Reklama

Rozrywka, rekreacja, edukacja – „Augustiada” 2021 [ZDJĘCIA]

11/09/2021 12:49

Rozrywka, rekreacja, edukacja – tak w skrócie można określić cele przyświecające organizatorom tegorocznej „Augustiady”, która w ubiegłą sobotę, 4 września, odbyła się na terenie obiektów sportowych parafii św. Józefa w Przemyślu.

Festyn zaczął się o dziewiątej rano od rozgrywek piłki nożnej drużyn młodzieżowych, w których składach grały również dziewczęta.

Niczym na poważnych zawodach mecze obfitowały w emocjonujące momenty, a kibice bardzo żywiołowo zagrzewali do gry swoich faworytów. Kolejne sportowe atrakcje uczestnicy festynu mieli okazję obejrzeć po południu, kiedy mecze[paywall] piłki nożnej rozgrywały drużyny: strażaków, policjantów, samorządowców i prawników.

Dla tych, których mniej interesuje piłka nożna, organizatorzy przygotowali inne atrakcje. Dzieci miały okazję usiąść w radiowozach policji albo straży miejskiej, włączyć sygnały dźwiękowe i koniecznie zapozować do zdjęcia w policyjnej czapce, kamizelce i oczywiście z pałką służbową w ręce.

Drugim obowiązkowym miejscem, w którym rodzice fotografowali swoje pociechy, była kabina bojowego wozu strażackiego. Był też sztukmistrz na szczudłach, który ku uciesze najmłodszych za pomocą kilku sznurków wyczarowywał bańki, a właściwie banie mydlane.

Na stoisku obok działała loteria fantowa, a nieco dalej co bardziej uzdolnieni plastycznie tworzyli rysunkowe dzieła. Obok ratownicy rozłożyli fantomy i uczyli, jak fachowo udzielać pierwszej pomocy.

Na dziedzińcu przed szkołą działało miasteczko ruchu drogowego, w którym najmłodsi i nieco starsi uczyli się znaków drogowych i zasad bezpiecznej jazdy na rowerze. Oczywiście jak na każdym festynie czynny był bufet.

Wspólna zabawa

– Pierwsza „Augustiada” odbyła się dwadzieścia, a może i więcej lat temu – mówił Maciej Kamiński, przewodniczący rady miasta i koordynator wszystkiego, co się działo na festynie.

– To już taka salezjańska tradycja, że co roku organizuje się festyn dla parafian, mieszkańców osiedla Salezjańskiego i dla wszystkich chętnych z całego miasta. W ubiegłym roku uniemożliwiła to pandemia, ale już w tym roku kontynuujemy tradycję. W organizację tego przedsięwzięcia włączyli się mieszkańcy, zaprzyjaźnione firmy oraz służby mundurowe. Głównym celem jak zawsze jest rozrywka, rekreacja, edukacja i integracja osiedlowej społeczności. Po prostu dobra wspólna zabawa. Jest to też niejako kontynuacja działalności księży salezjanów.

Reklama

– Nazwa rodzinnego festynu „Augustiada” pochodzi od naszego patrona Augusta Czartoryskiego, salezjanina, którego imię nosi nasza szkoła. Także od jego imienia wzięła się nazwa naszej orkiestry „Augustino” – dodał gospodarz, ksiądz proboszcz Bogdan Nowak.

– Bardzo się cieszę z tego, że społeczeństwo może przyjść do nas, razem się bawić na naszych obiektach sportowych, które są otwarte dla wszystkich. Zapraszam młodzież do korzystania z nich, do organizacji meczów i innych rozgrywek. Żeby korzystać z boiska, wystarczy się zgłosić do diakona Dawida, który w naszej wspólnocie jest odpowiedzialny za sport.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama