Reklama

Punkt informacji turystycznej w POSiR w Przemyślu?

1 stycznia br. został zlikwidowany Punkt Informacji Turystycznej na dworcu PKP w Przemyślu. Ale pojawiła się szansa, aby tam lub w najbliższej okolicy jednak funkcjonował. Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński zaproponował, by wziął go pod swoje skrzydła Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Szefowa tej instytucji Greta Ostrowska odparła, że jest otwarta na propozycje.

28 października ub.r. miasto poinformowało o finale zapytania ofertowego na organizację i prowadzenie Centrum Informacji Turystycznej z siedzibą przy ul. Grodzkiej 1 oraz Punktu Informacji Turystycznej z siedzibą na dworcu PKP na placu Legionów 2 w Przemyślu w 2022 r.

Na sfinansowanie obu przedsięwzięć zamierzało przeznaczyć 149 tys. 560 zł (brutto). Wpłynęła jedna oferta. Z Fundacji Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji” z Przemyśla. Opiewała na łączną kwotę 236 tys. 160 zł.

Na oba zadania[paywall]. 147 tys. 600 zł na organizację i prowadzenie Centrum Informacji Turystycznej z siedzibą przy ul. Grodzkiej 1 oraz 88 tys. 560 zł na punkt IT na dworcu PKP.

W związku z tym, że nie dało się znaleźć w budżecie miasta ok. 86 tys. zł, w Przemyślu ma działać tylko jeden z nich. Ten przy ul. Grodzkiej 1Punkt na dworcu PKP, niezbędny dla turystów do i z miasta licznymi pociągami, w tym kilkoma międzynarodowymi, z dniem 1 stycznia br. został zlikwidowany.

Reklama

Likwidację Punktu Informacji Turystycznej na przemyskim dworcu PKP potwierdził Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

– Oferta fundacji, która od kilku lat zajmuje się informacją turystyczną w naszym mieście na zlecenie samorządu, była o ponad 86 tysięcy złotych wyższa. Ze względu na oszczędności nie mamy możliwości zwiększenia budżetu na ten cel o taką kwotę. W związku z likwidacją punktu na dworcu rozważamy umieszczenie tam monitora, który będzie wyświetlał informacje i filmy promocyjne. Jeżeli zaś chodzi o pomysł przeniesienia informacji turystycznej z ulicy Grodzkiej do przemyskich podziemi, to wciąż za wcześnie, aby przesądzić jednoznacznie, że to nastąpi. Poczekajmy na zakończenie inwestycji w podziemnej trasie turystycznej – powiedział.

Korzystna propozycja?

W połowie stycznia br. przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński skierował do prezydenta miasta Wojciecha Bakuna interpelację w tej sprawie, proponując inne rozwiązanie. Jego pomysł na uratowanie tego punktu, ważnego dla podróżnych i turystów akuratnie w tamtym miejscu, to prowadzenie go na dworcu PKP przez Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Reklama

– Uważam, że jako jednostka budżetowa ma teraz większe możliwości pod każdym względem, a pani dyrektor wraz ze swoimi pracownikami już nieraz pokazywała, że potrafi sobie poradzić z takim wyzwaniem. Moim zdaniem ta propozycja może się okazać korzystna pod względem finansowym, organizacyjnym i promocyjnym. Wszystkim nam zależy, aby turystyka w naszym mieście się rozwijała, a wiemy doskonale, że bez promocji i informacji turystycznej szanse są o wiele mniejsze – dowodzi M. Kamiński.

Zapowiedział jednocześnie złożenie odpowiedniego wniosku o rozpatrzenie tej propozycji przez merytoryczne komisje rady, a przede wszystkim do Komisji Promocji i Turystyki, która powinna niezwłocznie zająć się tą sprawą.

Reklama

POSiR nie mówi „nie”

Dyrektor POSiR Greta Ostrowska powiedziała, że jest otwarta na propozycje i rozmowy na ten temat.

– Na Mickiewicza mamy sporo wolnych lokali. Trzeba tylko jeden z nich wyremontować i nie ma żadnego problemu. Za pomysłem muszą iść jednak pieniądze. Niedawno spotkaliśmy się z przedstawicielami Zamościa, którzy prowadzą podobną jak nasza działalność. Była także pani z działu turystycznego. Oni mają w urzędzie miasta odrębną jednostkę, zajmującą się tylko i wyłącznie tym, czyli ogólnie pojętą informacją turystyczną. Zajmują się turystami i niemal non stop ich pilnują. Pracuje w niej pięć osób. Czy moglibyśmy prowadzić taki punkt na dworcu PKP? Trzeba się nad tym zastanowić. Jestem otwarta na rozmowy – zapewniła G. Ostrowska.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama