Zgodnie z zapowiedziami władz Radymna, jeszcze w tym roku mają się zakończyć prace związane z wymianą konstrukcji i pokrycia dachu zabytkowego budynku w kompleksie koszarowym przy ul. Lwowskiej. Podobnie jak te prowadzone przez ekipy remontowe przy kominach. Sztandarowe przedsięwzięcie miasta, które ma kosztować przeszło 7 mln zł, związane z planami przywrócenia obiektowi funkcji edukacyjnych, wkroczyło w bardziej zaawansowaną fazę realizacji.
O tym, że zabytkowy budynek przy ul. Lwowskiej w Radymnie czekają gruntowna przebudowa i kompleksowy remont, informowaliśmy już kilkukrotnie. Miasto chce przywrócić mu funkcje edukacyjne i stworzyć w nim kompleks szkół.
O planach wiadomo było już na początku tego roku. Obiekt, który pierwotnie służył za koszary, a w swej przeszłości mieścił bowiem także szkołę, więc założeniem władz miasta jest niejako powrót do dawnych tradycji, kiedy prowadzone były w nim zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej.
Inwestycja pochłonąć ma sumę – bagatela[paywall] – 7 mln 240 tys. 664,89 zł, ale wkład własny miasta wyniesie 1 mln 290 tys. 664,89 zł. Różnicę (5 mln 950 tys. zł) pokryje dofinansowanie z programu „Polski Ład”.
30 czerwca został wykonany ważny krok w kwestii planów związanych z tym obiektem. Burmistrz Mieczysław Piziurny parafował umowę z wykonawcą inwestycji, którym została wyłoniona w drugim przetargu firma MK-Budowy sp. z o.o. z siedzibą w Tyniowcach (do pierwszego zgłosiło się wprawdzie trzech oferentów, ale został unieważniony, bo mieszcząca się w limicie kosztów oferta zawierała błędy formalne).
Dziś miasto może się już chwalić konkretami. Aktualnie prace prowadzone są w zasadzie na wszystkich kondygnacjach budynku przy Lwowskiej.
Najbardziej widoczne, czyli wymiana konstrukcji i pokrycia dachu oraz prace przy kominach, zgodnie z założeniem mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Do końca 2022 zaplanowano także prace przy elewacji budynku.
Obecnie prowadzone są również prace izolacyjne dotyczące fundamentów, które pozwolą na lata zapewnić solidną ich ochronę przed wodą i wilgocią. Na przyszły rok zaplanowane zostało zaś docieplenie stropu nad piętrem.
W piwnicach, na parterze, jak i piętrach budynku trwają natomiast głównie roboty rozbiórkowe, za to pod koniec roku ekipa remontowa ma się zająć stolarką okienną i drzwiową.
Jeśli chodzi o wnętrze obiektu, władze miasta planują gruntowną modernizację, która ma pozwolić na przystosowanie go do współczesnych standardów związanych z edukacją.
Ma powstać kuchnia z prawdziwego zdarzenia, projekt przewiduje także kompleksowe wyposażenie sal lekcyjnych we wszystkie niezbędne sprzęty. Wymienione zostaną też instalacje.
Plany dotyczące kompleksu koszarowego są dokładnie sprecyzowane. Pozostaje zatem czekać na finał prac.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze