Reklama

Rekordowe upały. Elektrownie wprowadzają ograniczenia

10/08/2015 17:03

Wysokie temperatury są nie tylko wyczerpujące dla organizmu. Również elektrownie mają problem, dlatego apelują o ograniczenie zużycia prądu między godz. 11.00, a 15.00. Gminy z kolei proszą o oszczędzanie wody.

W związku z utrzymującymi się upałami, Polskie Sieci Energetyczne wprowadziły w poniedziałek ograniczenia w dostawie i poborze energii elektrycznej do dużych zakładów produkcyjnych. Utrudnienia nie dotyczą szpitali oraz gospodarstw domowych. PSE apelują jednak także do odbiorców indywidualnych[paywall], aby między godz. 11.00, a 15.00 nie korzystać z najbardziej energochłonnych urządzeń takich jak: pralki, suszarki do bielizny, zmywarki czy klimatyzacja. Jak zapewnia prezes PSE Henryk Majchrzak, poza tymi godzinami, się dobrze sobie radzą z upałami.
Elektrownie mają problem z chłodzeniem bloków energetycznych, ponieważ potrzebna do tego woda jest za ciepła albo jej brakuje. Wprowadzone ograniczenia mają zapobiec nagłym i niekontrolowanym wyłączeniom prądu.
Z apelem o oszczędzanie wody zwróciły się do swoich mieszkańców władze gmin Wielkie Oczy i Horyniec-Zdrój w pow. lubaczowskim. Włodarze proszą, aby wodę z wodociągów wykorzystywać tylko do niezbędnych celów i nie podlewać trawników, ogrodów i upraw. Ma to zapewnić odpowiednie ciśnienie wody i uchronić przed przerwami w dostawie.
Według ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysokie temperatury, przekraczające 30 stopni w dzień i 20 stopni w nocy mają się utrzymać przynajmniej do niedzieli, 15 sierpnia.

Jak przetrwać upały

Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem.
Bezpieczne zachowania:
- unikaj wychodzenia na zewnątrz w najcieplejszej porze dnia (między 10.00, a 17.00);
- unikaj nadmiernego nasłonecznienia, opalania, używaj kremów ochronnych;
- chroń dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem;
- w upalne dni nie zostawiaj w samochodzie dzieci, zwierząt, materiałów łatwopalnych;
- jeśli musisz przebywać na zewnątrz noś nakrycie głowy i przewiewne obuwie ora ubranie, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry, a także okulary przeciwsłoneczne
- pij regularnie duże ilości płynów, unikając napojów zawierających cukier lub alkohol, spożywaj lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość (zwłaszcza nabiałów, lodów, mrożonek);
- unikaj forsownego wysiłku fizycznego;
- korzystaj z chłodnych (temperatura pokojowa) pryszniców i kąpieli; pamiętaj, że zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny;
- unikaj dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami, autami, a temperaturą panującą na zewnątrz;
- utrzymaj chłód w pomieszczeniach: w ciągu dnia zamykaj i zasłaniaj okna po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna gdy temperatura jest niższa;  zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych;
- przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą;
- dbaj o zwierzęta: zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnij nieograniczony dostęp do wody pitnej, wietrz pomieszczenia, w których przebywają;
- obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów – w przypadku złego samopoczucia zwróć się o pomoc do lekarza.
Za: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama