Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu przeznaczył 40 tys. zł na remont obiektu znajdującego się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku. To nie jedyne pieniądze otrzymane przez muzeum w ramach projektów zewnętrznych.
Do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęło około 430 wniosków, z czego pozytywnie ocenionych zostało 266. Wśród nich wniosek o fundusze na remont tarasu i dachu w oficynie pałacowo-kuchennej w Przeworsku. – Cieszę się z dodatkowych pieniędzy dla muzeum. Budynki są w złym stanie i będę się starał wykorzystać każdą przyznaną złotówkę, aby to zmienić. Dzięki dotacji ze środków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i powiatu przeworskiego w tym roku będziemy się mogli zająć remontem części dachu oficyny. Czekamy jeszcze na ocenę wniosku, który składaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Mam nadzieję, że otrzymamy wsparcie i dzięki temu zwiększymy jego zakres – mówi dyrektor muzeum Tomasz Syk. – W tym roku otrzymaliśmy również środki z powiatu przeworskiego na remont części kordegardy. W remontowanej części zamierzamy udostępnić toaletę dla użytkowników parku, planujemy również przyłącz gazu do Domu Ogrodnika – dodaje.
Starosta przeworski Zbigniew Kiszka ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej, w którym uwzględniono Pałac Lubomirskich. Dokumentacja jest ważnym elementem, by móc się starać o środki zewnętrzne. Na wspomniany budynek będzie opracowany projekt farmy fotowoltaicznej, dzięki której pojawi się możliwość wytwarzania energii na potrzeby jednostki.
Złożone zostały również wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozytywnie oceniono dwa z nich. Muzeum otrzyma dofinansowanie na konserwację drewnianej rzeźby św. Antoniego, która w odnowionej formie zostanie zaprezentowana we wrześniu. Drugi wniosek to dwuletni projekt na zakup sprzętu do organizacji kina letniego. W 2015 r. planowany jest zakup projektora, zaś w 2016 r. ekranu i sprzętu nagłaśniającego.
Ponadto muzeum, wspólnie z prężnie działającym Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzeum
w Przeworsku, organizuje zajęcia plastyczne dla dzieci. Środki na ten cel placówka pozyskała
z dotacji burmistrza miasta Przeworska. Muzeum, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum
w Przeworsku oraz Sekcja Młodej Plastyki Związku Polskich Artystów Plastyków realizuje projekt pod nazwą „Otwarta Pracownia Plastyczna”. W zajęciach uczestniczyć może młodzież z Przeworska i okolic. Owocna okazała się także współpraca z Janem Lubomirskim-Lanckorońskim, prezesem Fundacji Książąt Lubomirskich. Książę zaprosił uzdolnioną młodzież do udziału w programie stypendialnym i grantowym. Nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i sztuki, przedsiębiorczości oraz sportu przeznaczone są dla uczniów i studentów.
Dzięki wsparciu Fundacji Akademia Obywatelska Muzeum w Przeworsku może współrealizować projekt turystyczno-kulturalny „Perły Europy Wschodniej”.
Jego celem jest zwiększenie liczby turystów odwiedzających 6 miast: Lwów, Iwano-Frankowsk, Kołomyję (Ukraina), Lublin, Zamość i Przeworsk. W ramach projektu planowany jest m.in. zakup audioprzewodników w różnych językach w 6 miastach docelowych. Turyści będą mogli ściągnąć plik MP3 ze strony przeworskiego muzeum i samodzielnie zwiedzić wybrane miasto. Na ich terenie powstaną także kierunkowskazy w różnych językach, które przydadzą się podczas wycieczek.
– Systematycznie realizujemy też podstawowy cel naszej działalności, który skupia się wokół gromadzenia, opracowania i konserwacji muzealiów. Pamiątki rodzinne przekazują nam mieszkańcy Przeworska oraz osoby, których przodkowie pochodzą z Przeworska – mówi dyrektor.
Rok 2014 również udany
W ubiegłym roku ze środków konserwatora wyremontowany został dach Domku Ogrodnika, w którym w czasie powstania styczniowego Lubomirscy urządzili szpitalik powstańczy. Z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrestaurowano też samochód marki Dodge, który użytkowany był od początku lat 60. XX w. przez ochotnicze straże pożarne, m.in. OSP Pruchnik, OSP Kańczuga i OSP Świętoniowa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze