Przez trzy dni wierni obrządku greckokatolickiego mieli okazję adorować relikwie jednego ze swoich świętych. Relikwiarz z dłonią św. Jozafata przebywał w jarosławskiej cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego od środy, 18 kwietnia. W piątek ruszył w dalszą peregrynację do parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dziewięcierzu.
To istotne wydarzenie w życiu lokalnego kościoła greckokatolickiego. Peregrynacja relikwii św. Jozafata Kuncewicza po archieparchii przemysko-warszawskiej i eparchii wrocławsko-gdańskiej jest uczczeniem 325-lecia odnowienia jedności eparchii przemyskiej z kościołem kijowskim i ze Stolicą Apostolską. Relikwia dłoni Świętego Jozafata jest przechowywana w Soborze Archikatedralnym pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.[paywall] Stamtąd wyruszyła w niedzielę, 15 kwietnia. Wierni z Jarosławia i okolic mieli okazję pomodlić się przy niej w dniach od 18 do 20 kwietnia. W tym czasie w cerkwi Przemienienia Pańskiego codziennie celebrowana była Boska Liturgia, odprawiono także specjalne nabożeństwo, a w kolejnym dniu również Akatyst do Świętego Jozafata. W tym szczególnym czasie wierni mogli też adorować relikwie w indywidualnej kontemplacji. W piątek w południe relikwie zostały przekazane do parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dziewięcierzu.
Warto podkreślić, że św. Jozafat to postać szczególna. Jan Paweł II nazwał go „apostołem pojednania”. Święty Jozafat Kuncewicz w latach 1618 – 1823 był arcybiskupem połockim. W wyniku konfliktu z dyzunitami w 1623 roku poniósł męczeńską śmierć w Witebsku. Po 6 dniach wyłowiono z Dźwiny jego ciało i przewieziono je do katedry unickiej w Połocku. Obecnie jego doczesne szczątki spoczywają w Watykanie. W 1642 został ogłoszony błogosławionym, a w 1867 roku został świętym katolickim, pierwszym, który wywodził się z Kościoła unickiego. Jest patronem Rusi.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.>>z dłonią św. Jozafata <<To chyba niezgodne z polskimi przepisami jest - każdy tak może sobie nosić, trzymać w domu kawałki trupa?Poza tym kto zbezcześcił zwłoki zmarłego odcinając mu dłoń? Prokuratorzy - do dzieła!
>>z dłonią św. Jozafata <<To chyba niezgodne z polskimi przepisami jest - każdy tak może sobie nosić, trzymać w domu kawałki trupa?Poza tym kto zbezcześcił zwłoki zmarłego odcinając mu dłoń? Prokuratorzy - do dzieła!