To było do przewidzenia. Jeśli głosy o rozwagę, prośby o zachowanie ostrożności przeszły bez echa, jedynym sposobem na ewentualne powstrzymanie rozprzestrzeniającego się koronawirusa SARS-CoV-2 jest powrót do części obostrzeń. We wtorek, 4 sierpnia br., Ministerstwo Zdrowia podało informację, że w Polsce padł dzienny rekord zachorowań od początku wprowadzenia stanu epidemii. COVID-19 wykryto u 680 osób!
Od kilku dni liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce rośnie. Sytuacja jest znacznie gorsza niż np. na przełomie marca i kwietnia br., kiedy byliśmy niby w szczycie zachorowań. W ostatnim komunikacie (z 4 sierpnia br.) Ministerstwo Zdrowia podało, że 3 sierpnia br. zanotowano w naszym kraju rekordową liczbę chorych na COVID-19 – 680. Łącznie w Polsce zarażonych jest 48 tys. 149 osób. To o prawie 5 tys. więcej niż tydzień wstecz. Wyzdrowiało 35 tys. 56 osób. To o 2 tys. osób więcej niż 7 dni temu. Na COVID-19 zmarło 1 tys. 738 osób. To o 55 więcej niż tydzień temu. Na kwarantannie przebywa natomiast niemal 99 tys. osób[paywall].
W związku z tym minister zdrowia planuje powrót do restrykcji. Oczywiście nie wszystkich. Będą kontrole w sklepach, mające wykazać, czy klienci stosują się do nakazu zakrywania ust i nosa. Być może zmniejszona zostanie liczba osób, które mogą uczestniczyć m.in. w weselach. Być może wróci obowiązek 14-dniowej kwarantanny po powrocie z zagranicy. Ordynator oddziału zakaźnego szpitala we Wrocławiu prof. Krzysztof Simon, tak komentuje zachowania Polaków: – Byłem kilka dni na urlopie nad Bałtykiem. To, co się tam działo i dzieje, to dramat! To brak szacunku dla innych i egoizm. Póki tak będzie, nigdy nie damy sobie rady z epidemią. Ciągłe luzowanie restrykcji to decyzje absurdalne i zakrawające na szaleństwo. Największym problemem jest postawa młodych ludzi, którzy najbardziej ignorują obowiązujące zalecenia. Trzy czwarte bimba sobie i niczego nie przestrzega. Dystansu, masek, mycia rąk. Chodzą tak do kina, restauracji, na msze. To się skończy katastrofą. Jeśli ktoś się nie boi wirusa, to jest idiotą.
4 sierpnia br., o g. 10.30 Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor wydał – jak co dzień – kolejny komunikat dotyczący sytuacji na Podkarpaciu. Ta nie jest lepsza niż w Polsce. Codziennie chorych przybywa. Łącznie w naszym województwie jest 1 tys. 435 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 819 osób wyzdrowiało. Zmarły 62 osoby. Ostatnią była 87-letnia kobieta z Przemyśla, która zmarła 2 sierpnia br. 4 sierpnia br., czyli dzień przed wydaniem tego numeru ŻP, potwierdzonych zostało 41 nowych przypadków, z czego aż 30 z naszego regionu. To 8 osób z powiatu jarosławskiego – cztery kobiety i czterech mężczyzn, 10 osób z powiatu przemyskiego – trzy kobiety i siedmiu mężczyzn, 6 osób z Przemyśla (trzy kobiety i trzech mężczyzn), 5 osób z powiatu przeworskiego (dwie kobiety i trzech mężczyzn) oraz 1 osoba z powiatu lubaczowskiego (kobieta).
Do tej pory na Podkarpaciu wykonano łącznie 57 tys. 459 testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Obecnie pod nadzorem pozostaje 31 osób, 2 tys. 315 osób poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywają 453 osoby. Z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 101 osób.
Z 1 tys. 435 przypadków zakażenia wirusem aż 889 to te z naszego regionu. Na szczęście wirus nieco „wyhamował” w powiecie jarosławskim. Obecnie chorych jest tam 556 osób. Znacznie wzrosła liczba zakażonych w Przemyślu, powiecie przemyskim i przeworskim. W Przemyślu w ciągu tygodnia zachorowało 31 osób i obecnie z COVID-19 zmaga się w sumie 90 osób. W powiecie przemyskim 7 dni temu chore były 82 osoby, obecnie jest ich aż 129. W powiecie przeworskim jest ich 97, a w powiecie lubaczowskim 17.
W związku ze zwiększonym zagrożeniem epidemiologicznym oraz w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 władze Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu zdecydowały się z dniem 3 sierpnia br. wstrzymać planowe przyjęcia na wszystkie oddziały, z wyjątkiem oddziału onkologicznego z pododdziałem dziennej chemioterapii. Do odwołania wstrzymane zostały także praktyki studenckie i zawodowe. 2 sierpnia br., jak poinformowały służby prasowe Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, w przemyskim szpitalu potwierdzono 27 przypadków zachorowania na COVID-19, w tym 10 dotyczy pacjentów, 13 osób z personelu medycznego oraz 4 osób z tzw. kontaktu. Chorzy pacjenci przetransportowani zostali do Centrum Medycznego w Łańcucie.
Chora na COVID-19 okazał się także opiekunka w jednym z przemyskich prywatnych przedszkoli. Placówka wdrożyła wszystkie obowiązujące wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, ministra zdrowia oraz MEN. W wyniku przeprowadzonego dochodzenia ustalono wszystkie osoby z kontaktu, które zostały objęte kwarantanną i wytypowane do badań. W ogniskach na terenie Przemyśla i powiatu przemyskiego kwarantanną objętych zostało 416 osób.
Koronawirus SARS-CoV-2 zaatakował także w Urzędzie Gminy w Dubiecku, gdzie potwierdzono 10 dodatnich testów – u 5 pracowników oraz 5 osób z tzw. kontaktu (z pracownikami urzędu). Badaniami objętych zostało łącznie 66 osób (w tym 27 pracowników i 29 osób z kontaktu).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.''Ministerstwo zdrowia podało informację że w Polsce padł dzienny rekord zachorowań....''Tylko to ministerstwo tzw. zdrowia to pic na wodę, fotomontaż etc.
''W ministerstwie niesprawiedliwościDzielą właśnie łupyW ministerstwie chorób i śmierciWirusy i kościotrupyMinister chamstwa i kiczuPrzydziela dotację hipokrytomA minister przemocyWręcza ordery bandytom''DEZERTER - NIERZĄD W RZĄDZIE - TEKSTOWO.PL
Jeszcze niedawno "minister" zdrowia mówił, że maseczki nic nie dają. A "premier" mówił, że wszystko jest pod kontrolą i starsi mogą iść na wybory. Teraz starsi już nie są potrzebni, to odciążą trochę ZUS
''Ministerstwo zdrowia podało informację że w Polsce padł dzienny rekord zachorowań....''Tylko to ministerstwo tzw. zdrowia to pic na wodę, fotomontaż etc.
''W ministerstwie niesprawiedliwościDzielą właśnie łupyW ministerstwie chorób i śmierciWirusy i kościotrupyMinister chamstwa i kiczuPrzydziela dotację hipokrytomA minister przemocyWręcza ordery bandytom''DEZERTER - NIERZĄD W RZĄDZIE - TEKSTOWO.PL
Jeszcze niedawno "minister" zdrowia mówił, że maseczki nic nie dają. A "premier" mówił, że wszystko jest pod kontrolą i starsi mogą iść na wybory. Teraz starsi już nie są potrzebni, to odciążą trochę ZUS