Reklama

Redukcje w jarosławskim starostwie

09/04/2015 12:09

– Starostwo ma zapewnić sprawną obsługę mieszkańców, a nie tylko pracę dla urzędników. Dlatego wprowadzamy zmiany. Zmniejszamy ilość wydziałów i stanowisk kierowniczych. Porządkujemy kompetencje. Chodzi o lepszą obsługę załatwiających sprawy w urzędzie – mówi starsta jarosławski Tadeusz Chrzan, tłumacząc powody wprowadzenia nowego regulaminu organizacyjnego.

– Nie należy tego rozumieć jako zwolnień czy czystek w urzędzie, ale jako urealnienie zatrudnienia, bo według mnie jest lekki przerost w ilości pracowników. Nie ma mowy o dużych cięciach wśród personelu – dodaje starosta.

Mniej naczelników

Nowy regulamin organizacyjny starostwa został przyjęty przez radnych na marcowej sesji. Za wprowadzeniem go głosowało 17, dwóch się wstrzymało, a czterech było przeciwnych. Z 13 istniejących jeszcze wydziałów zostanie tylko 7. Zniknie wydział organizacyjny. Wydział oświaty oraz wydział zdrowia i polityki społecznej połączą się w wydział edukacji i spraw społecznych. Nie będzie wydziału zarządzania kryzysowego oraz kontroli i nadzoru czy wydziału inwestycji i zamówień publicznych.

Zamiast nich powstaną referaty. Zmiany zredukują w pierwszym rzędzie liczbę kierowników referatów i naczelników wydziałów. Dostaną oni propozycje pracy na innych stanowiskach. – Trudno określić, ile osób będzie się musiało pożegnać z pracą w starostwie. Obecnie sprawdzamy dociążenie stanowisk pracy. Po tej ocenie zdecydujemy, jednak nie będzie to duża liczba – zapewnia T. Chrzan. Z naszych szacunków wynika, że co najmniej kilkunastu urzędników starostwa straci pracę w ramach reorganizacji.

Reklama

Usprawnienie pracy to podstawa

Z tłumaczeń uzyskanych w starostwie wynika, że wchodzące zmiany mają „spłaszczyć drabinkę administracyjną”. Ich efektem powinna być likwidacja potwierdzania decyzji urzędnika przez kierownika referatu, potem przez naczelnika wydziału, a na koniec przez kolejną osobę pełniącą nadzór nad wydziałem. Przykładem może być likwidacja wydziału organizacyjnego, który odpowiadał za pracę urzędu. To samo miał w swoich kompetencjach sekretarz. Wynikało z tego, że naczelnik i sekretarz zajmują się tym samym. Za zlikwidowaniem wydziału zdrowia przemawiał znowu fakt, że zajmował się on głównie nadzorowaniem pracy Centrum Opieki Medycznej, a za funkcjonowanie szpitala odpowiada jego dyrekcja i rada społeczna powołana przez powiat.

Mizerne zarobki

Starosta nie ukrywa, że reorganizacja ma przynieść oszczędności. Zaznacza jednak, że nie można tego robić za wszelką cenę. – Urząd ma dobrze działać. Płacowo odstajemy od innych powiatów. Tu się zarabia mniej. Zmiany w organizacji powinny doprowadzić do tego, że ci, którzy dobrze pracują, zarobią godziwe pieniądze. Reszta będzie musiała odejść – zapewnia starosta. Zwraca uwagę, że daje się zauważyć, iż solidnie pracujący mają dokładane zadania, a podchodzącym luźniej do obowiązków udaje się wywinąć. Dlatego sprawdzane jest obłożenie pracą w urzędzie. – Nie będziemy zwalniać w ciemno. Zdecydują tylko względy merytoryczne. Inne nie będą brane pod uwagę – zapewnia T. Chrzan.

Reklama

Reorganizacja w jarosławskim ratuszu już ruszyła i spowodowała spore zamieszanie. W starostwie rozpocznie się niedługo. W mieście, według zapowiedzi burmistrza, jest to proces etapowy. Wydaje się, że również fragmentarycznie planowany. Z zapowiedzi władz powiatu wynika, że zwolnienia poprzedza opracowanie strategii działania urzędu. Czas pokaże, czy starostwo uniknie problemów, które pojawiły się w magistracie.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Miron - niezalogowany 2015-04-09 16:55:02

    Robota dla swoich z PiS ,stare wraca

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    caro - niezalogowany 2015-04-09 18:06:38

    Do Miron: im więcej potu na ćwiczeniach tym mniej krwi w boju. Jak inni się pocili i np. uczyli języków, studiowali na trudnych kierunkach, uczyli się porządnego fachu, niektórzy mieli pracę bez wysiłku.Układy i układziki mają to do siebie, że prędzej czy później się kończą i jak się nic nie umie oprócz przystawiania stempelka i picia kawki to jest klops.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    111 - niezalogowany 2015-04-09 20:58:13

    jak się nie ma planu ani nawet pomysłu to robi się byle co, byle szum był ... pieniędzy od tego nie przybędzie a czas leci

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości