Reklama

Relikwie św. Jozafata Kuncewicza w cerkwi Przemienienia Pańskiego

26/04/2018 15:30

Przez trzy dni wierni obrządku greckokatolickiego mieli okazję adorować relikwie jednego ze swoich świętych. Relikwiarz z dłonią św. Jozafata przebywał w jarosławskiej cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego od środy, 18 kwietnia. W piątek ruszył w dalszą peregrynację do parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dziewięcierzu.

To istotne wydarzenie w życiu lokalnego kościoła greckokatolickiego. Peregrynacja relikwii św. Jozafata Kuncewicza po archieparchii przemysko-warszawskiej i eparchii wrocławsko-gdańskiej jest uczczeniem 325-lecia odnowienia jedności eparchii przemyskiej z kościołem kijowskim i ze Stolicą Apostolską. Relikwia dłoni Świętego Jozafata jest przechowywana w Soborze Archikatedralnym pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.[paywall] Stamtąd wyruszyła w niedzielę, 15 kwietnia. Wierni z Jarosławia i okolic mieli okazję pomodlić się przy niej w dniach od 18 do 20 kwietnia. W tym czasie w cerkwi Przemienienia Pańskiego codziennie celebrowana była Boska Liturgia, odprawiono także specjalne nabożeństwo, a w kolejnym dniu również Akatyst do Świętego Jozafata. W  tym szczególnym czasie wierni mogli też adorować relikwie w indywidualnej kontemplacji. W piątek w południe relikwie zostały przekazane do parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dziewięcierzu.

Warto podkreślić, że św. Jozafat to postać szczególna. Jan Paweł II nazwał go „apostołem pojednania”.  Święty Jozafat Kuncewicz w latach 1618 – 1823 był arcybiskupem połockim. W wyniku konfliktu z dyzunitami w 1623 roku poniósł męczeńską śmierć w Witebsku. Po 6 dniach wyłowiono z Dźwiny jego ciało i przewieziono je do katedry unickiej w Połocku. Obecnie jego doczesne szczątki spoczywają w Watykanie. W 1642 został ogłoszony błogosławionym, a w 1867 roku został świętym katolickim, pierwszym, który wywodził  się z Kościoła unickiego. Jest patronem Rusi.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2018-04-26 23:59:10

    >>z dłonią św. Jozafata <<To chyba niezgodne z polskimi przepisami jest - każdy tak może sobie nosić, trzymać w domu kawałki trupa?Poza tym kto zbezcześcił zwłoki zmarłego odcinając mu dłoń? Prokuratorzy - do dzieła!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości