W sobotę, 21 maja, odbył się ingres abpa Adama Szala do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu. W wygłoszonej homilii nowy metropolita wyznaczył priorytety swojej pracy. Są nimi: rodzina, młodzież i ubodzy.
Ingres rozpoczęła procesja, która – zgodnie z kilkusetletnią tradycją – wyszła z kościoła Ojców Franciszkanów. Po drodze abp Szal pozdrawiał stojących ludzi, uśmiechał się, zagadywał. Wszedł również do greckokatolickiego soboru archikatedralnego, gdzie wpisał się do księgi pamiątkowej.
W drzwiach archikatedry nowego metropolitę powitał proboszcz parafii, ks. prałat Mieczysław Rusin. Najpierw podał mu do ucałowania krzyż, a następnie kropidło z wodą święconą, którą arcybiskup pokropił zebranych przed kościołem.
Na początku mszy św. przybyłych na uroczystość powitał biskup Stanisław Jamrozek. Podziękował on ustępującemu arcybiskupowi Józefowi Michalikowi za 23 lata posługi. – Przypominałeś nam i całej Polsce, że Boże prawa trzeba stawiać na pierwszym miejscu, bo one są fundamentem zdrowego społeczeństwa – mówił. Zwracając się do abpa Szala, powiedział: – Wszyscy chcemy otaczać Cię naszą modlitwą i zapewnić o naszej duchowej bliskości.
Obrzędom wstępnym mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Odczytał on bullę papieską, mianującą abpa Adama Szala metropolitą przemyskim, następnie wręczył mu pastorał, który jest znakiem władzy biskupiej. Wówczas abp Szal zajął miejsce na tronie biskupim i to on przewodniczył dalszej części liturgii.
Po tym nastąpiło homagium, czyli oddanie czci, szacunku i posłuszeństwa nowemu ordynariuszowi. Złożyli je bp Stanisław Jamrozek, abp senior Józef Michalik oraz księża, osoby życia konsekrowanego i świeccy.
W homilii abp Szal odniósł się do tego, że w drodze do katedry przeszedł przez trzy bramy miłosierdzia, ustanowione w związku z trwającym w Kościele katolickim Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia. – W pierwszej, w kościele Ojców Franciszkanów, modliłem się, abym, wzorem wielkich poprzedników w tej posłudze w Kościele przemyskim miał odwagę kroczyć na czele owiec. W tej szczególnej drugiej bramie, jaką była archikatedra greckokatolicka, modliłem się o dar czułości, abym umiał być w środku owczarni, dając jej pełne miłości serce – mówił.
– I wreszcie trzecia brama, dla mnie, podobnie jak zapewne dla każdego z moich poprzedników, szczególnie ważna, zainspirowała mnie do modlitwy o ducha pokory[paywall], abym potrafił kroczyć na końcu owczarni, czyli być razem z tymi, którzy cierpią na duchu i ciele, z tymi, którzy zmagają się z pokusą buntu i opuszczenia owczarni – kontynuował abp Szal.
Metropolita przemyski mówił również, że ewangelizacyjnym oddziaływaniem chciałby objąć rodziny, młodzież oraz ubogich, bezrobotnych i niepełnosprawnych. Kapłanom wskazywał, że ich głównym zadaniem powinna być modlitwa, której celem jest „uwielbienie Boga i wstawiennictwo za ludem”.
W homilii nie zabrakło także podziękowań dla ustępującego abpa Michalika i dla bpa Jamrozka, którego nowy metropolita zaprosił do „dalszego wysiłku w dobrych zawodach w Bożych sprawach”.
Na zakończenie mszy św. przyszedł czas na gratulacje i podziękowania w kierunku abpa Szala. Abp senior Michalik dziękował swojemu następcy za świadectwo wiary i ofiarnej miłości świadczonej ludziom. Stwierdził, że papież Franciszek i nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore „potrafili rozeznać walory umysłu i ducha” w skromnym człowieku, jakim jest abp Szal.
Gratulacje nowemu metropolicie przemyskiemu złożyli osobiście przedstawiciele duchowieństwa oraz władz rządowych i samorządowych wszystkich szczebli, w tym marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Obecna była także rodzina abpa Szala i mieszkańcy jego rodzinnej Wysokiej koło Łańcuta. Odczytane zostały również listy od prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego.
Na zakończenie liturgii abp Szal udzielił zebranym błogosławieństwa połączonego z odpustem zupełnym.
W uroczystości wzięło udział wielu biskupów z całej Polski. Wśród nich byli m.in.:
metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, arcybiskup senior metropolii przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego Jan Martyniak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.
Obecni byli również parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz wielu księży i świeckich, którzy szczelnie wypełnili archikatedrę.
Nowy metropolita przemyski wyraził życzenie, by uczestnicy ingresu planujący zakup kwiatów przeznaczyli przewidziane na ten cel środki na wsparcie uczestników ŚDM w Krakowie, Caritas Archidiecezji Przemyskiej lub misji.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.''...katolicki jubileuszowy rok miłosierdzia...'' (?!?!) Czy jak ?!?! Jakiego znowu miłosierdzia, przecież katolicy czy też tzw. chrześcijanie są ekspertami w utrzymywaniu zasyfiałych, obskurnych rzeźni i mordowaniu w nich na akord setek i tysiący naszych braci mniejszych czyli zwierząt !!! YOUTUBE.COM - RADICAL NEWS - MIŁOSIERDZIA
'' Bieda ludzkości będzie trwała tak długo, jak długo głos zwierząt będzie słyszalny w niebie'' - JOHANN KOSSENER
Ważna Rodzina, Młodzież?Zobaczymy?Niech się modli o miejsca pracy, aby rodziny i młodzież nie wyjechały za chlebem za granice.Amen
''Jezus kocha tylko biednych więc oddaj mu swoje pieniądze'' YOUTUBE.COM - SANCTUS IUDA - JEZUS KOCHA BIEDNYCH
''...katolicki jubileuszowy rok miłosierdzia...'' (?!?!) Czy jak ?!?! Jakiego znowu miłosierdzia, przecież katolicy czy też tzw. chrześcijanie są ekspertami w utrzymywaniu zasyfiałych, obskurnych rzeźni i mordowaniu w nich na akord setek i tysiący naszych braci mniejszych czyli zwierząt !!! YOUTUBE.COM - RADICAL NEWS - MIŁOSIERDZIA
'' Bieda ludzkości będzie trwała tak długo, jak długo głos zwierząt będzie słyszalny w niebie'' - JOHANN KOSSENER
Ważna Rodzina, Młodzież?Zobaczymy?Niech się modli o miejsca pracy, aby rodziny i młodzież nie wyjechały za chlebem za granice.Amen