O g. 13 przed dworcem PKP w Przemyślu miała odbyć się konferencja prasowa z udziałem byłego wicepremiera Włoch, obecnego senatora Matteo Salviniego. Osoby, która otwarcie popierała politykę Władimira Putina, jego zwolennika i przyjaciela. Do konferencji jednak nie doszło, Włoch bowiem zrezygnował z niej po tym jak prezydent Przemyśla Wojciech Bakun chciał mu wręczyć koszulkę z nadrukiem Putina w stroju oficera KGB. Taką samą, w jakiej paradował i fotografował się w Moskwie.
W 2014 r. M. Salvini, szef Ligi Północnej, pojechał na Krym, by... zaświadczyć o legalności referendum, które usankcjonowało oderwanie Krymu od Ukrainy.
O inwazji Rosji na wschodnią Ukrainę mówił wówczas:
„Liga broni prawa narodów do samostanowienia” i karcił USA i Unię Europejską za nieuznawanie „wolnych wyborów ludu donieckiego i ługańskiego”. To samo zrobiła radykalna włoska lewica, tradycyjnie antyamerykańska i prorosyjska. M. Salvini krytykował sankcje Zachodu na W. Putina. Fotografował się w Moskwie, na Placu Czerwonym, i w europarlamencie z koszulką z nadrukiem W. Putina w stroju oficera KGB i napisem „Armia Rosji”. O prezydencie swojego kraju mówił m.in.: „Oddam dwóch takich jak Mattarella za połowę Putina”.
W 2016 r. wzywał, by Włochy opuściły NATO.
Po kolejnej, zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę, włoskie media poinformowały, że M. Salvini solidaryzował się z Ukraińcami podczas wizyty w Palermo.
Powiedział m.in.:
– Jestem w kontakcie z różnymi środowiskami, aby sprowadzić do Włoch dziesiątki dzieci, wdów, sierot. Włoskie Corriere della Sera zwróciła jednak uwagę, że inicjatywa M. Salviniego to decyzja podjęta na „cienkiej linii, między pomocą humanitarną a propagandą”.
Nawet w Lidze Północnej jego wizyta w Polsce ma być uważana za niewłaściwą.
Do Przemyśla przybył w towarzystwie ambasadora Włoch w Polsce Aldo Amatiego. Do dziennikarzy wyszedł wspólnie z prezydentem Przemyśla Wojciechem Bakunem, który na wstępie powiedział:
– Jesteśmy bardzo wdzięczni narodowi włoskiemu za wsparcie Ukraińców. Wyrażamy wielki szacunek dla organizacji i firm, które nas wspierają w pomocy niesionej temu narodowi.
Po czym spod kurtki wyciągnął białą koszulkę, taką samą w jakiej M. Salvini paradował na Placu Czerwonym i rzekł:
– Bardzo proszę pana senatora o włożenie tej koszulki i potem pojedziemy na granicę i do ośrodka dla uchodźców, żeby zobaczyć, co pana przyjaciel Putin zrobił. Żeby zobaczyć, co ta osoba tak naprawdę zrobiła w tysiącami ludzi.
Koszulki nie zdecydował się włożyć. Odszedł. Włoscy dziennikarze krzyczeli w jego stronę m.in. „oszust” i „bufon”. Okrzyków był więcej, ale zbyt wulgarne, aby je cytować.
– Spotkałem się z nim w jednym celu: chciałem osobiście osobie, która jeszcze niedawno mówiła, że jest przyjacielem Putina, która jeszcze niedawno popierała agresję Rosji na Ukrainę, aneksję Krymu i mówiła, że czuje się w Rosji jak w domu, przekazać koszulkę, w której paradowała po Kremlu. Chciałem, aby w nią się odział i abyśmy wówczas pojechali do uchodźców z Ukrainy. Żeby zobaczył, co jego przyjaciel Putin zrobił, a nie teraz udawać, że chce nieść pomoc humanitarną. Mógł zrobić to wcześniej, krytykując i piętnując takie osoby jak Putin. Uważam, że jego wizyta tutaj, to skrajna bezczelność. I przyznaję, że ja też w pewien sposób byłem bezczelny, ale nie do tego stopnia jak pan Salvini. Zawsze z godnością i przyjaźnią staram się witać w mieście przybyłych gości, ale nie mam za grosz szacunku dla pana Salviniego – podsumował prezydent W. Bakun.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Cokolwiek by nie mówić o Putinie to są też pozytywy np. takie że kolo wyleczył świat z koronawirusa w 48 godzin !!! I tym samym należało by mu wręczyć za to Nobla z dziedziny medycyny !!!
Cokolwiek by nie mówić o Putinie to są też pozytywy np. takie że kolo wyleczył świat z koronawirusa w 48 godzin !!! I tym samym należało by mu wręczyć za to Nobla z dziedziny medycyny !!!