Rada Miasta Jarosławia, głosami radnych PiS nie poparła zgłoszonego przez burmistrza Waldemara Palucha projektu unijnego, który dawał m.in. możliwość wyremontowania ul. Kraszewskiego i Pełkińskiej. – Jarosław stracił 4 mln zł – ocenił burmistrz.
– Radni nie są przeciwko remontowi ul. Kraszewskiego, ale opowiadają się za rozsądnym wydawaniem środków publicznych i mądrym pozyskiwaniem środków z UE – odpowiadają rajcowie. Według burmistrza projekt dawał możliwość gruntownej modernizacji dwu ważnych w mieście ulic przy małych nakładach z ratuszowej kasy. Zdaniem radnych otwierał możliwość ciężkiego ruchu przez centrum Jarosławia[paywall].
– Rada Miasta Jarosławia, głosami radnych PiS zablokowała możliwość dalszej realizacji transgranicznego projektu w Partnerstwie z Gminą Pawłosiów, Gminą Przeworsk
i Nowojaworowską Radą Miejską (Ukraina). Dofinansowanie opiewało na 90% całkowitej wartości projektu czyli ok. 2 mln. 300 tys. Euro. W jego ramach miały być wyremontowane gruntownie ulice Kraszewskiego i Pełkińska – komentował W. Paluch. - Założenie było takie, aby oprócz przebudowy i remontu ulic Kraszewskiego i Pełkińskiej, wymienić również podziemne instalacje, wykonać solidną profesjonalną warstwę pod nawierzchnię drogi. Miały powstać też parkingi, rondo, skrzyżowanie, oświetlenie, chodnik i ścieżka rowerowa. Chcieliśmy po prostu zrobić to porządnie, a nie prowizorycznie i „na dziś” – opisywał burmistrz. Zapewniał też, że droga nie będzie przeznaczona do ruchu ciężarowego.
- Taka decyzja Rady Miasta Jarosławia oznacza też stratę ponad 4 milionów złotych dla pozostałych partnerów. Mówię to z ogromną przykrością, ale wszystkie okoliczności wskazują na to, że decyzja Rady Miasta ma podłoże polityczne i jest elementem gry przeciwko bezpartyjnemu gospodarzowi miasta. Gry nastawionej na blokowanie moich wszelkich inicjatyw, pod różnymi pretekstami. Niestety, nie służy to naszemu miastu, ale jak sądzę w ostatecznym rozrachunku nie pomoże też radnym w politycznej karierze – stwierdzał W. Paluch.

fot.Roman Kijanka
Założenia modernizacji przedstawił burmistrz Waldemar Paluch oraz pracownicy ratusza zajmujący się inwestycjami
– Wstrzymaliśmy decyzję burmistrza o dalszym udziale w projekcie unijnym zakładającym, przebudowę 2 km odcinka od obwodnicy do ul. Kraszewskiego, na drogę o dużej nośności, która mogłaby być wykorzystana do transportu towarowego przez miasto, za łączną kwotę 12 mln zł (w większości ze środków własnych). Według radnych takie drogi powinny być realizowane na obrzeżach, a nie w centrum Jarosławia, zwłaszcza, że przy głównym skrzyżowaniu z ul. Grunwaldzką jest wiele zabytkowych kamienic, które przy obecnym ruchu wymagają pilnego remontu, bo tynki sypią się z elewacji na przechodniów – odpowiadają radni z klubu PiS.
Uważają oni, że miasto powinno się włączyć w realizowany przez powiat dwukrotnie dłuższy łącznik obwodnicy z autostradą przez ul. Strzelecką, a nie dublować go. – W trakcie dwudniowych obrad RM, w których uczestniczył również starosta jarosławski Tadeusz Chrzan oraz podczas sesji nadzwyczajnej zderzyły się dwie wizje rozwoju Jarosławia. Burmistrz W. Paluch stawiał na koncepcję przebudowy ul. Kraszewskiego w celu zwiększenia jej przepustowości i nośności oraz inwestycję w bulwary nad Sanem, a Radni opowiedzieli się za propozycją starosty jarosławskiego, aby zaangażować się w inwestycje drogowe już rozpoczęte i dofinansować już realizowany remont dróg powiatowych, m.in. ul. Poniatowskiego, czy łącznika autostrady z obwodnicą ulicami Strzelecką i Pawłosiowską, a także wesprzeć finansowo starostę w staraniach o budowę drugiego mostu na Sanie, m.in. poprzez przeznaczenie części środków miejskich na projekt budowlany – wyjaśniali radni.
W środę, 19 lipca, w mieszczącym się przy ul. Kraszewskiego Zespole Szkół im. Książąt Czartoryskich zorganizowano spotkanie z mieszkańcami. Burmistrz pokazał na nim swoją koncepcję. Radni przekazywali swoje zdanie. Zebrani dopytywali o planowane wycinki drzew, lokalizację miejsc parkingowych. Mogli tez przedstawić swoja opinię na przygotowanych formularzach. Skorzystało z tego 58 osób.
– Atmosfera chwilami była gorąca, ale dyskusja na ogół merytoryczna. Mieszkańcy określali, co według nich wymagałoby korekty. Wspominano między innymi o tym, aby usuwanie drzew przy Kraszewskiego ograniczyć do minimum i do przypadków całkowicie niezbędnych, a także nie rozbudowywania nadmiernie miejsc parkingowych. Koncepcja Bulwarów Nad Sanem również zyskała przychylne przyjęcie. W zasadzie zgodnie zaaprobowano ideę zagospodarowania i przybliżenia miastu terenów nad rzeką. Padły też głosy, aby ponownie przedłożyć te projekty pod głosowanie Rady Miasta Jarosławia" – podsumowywał burmistrz.
– Radni popierają remont ulicy Kraszewskiego, ale bez podnoszenia nośności drogi i kierowania ruchu tirów w tą część Jarosławia. Jednocześnie Rada cały czas apeluje o przestrzeganie przez Burmistrza przepisów, w myśl których to Rada planuje kierunki rozwoju i inwestycje, wpisując je w wieloletnią prognozę finansową, tak aby z wyprzedzeniem planować wydatki na tego typu projekty – uważają autorzy apelu skierowanego do mieszkańców.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Na ul.Kraszewskiego w Jarosławiu niedawno wymieniono rurociąg gazowy ,wodny i kable energetyczne . Panie Burmistrzu i szanowna Rado tego wymieniać na pewno nie potrzeba . Ciężkich samochodów też tam nie można puścić bo te piękne kamienice by na pewno nie wytrzymały .Natomiast drzewa na pewno niedługo trzeba wyciąć bo są w złym stanie i stwarzają dla nas mieszkańców zagrożenie .Tam potrzeba wymiany nawierzchni asfaltowej oraz ,miejsc parkingowych nie wzdłuż ulicy ale w poprzek ulicy ,by było ich więcej
Na ul.Kraszewskiego w Jarosławiu niedawno wymieniono rurociąg gazowy ,wodny i kable energetyczne . Panie Burmistrzu i szanowna Rado tego wymieniać na pewno nie potrzeba . Ciężkich samochodów też tam nie można puścić bo te piękne kamienice by na pewno nie wytrzymały .Natomiast drzewa na pewno niedługo trzeba wyciąć bo są w złym stanie i stwarzają dla nas mieszkańców zagrożenie .Tam potrzeba wymiany nawierzchni asfaltowej oraz ,miejsc parkingowych nie wzdłuż ulicy ale w poprzek ulicy ,by było ich więcej