Reklama

Rajd rowerowy ku pamięci ofiar zbrodni wojennych [ZDJĘCIA]

Po raz czwarty Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów im. ks. Bronisława Mireckiego w Przemyślu zorganizowało Przemyski Rowerowy Rajd Pamięci.

Rajd zorganizowany został w ramach obchodów 76. rocznicy Napaści Związku Sowieckiego na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka. Odbył się ku pamięci ofiar wszystkich zbrodni wojennych – ludobójstwa sowieckiego, niemieckiego i ukraińskich nacjonalistów z UON-UPA. – Intencją rajdu było  również wyrażenie swoistego protestu przeciwko obecnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę, a także  przeciwko zwiększającej się, niepokojącej gloryfikacji banderowców w tym kraju – powiedział prezes przemyskiego stowarzyszenia Stanisław Szarzyński[paywall].

Jak zwykle rajd cieszył się sporym zainteresowaniem. Udział wzięły w nim całe rodziny. Nie mogło zabraknąć Zygmunta Borowika na bicyklu własnej konstrukcji czy Michała Barana na czterokołowym pojeździe do jazdy w pozycji leżącej, również własnej konstrukcji. Rowerzyści przejechali 10-kilometrową trasę, wiodącą od ulicy Zadwórzańskiej, przez m.in. most Brama Przemyska, rondo Ofiar Wołynia, aleję Solidarności, rondo Kresowian, wiadukt im. Zbigniewa Chabasiewicza. Zakończyli wyprawę przy ul. Zadwórzańskiej, obok skrzyżowania z aleją Wolności, gdzie w miejscu planowanej budowy pomnika zapalili  biało-czerwone znicze pamięci.

Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu jest inicjatorem, a także – w imieniu społeczeństwa miasta Przemyśla – inwestorem zastępczym budowy pomnika upamiętniającego bohaterów heroicznych trzech bitew z bolszewikami z sierpnia i września 1920 r. (Dytiatyn, Horpin i Zadwórze, zwane „Polskimi Termopilami”). W tych kresowych miejscowościach polscy żołnierze, młodzi ochotnicy – Orlęta Lwowskie, polegli w walkach z przeważającymi wojskami bolszewickimi, walcząc do końca kolbami karabinów i bagnetami. – Polegli w obronie całości ziem kresowych i o tym mieszkańcy Przemyśla pamiętają. Mam nadzieję, że pamiętać będą, wspierając cegiełką budowę pomnika – podsumował S. Szarzyński.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości