Reklama

Remont oberży, w której popasał Honoriusz Balzak i Stefan Czarniecki

12/07/2020 10:24

Rozpoczął się remont XVII-wiecznej oberży przy ul. Krakowskiej w Przeworsku. Budynek, w którym niegdyś meldowali się Honoriusz Balzak i Stefan Czarniecki, czasy swej świetności ma za sobą, ale przeworski ratusz dokłada wszelkich starań, by przywrócić mu dawny blask. W tym roku obiekt zyska nową elewację.

Losy wybudowanego w XVII wieku budynku oberży były zmienne. W czasach świetności był domem zajezdnym, z którego korzystali możni tego świata. Jeszcze w XIX wieku wyrazem jego prestiżu i znaczenia były kolejne przebudowy i rozbudowy. W latach 1899-1939 mieściło się tu[paywall] starostwo powiatowe, a po wojnie budynek zaadaptowano na bursę dla młodzieży licealnej. W czasach współczesnych obiekt odnawiano w roku 1991 oraz 2005. Po blisko 15-letniej przerwie znów pracuje nad nim miasto. W ubiegłym roku dzięki staraniom władz Przeworska udało się wykonać remont obejmujący: korytarze, sanitariaty, pomieszczenie świetlicy integracyjnej, elewację południową oraz poprawę otoczenia budynku. W rozpoczętym niedawno etapie remontu planowana jest wymiana tynków boniowanych o powierzchni 379,5 m kw., wymiana 437,34 m kw. tynków gładkich, odtworzenie gzymsów oraz malowanie 964,2 m kw. elewacji. Koszt przedsięwzięcia to 276 tys. zł. W większości pokryje je dofinansowanie, które ratusz pozyskał z Unii Europejskiej w ramach projektu pn. „Holistyczna rewitalizacja na terenie MOF Jarosław – Przeworsk”.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    elwira - niezalogowany 2020-07-12 11:07:00

    https://ogloszenia.zycie.pl/ogloszenie/18722,mloda-napalona-szuka-faceta-18

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama