W Galerii Sztuki Współczesnej czynna jest wystawa Elżbiety Cieszyńskiej zatytułowana Różne rzeczy.
Jest to 24. edycja wystaw z cyklu Artyści z naszego podwórka..., który w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w formie wystaw i pokazów indywidualnych promuje twórczość artystów plastyków i fotografików, stanowiących najliczniejsze środowisko artystyczne miasta.
Wystawa odbywa się 25 lat po obronie dyplomu Elżbiety Cieszyńskiej na ASP w Krakowie, co było okazją do rozmowy z artystką.
To twoja jubileuszowa wystawa. Co na niej pokazujesz?
– Nazwałam ją Różne rzeczy, bo pokazuję trzy małe grafiki, fotografię i rysunki. Część prac jest zupełnie nowa, a część to prace wcześniejsze, będące częścią opowieści, jaką snuję od czasów studiów. To opowieść o krajobrazie, który był tematem mojego dyplomu i który mnie do dzisiaj inspiruje. W moich pracach nie ma człowieka. Skupiam się na krajobrazie ujętym abstrakcyjnie, kulturowo, tak jak w cyklu Mapy pamięci czy poświęconym Twierdzy Przemyśl. Czasem powracam do martwej natury. Są tu też prace nawiązujące do tego, co nazywam „archeologią krajobrazu”.
Na poprzednich wystawach barwa była bardzo mocnym elementem twoich prac, a teraz przeważa oszczędna czarna linia.
– Rzeczywiście. Choć kocham kolor, odeszłam od mocnego koloru, jaki pokazałam na wcześniejszej wystawie Barwne gry. Teraz odczułam potrzebę zawężenia środków wyrazu. Są tu prace graficzne, będące opowieścią punktem i linią. Jestem i czuję się grafikiem. Kocham też czerń i biel i wróciłam do niej, co być może wynika z potrzeby uspokojenia. Zwykła kartka, proste narzędzia: piórko, cienkopis albo pędzel i tusz, albo linoryt. Mogę zdradzić, że teraz pracuję nad cyklem linorytów, który roboczo nazwałam „archeologią krajobrazu”.
Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów.
Elżbieta Cieszyńska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiowała na wydziale grafiki. Pracę dyplomową, uhonorowaną Medalem Rektora ASP, obroniła w pracowni miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana w 1993 roku. W 2004 roku ukończyła Podyplomowe Studia Pedagogiczne w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-
Ekonomicznej w Jarosławiu. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem i nowymi mediami, realizuje obiekty i instalacje. Swoje prace prezentowała na blisko 100 wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. W 2011 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Obecnie prowadzi Galerię Zamek i Galerię Baszta w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek”. Jest redaktorką miesięcznika Nasz Przemyśl, gdzie prowadzi stałą rubrykę Artyści z naszego podwórka....
Od kilku lat jest wykładowcą w Instytucie Sztuk Projektowych w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu oraz doktorantką na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze