Prowadzona od ponad 20 lat przychodnia rehabilitacyjna dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej znika ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Przemyślu. Wynika to z konieczności realizowania przez Wojewódzki Szpital im. św. o. Pio w Przemyślu planu naprawczego, narzuconego w związku z otrzymaniem kredytu restrukturyzacyjnego z Banku Gospodarstwa Krajowego. – Jako szpital jesteśmy gotowi pomóc dyrekcji ośrodka w organizacji miejsca, gdzie będzie prowadzona rehabilitacja uczniów – zapewnia B. Stawarz.
Specjalistyczną rehabilitację zapewniali wychowankom pracownicy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, który był częścią placówki na Monte Cassino. Fakt, że mieścił się w budynku ośrodka przy ulicy Kapitulnej 4 był dużym udogodnieniem zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców[paywall]. Przychodnia zapewniała dostęp do profesjonalnego sprzętu i specjalistów z zakresu rehabilitacji. Korzystało z niej około 30 dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, ale także pacjenci z zewnątrz.
W basenie rehabilitacyjnym odbywały się zajęcia z pływania i ćwiczenia w wodzie, korekcja wad postawy czy leczenie ruchem w wodzie (hydrokinezyterapia). W sali do gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej odbywały się ćwiczenia ogólnorozwojowe – ćwiczenia specjalne, korygujące określoną wadę. Sala do kinezyterapii oferowała leczenie ruchem, zaś sala do integracji sensorycznej ćwiczenia, dzięki którym mózg otrzymywał informację ze wszystkich zmysłów, rozpoznając je, interpretując i integrując ze sobą.
Przychodnia rozpoczęła swoją działalność w 2000 r. pod egidą SP ZOZ, którym zarządzały władze miasta, w 2013 r. został on połączony ze 114. Szpitalem Wojskowym i na ich bazie utworzono Szpital Miejski w Przemyślu, który z inicjatywy władz miasta stał się integralną częścią Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu.
– Przyznaję, że to dla nas zaskoczenie i niezbyt komfortowa sytuacja. Przychodnia oficjalnie przestanie funkcjonować od września, ale obecnie – wobec stanu epidemii – od dłuższego czasu nie są prowadzone zajęcia – tłumaczy dyrektor SOSW nr 3 w Przemyślu Barbara Jabłońska. – Placówka działała od 20 lat i znakomicie spełniała swoją rolę. Cóż, to decyzja dyrekcji szpitala, do której musimy się dostosować i się z nią zmierzyć. Owszem, są dwie inne przychodnie rehabilitacyjne, w szpitalu na Monte Cassino i przychodni na ulicy Sportowej, ale nie będziemy tam wozić naszych podopiecznych. Za daleko. Jestem już po rozmowie z prezydentem miasta i rozważamy różne warianty. Jedno jest pewne: zrobimy wszystko, aby rehabilitacja odbywała się w naszym ośrodku. Być może będzie to jakiś prywatny podmiot. Musimy rozeznać sytuację i wybrać rozwiązanie najlepsze dla naszych dzieci i naszej młodzieży. Ich dobro jest dla nas najważniejsze – zapewniła B. Jabłońska.
Pełniąca obowiązki dyrektora szpitala na Monte Cassino Barbara Stawarz zdaje sobie sprawę, że tą decyzją nie zyska popularności. Wie, że zarówno dyrekcja ośrodka, jego podopieczni i ich rodzice byli bardzo zadowoleni ze świadczonych usług, ale wie również, że musi realizować program restrukturyzacyjny dla szpitala na Monte Cassino. Dzięki planowi placówka otrzymała wielomilionowy kredyt. Niestety, likwidacja przychodni na Kapitulnej 4 to jeden z punktów programu.
– Rozumiem niezadowolenie ze strony dyrekcji czy rodziców. Zapewniam, że gdyby zależało to jedynie ode mnie, przychodnię prowadzilibyśmy dalej. Wiedzą powszechną jest, że szpital realizuje program restrukturyzacyjny. Tylko jego wykonanie pozwoli na oddłużenie, poprawę kondycji i finalny rozwój. Jest warunkiem otrzymywania kredytowania z BGK. Wszystko było dokładnie wyliczone i przeanalizowane przez zewnętrznych specjalistów. Mamy dwa zakłady rehabilitacyjne – na Monte Cassino i Sportowej. Eksperci stwierdzili, że w zakresie koniecznych świadczeń dla pacjentów ich potencjał jest wystarczający. Spotkałam się i z panią dyrektor ośrodka, i z panem prezydentem Wojciechem Bakunem. Nasza rozmowa była bardzo konstruktywna. Obiecałam pomóc. Poradzimy, podpowiemy, jak optymalnie zorganizować rehabilitację dla uczniów. Chcemy w tym zakresie współpracować z miastem i ze swojej strony zrobimy wszystko, aby dzieci i młodzież ośrodka w dalszym ciągu miały łatwy dostęp do świadczeń medycznych z zakresu rehabilitacji – podsumowała B. Stawarz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czyli - wszystko zlikwidować aby swoją d....ę uratować. A najlepiej Przemyśl zaorać. Tragedia!!!
Należy się pytanie co w tym totalnie upadłym zadupiu jeszcze nie "zniknęło" i nie znika. Obserwuję jako mimo stosownego już wieku dokładny przemyski obserwator ten degradujący dawne miasto wojewódzkie proces totalnego upadku i nie widzę żadnych perespektyw rozwoju, Przemyśl upadł i już się nie podniesie. Wstyd że w tym konkretnym przypadku uderza w najmłodszych i najbardziej pokrzywdzonych dzieci ale i starych którzy też korzystali z zabiegów. Na resztę szkoda słów bo to boli obserwując ten proces degradacji już mieściny ale trwa to już od ponad 20 lat, najgorszy upadek rozpoczął się za rządów byłego już "gospodarza" zgrozo wolnego i królewskiego miasta Przemyśl, obecnie następuje proces tzw dogorywania, co mnie od lat boli i zatrważa. I należy jedynie odprawić mszę nie za Miasto Arras a za mieścinę Przemyśl i nieustannie słuchać smętnego hejnału grającego larum dla upadłego niestety dawnego może niezbyt prężnego ale jednak miasta, którego symbolem jest obecnie zardzewiałe monstrum czyli zabytek w postaci kolejowego mostu.
Regionalne władze PiS powoli ale systematycznie przekształcają Przemyśl w miasto wirtualne.Najciekawsze jest to,ze to co jest dobre i sprawdzone znika w pierwszej kolejności.Tak zniknął szpital wojskowy a co w jego miejsce .Organizacje kościelne pod pozorem działalnosci charytatywnej przejeli całe dobro materialne po szpitalu.I naciekawsze to teraz miasto płaci za uzywanie pomieszczeń,które stanowiły własność miasta. A teraz zobaczmy co się dzieje z Ośrodkiem wychowawczym przy Kapitulnej.Otóż Osrodek ten graniczy bezpośrednio z terenami Kurii.Kuria wykorzystując pisowskich bałwanów umocowanych przy korycie na szczeblu regionalnym powoli przyjmie na swoją własność cały Ośrodek wychowawczy.Wyprowadzenie rehabilitacji to pierwszy krok i bardzo szybko bedą nastepne.Dobro materialne Kurii zyska wspaniały dobrze utrzymany obiekt by prowadzić i tym razem "działalność harytatywną na rzecz oczywiście naszego miasta.Przy przejęciu szpitala wojskowego wykorzystali lokalne płazy kietrujące w tym czasie miastem.Teraz wykorzystają Szpital Wojewódzki,który dostał na warunkach komercyjnych pożyczkę z tym że spełni tylko jeden warunek. Warunkiem jest demontaż Osrodka Wychowawczego przy Kapitulnej.To się powiedzie i miast jak zwykle zostanie z ręką w nocniku.
Drogi mój jak zawsze adwersarzu Judo Tadeuszu naprawdę występujesz dzisiaj w roli Proroka Tadeusza i wiesz napewno co stanie się z Ośrodkiem na Kapitulnej, co więcej wiesz że napewno przejmie to Kuria Przemyska itp proroctwa. Wiem że nielubisz Kościoła Katolickiego, to tak najdelikatniej, zawsze wietrzysz w Kurii i szeroko pojętym kościele jedynie spiski, kłamstwo i grzech ale ale jako właśnie członek tego złego kościóła skąd czerpiesz nieziemską wiedzę o planach przejęcia tego Ośrodka przez Kurię i jakie są faktyczne plany i zamiary. Albo jesteś ukrytym prorokiem albo świeckim jasnowidzem tego nue wiem, nie mam takich okultystycznych cech, czego żałuję. A co do tego hospicjum po szpialu na Słowackiego, mój wszechwiedzący Judo, zastanów się co lepsze, zagospodarowanie w takiej formie czy lepiej kolejna ruina w zrujnowanym Przemyślu. A może w przyszłości skorzystasz z usług tego hospicjum, w tym zapytaniu twoje proroctwa i jasnowidztwo mogą się przydać. Mimo wszystko pozdrawiam.
Miasto bez perspektywy masa lokali wzdluz glownych ulic do wynajęcia :/ tylko komu? Nikt tu nie chce inwestować:/
ale te przechodnie do rehabilitacji sa wysmienicie polozone jak nie na Basztowej to na Popieluszki, wiec jak babinka wyjdzie na Basztowa to jest prawie zdrowa.
Ja tego nie mogę zrozumieć dlaczego zamyka się oddziały rehabilitacji w dobie kiedy trzeba na zabiegi czekać po pół roku aby żyć i funkcjonować w miarę normalnie. To miejsce dawali wielu dzieciom szanse na rozwój ruchowy i zmniejszało ich ból ten ośrodek tak bardzo był potrzebny przedewszystkim dzieciom. Osobiscie jestem mama dwójki dzieci które dzięki pomocy wspaniałych ludzi którzy tam pracowali mogą swobodnie się poruszać po zabiegach w tym ośrodku. Jedno z nich miało poważne problemy z chodzeniem grodzila jej operacja która się nie odbyła bo pracownicy fizjoterapeuci i masażyści stanęli na jej drodze i włożyli mnóstwo swojego serca aby ja postawić na nogi dziecko jest tak mocno emocjonalnie przywiązane do tego miejsca ze nie jestem w stanie wytłumaczyć po 5 latach ciągłej rehabilitacji ze ona już tam nie wróci!!! Ona bardzo boi się lekarzy nowych ludzi którzy maja znia współpracować. Tam czuła się na tyle bezpiecznie i z radością dawała się rehabilitować ( tak były inne ośrodki które nie dały poczucia bezpieczeństwa dziecku bo ono ma się w takim miejscu czuć bezpieczne) DROGI PANIE PREZYDECIE CZY W PANA RĘKACH NIE MA ŻADNEJ WŁADZY ABY ZAPOBIEDZ TAKIEMU DZIAŁANIU !! CZY AŻ TAK TRUDNO ZOSTAWIĆ JEDEN OŚRODEK POMOCY REHABILITACYJNEJ DZIECIOM NIE RAZ BYŁAM ŚWIADKIEM ŁEZ I BÓLU REHABILITOWANYCH DZIECI ALE KIEDY KOŃCZYŁA SIĘ SERIA PRAGNĘŁY POWRÓCIĆ TAM ABY NADAL POPRAWIAĆ STAN ZDROWIA. ZABRALIŚCIE DZIECIOM TO CO DAWAŁO IM NADZIEJE!!!! LUDZIE NA „stołkach „ OPAMIĘTAJCIE SIĘ SOBIE KIESZENIE NAPYCHACIE CUDZA KRZYWDA WSTYD I HAŃBA
Ciekawe jakie jeszcze niespodzianki zawiera plan restrukturyzacyjny...
Tylko pytanie, czy p. Prezydent o tym wiedział. Przychodnia obecnie podlega pod szpital a szpital pod Marszałka, no i tak.... :(
A związek zawodowy rehabilitantów tam chyba też działał. Co zrobił by pomóc oprócz namieszania w urzędach i gazetach. Nic nie było o tym słychać że związkowi na tym zależy.
Prosze powstrzymac sie z bezpodstawnymi oskarzeniami pod adresem Zwiazku Zawodowego i nie zapominać, że są to pomówienia a adres IP jest do ustalenia przez stosowne instytucje.
Ej....ZZ - a cóż to za straszenie jakimś IP ? I co z tego ? Każdy może wyrazić swoje zdanie tak jak mu pasuje a to, że ktoś zwrócił uwagę że związek nic w tym kierunku nie zrobił to jedynie napisał prawdę. , również moim zdaniem samo robienie wokół siebie aury, udawanie robienia czegokolwiek niczego dobrego nie przyniosło tej przychodni. Skopałeś pan cała sprawę i to na całej linii. Zamiast zarozumialstwa weź się gościu ZZ może wreszcie za uczciwą robotę bo samo noszenie teczki i prężenie klaty nie świadczy o niczym, szczególnie w tym przypadku. Moja kuzynka została bez pomocy, jej dziecko nie ma teraz tak potrzebnej rehabilitacji więc weź pan nie p...
In the context of the disease in which the world is facing you and your family, join hands to protect your health against corona virus. atari breakout
I can't understand what do you want you say, can you post more information about it? <a href="http://www.techbuzzpro.com/hostgator-black-friday-coupon-code.html"> HostGator black Friday coupon code </a>
The games useful news will be with you as soon as you visit chainsaw dance
Czyli - wszystko zlikwidować aby swoją d....ę uratować. A najlepiej Przemyśl zaorać. Tragedia!!!
Należy się pytanie co w tym totalnie upadłym zadupiu jeszcze nie "zniknęło" i nie znika. Obserwuję jako mimo stosownego już wieku dokładny przemyski obserwator ten degradujący dawne miasto wojewódzkie proces totalnego upadku i nie widzę żadnych perespektyw rozwoju, Przemyśl upadł i już się nie podniesie. Wstyd że w tym konkretnym przypadku uderza w najmłodszych i najbardziej pokrzywdzonych dzieci ale i starych którzy też korzystali z zabiegów. Na resztę szkoda słów bo to boli obserwując ten proces degradacji już mieściny ale trwa to już od ponad 20 lat, najgorszy upadek rozpoczął się za rządów byłego już "gospodarza" zgrozo wolnego i królewskiego miasta Przemyśl, obecnie następuje proces tzw dogorywania, co mnie od lat boli i zatrważa. I należy jedynie odprawić mszę nie za Miasto Arras a za mieścinę Przemyśl i nieustannie słuchać smętnego hejnału grającego larum dla upadłego niestety dawnego może niezbyt prężnego ale jednak miasta, którego symbolem jest obecnie zardzewiałe monstrum czyli zabytek w postaci kolejowego mostu.
Regionalne władze PiS powoli ale systematycznie przekształcają Przemyśl w miasto wirtualne.Najciekawsze jest to,ze to co jest dobre i sprawdzone znika w pierwszej kolejności.Tak zniknął szpital wojskowy a co w jego miejsce .Organizacje kościelne pod pozorem działalnosci charytatywnej przejeli całe dobro materialne po szpitalu.I naciekawsze to teraz miasto płaci za uzywanie pomieszczeń,które stanowiły własność miasta. A teraz zobaczmy co się dzieje z Ośrodkiem wychowawczym przy Kapitulnej.Otóż Osrodek ten graniczy bezpośrednio z terenami Kurii.Kuria wykorzystując pisowskich bałwanów umocowanych przy korycie na szczeblu regionalnym powoli przyjmie na swoją własność cały Ośrodek wychowawczy.Wyprowadzenie rehabilitacji to pierwszy krok i bardzo szybko bedą nastepne.Dobro materialne Kurii zyska wspaniały dobrze utrzymany obiekt by prowadzić i tym razem "działalność harytatywną na rzecz oczywiście naszego miasta.Przy przejęciu szpitala wojskowego wykorzystali lokalne płazy kietrujące w tym czasie miastem.Teraz wykorzystają Szpital Wojewódzki,który dostał na warunkach komercyjnych pożyczkę z tym że spełni tylko jeden warunek. Warunkiem jest demontaż Osrodka Wychowawczego przy Kapitulnej.To się powiedzie i miast jak zwykle zostanie z ręką w nocniku.