9 grudnia br. o godzinie 16 rozpoczęło funkcjonowanie lodowisko mobilne przy ulicy Sanockiej w Przemyślu. Jego przygotowanie – ze względu na anomalie pogodowe o tej porze roku – trwało trzy dni. Do niedzieli, 14 stycznia br., chętni mogą z niego korzystać bezpłatnie.
Przed świętami Bożego Narodzenia nieszczelność instalacji chłodzącej i zbyt wysokie koszty naprawy sprawiły, że liczące wiele lat sztuczne lodowisko przy ulicy Sanockiej w Przemyślu zostało zamknięte. To była bardzo przykra niespodzianka dla miłośników jazdy na łyżwach, ale również opiekujących się placem pracowników Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji[paywall]. Okazało się, że z czasem nie wygrała instalacja chłodząca. W wielu miejscach dochodziło do wypływu substancji chłodzącej, czyli solanki. Rury poszatkowane były dziurami niczym szwajcarski ser. Aby całkowicie wyeliminować problem, należało rozkuć całą powierzchnię lodowiska (1800 m kwadratowych – przyp. aut.) i sprawdzić każdy odcinek istniejącej instalacji o łącznej długości 21 kilometrów i 600 metrów. Operacja była całkowicie nieopłacalna. Orientacyjne koszty naprawy oszacowane zostały na poziomie minimum 100 tys. zł (netto). Władze miasta podjęły decyzję o wypożyczeniu na trwający sezon lodowiska mobilnego. Odbył się przetarg na dzierżawę, który wygrała firma „Gamak” z Jastrzębia Zdroju.
W czwartek, 4 stycznia br., rozpoczęła układanie specjalnej maty, a dokładniej instalacji z rur giętkich w rolkach. Powierzchnia lodowiska mobilnego to 1200 metrów kwadratowych (40x30 m). Wspomniana instalacja wypełniana jest glikolem jako czynnikiem mrożącym, a sam proces mrożenia sterowany jest automatycznie, bezobsługowo za pomocą agregatu
zewnętrznego ustawionego obok tafli lodowiska. Jako że wykonawca zapewnił mrożenie tafli przy temperaturze zewnętrznej nawet do 10 stopni Celsjusza, więc – mimo plusowej temperatury powietrza w styczniu – nie było przeszkód, aby jak najszybciej przygotować lodowisko.
Do 14 stycznia br. z lodowiska będzie można korzystać bezpłatnie. To zapewne swego rodzaju „rekompensata” za czterotygodniowy brak ślizgawki. Od poniedziałku, 15 stycznia br., zaczną działać kołowrotki. Bilet normalny za godzinę przebywania na lodowisku to 6 zł, ulgowy – 4 zł.
– Obecna sytuacja jest przejściowa. Jednosezonowa. W tegorocznym budżecie miasta zabezpieczone zostały pieniędzy na zakup sztucznego lodowiska mobilnego – zapewnił rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Przemyślu Witold Wołczyk.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tak jak zawsze wielka prowizorka w wykonaiu posiru.Moze by tak wreszcie pokazac jakie straty przynosi lodowisko,basen no i wielka ślizgawka narostrata
Hura ale frajda średniowiecze
Ile NAS to będzie kosztowało?
Haha lodowisko