w Przeworsku. – Cieszę się z dodatkowych pieniędzy dla muzeum. Budynki są w złym stanie i będę się starał wykorzystać każdą przyznaną złotówkę, aby to zmienić. Dzięki dotacji ze środków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i powiatu przeworskiego w tym roku będziemy się mogli zająć remontem części dachu oficyny. Czekamy jeszcze na ocenę wniosku, który składaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Mam nadzieję, że otrzymamy wsparcie i dzięki temu zwiększymy jego zakres – mówi dyrektor muzeum Tomasz Syk. – W tym roku otrzymaliśmy również środki z powiatu przeworskiego na remont części kordegardy. W remontowanej części zamierzamy udostępnić toaletę dla użytkowników parku, planujemy również przyłącz gazu do Domu Ogrodnika – dodaje.

Starosta przeworski Zbigniew Kiszka ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej, w którym uwzględniono Pałac Lubomirskich. Dokumentacja jest ważnym elementem, by móc się starać o środki zewnętrzne. Na wspomniany budynek będzie opracowany projekt farmy fotowoltaicznej, dzięki której pojawi się możliwość wytwarzania energii na potrzeby jednostki.

Reklama
Dyrektor T. Syk podkreślił również, że w tym roku będzie się starał u Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o pieniądze na badania stanu Pałacu Lubomirskich, które pozwolą ustalić przyczynę pojawiających się pęknięć na ścianach budynku.

To nie koniec zmian

Złożone zostały również wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozytywnie oceniono dwa z nich. Muzeum otrzyma dofinansowanie na konserwację drewnianej rzeźby św. Antoniego, która w odnowionej formie zostanie zaprezentowana we wrześniu. Drugi wniosek to dwuletni projekt na zakup sprzętu do organizacji kina letniego. W 2015 r. planowany jest zakup projektora, zaś w 2016 r. ekranu i sprzętu nagłaśniającego.

Ponadto muzeum, wspólnie z prężnie działającym Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzeum
w Przeworsku, organizuje zajęcia plastyczne dla dzieci. Środki na ten cel placówka pozyskała
z dotacji burmistrza miasta Przeworska. Muzeum, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum
w Przeworsku oraz Sekcja Młodej Plastyki Związku Polskich Artystów Plastyków realizuje projekt pod nazwą „Otwarta Pracownia Plastyczna”. W zajęciach uczestniczyć może młodzież z Przeworska i okolic. Owocna okazała się także współpraca z Janem Lubomirskim-Lanckorońskim, prezesem Fundacji Książąt Lubomirskich. Książę zaprosił uzdolnioną młodzież do udziału w programie stypendialnym i grantowym. Nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i sztuki, przedsiębiorczości oraz sportu przeznaczone są dla uczniów i studentów.

Reklama

Dzięki wsparciu Fundacji Akademia Obywatelska Muzeum w Przeworsku może współrealizować projekt turystyczno-kulturalny „Perły Europy Wschodniej”.

Jego celem jest zwiększenie liczby turystów odwiedzających 6 miast: Lwów, Iwano-Frankowsk, Kołomyję (Ukraina), Lublin, Zamość i Przeworsk. W ramach projektu planowany jest m.in. zakup audioprzewodników w różnych językach w 6 miastach docelowych. Turyści będą mogli ściągnąć plik MP3 ze strony przeworskiego muzeum i samodzielnie zwiedzić wybrane miasto. Na ich terenie powstaną także kierunkowskazy w różnych językach, które przydadzą się podczas wycieczek.

Reklama

– Systematycznie realizujemy też podstawowy cel naszej działalności, który skupia się wokół gromadzenia, opracowania i konserwacji muzealiów. Pamiątki rodzinne przekazują nam mieszkańcy Przeworska oraz osoby, których przodkowie pochodzą z Przeworska – mówi dyrektor.

Rok 2014 również udany

W ubiegłym roku ze środków konserwatora wyremontowany został dach Domku Ogrodnika,  w którym w czasie powstania styczniowego Lubomirscy urządzili szpitalik powstańczy. Z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrestaurowano też samochód  marki Dodge, który użytkowany był od początku lat 60. XX w. przez ochotnicze straże pożarne, m.in. OSP Pruchnik, OSP Kańczuga i OSP Świętoniowa.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości