W ramach kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży” w Gimnazjum nr 1 w Przeworsku lokalna Komenda Powiatowa Policji zorganizowała debatę na ten temat.
Gospodarzem spotkania był Komendant Powiatowy Policji w Przeworsku inspektor Marek Mendoń. – Pragnęliśmy zwrócić uwagę rodzicom na negatywne zachowania dzieci w stosunku do swoich rówieśników – wyjaśnił charakter tego bardzo potrzebnego spotkania. – Debata miała na celu podniesienie świadomości rodziców na temat problemu przemocy wśród dzieci i młodzieży – dodała oficer prasowy KPP Przeworsk młodszy aspirant Renata Jaremko.
Zastępca Kuratora Okręgowego w Przemyślu Agnieszka Puchalska, specjalistka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przybliżyła rodzicom problem przemocy wśród dzieci i młodzieży. Omówiła definicje przemocy oraz rodzaje i formy jej stosowania, a także problemy dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, informując na koniec, gdzie szukać pomocy w sytuacji, gdy dziecko czy też osoba dorosła staje się ofiarą przemocy.
Bogusław Dąbrowa, psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przeworsku, wyjaśnił skutki stosowania przemocy. – Przemoc wobec dziecka zapoczątkowana w domu staje się najczęściej podłożem do stosowania przemocy dziecka wobec drugiego dziecka. Bardzo cienka jest granica pomiędzy ofiarą, która może za chwilę zostać sprawcą. Apeluję do rodziców, abyście zwracali uwagę, czy dziecku nie dzieje się krzywda, czy nie doświadcza przemocy. Pamiętajcie o kontroli portali społecznościowych, z których korzystają wasze dzieci – powiedział.
O przemocy rówieśniczej, jej rodzajach i odpowiedzialności prawnej mówiła podkomisarz Elżbieta Siupik z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W oparciu o dane statystyczne z terenu naszego województwa przybliżyła problem znęcania się dziecka nad dzieckiem. Omówiła działania policji, realizowane akcje, programy prewencyjne i współprace z różnymi organami oraz instytucjami celem poprawy bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży.

Temat narkotyków, dopalaczy oraz środków odurzających omówiła Justyna Kałamarz, starszy asystent Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przeworsku. – Obecnie młodzież może bardzo łatwo zdobyć niebezpieczne używki. Kontrolujmy, sprawdzajmy, reagujmy na dziwne zachowania – zaapelowała.
Zastępca burmistrza Przeworska Wojciech Superson poinformował o działaniach tzw. zespołów interdyscyplinarnych w Przeworsku oraz udzielanej pomocy osobom dotkniętym przemocą.
– Podczas spotkania rozdaliśmy specjalne ankiety. Wypełnione zebraliśmy i na ich podstawie, na podstawie uwag i spostrzeżeń rodziców, będziemy je wykorzystywać w podejmowaniu działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży oraz eliminowania zjawiska przemocy rówieśniczej. Kolejną debatę w tej bardzo ważnej sprawie planujemy na czerwiec 2018 roku – podsumowała oficer prasowy KPP w Przeworsku młodszy aspirant Renata Jaremko.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jasne. A co tam z śmiercią Igora Stachowiaka ?
Jasne. A co tam z śmiercią Igora Stachowiaka ?