Z udziałem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla w przemyskim magistracie (18 czerwca br.) doszło do podpisania umowy o stworzeniu w nadsańskim mieście Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji. Powstanie tylko i wyłącznie dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej.
O pozytywnie dla miasta rozpatrzonym wniosku o dofinansowanie tej inwestycji z pieniędzy unijnych informowaliśmy już kilka razy. Wartość całego projektu to 4 mln 613 tys. 406 zł, z czego dotacja wynosi 3 mln 172 tys. 332 zł.
Za tę kwotę nieużytkowany obecnie budynek przy ul. Ratuszowej 10 a zostanie[paywall] zaadaptowany, przebudowany i dostosowany do jego potrzeb. Projekt zakłada także zakup potrzebnego wyposażenia. Instytucja będzie wspierać tworzenie nowych i rozwój istniejących podmiotów gospodarczych. Władze miasta zakładają, że w ciągu dwóch lat od zakończenia realizacji przedsięwzięcia swoją działalność w inkubatorze ulokuje około 12 przedsiębiorstw.
Mogą się tam znaleźć wspólne sekretariaty, księgowość lub pomieszczenia gospodarcze wspomnianych firm. Przez dwa lata chętni będą mogli korzystać z bardzo wysokich ulg przy wynajmowaniu lokali. Oferta skierowana będzie do osób i przedsiębiorstw z terenu całego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl. Grupę docelową będą stanowiły osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność innowacyjną.
Prace przy adaptacji budynku przy ul. Ratuszowej 10 mają się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2019 r.
Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że Przemyśl znajduje się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o skuteczność pozyskiwania unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Średnia na Podkarpaciu wynosi 50 procent, Przemyśl może się pochwalić 65-procentową skutecznością.
– Ta inwestycja ma także wymiar pozabiznesowy, ale również ważny. Poprawi estetykę centrum miasta. W sumie wydamy około 700 tysięcy złotych na bardzo nowoczesny sprzęt, który będzie stanowił wyposażenie inkubatora. Będzie to głównie sprzęt informatyczny. Liczymy, że tutaj swój biznes rozpoczną przede wszystkim młodzi ludzie. Moim marzeniem jest, by w przyszłości inkubator przejął i realizował funkcje dotyczące pozyskiwania i wspierania wszystkich inwestycji i inwestorów działających na terenie miasta oraz Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego – powiedział podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wkłąd miasta wyniesie ponad milion złotych. Dlaczego dezinformujecie ludzi, że wszystko wyłącznie dzięki pieniądzom z Unii?
4 mln 613 tys. 406 zł na 12 przedsiębiorstw? 384 450,5 zł na jedno przedsiębiorstwo za biuro, sekretariat i księgowość, nie licząc kosztów utrzymania obiektu - niezbyt efektywny pomysł - by nie rzec marnotrawstwo.
przemyski obserwator 83.31.138.149 26.06.2018 O tak , tak po 16 latach nierządu tego jegomościa w zawsze dobranym krawacie , lubującego się w czarnych Wolvach i popierających go zawsze i nieustannie bezradnych kolesi zobaczymy podziemny parking jak zobaczyliśmy do tej pory : rewitalizację czy nawet poprawę stanu tego paskudztwa w centrum mieściny jakim jest coś co brzmi dumnie "zielonym rynkiem " jak nazywam niewyobrażanym siedliskiem brudu i wstydu i wstydu dla tej "wadzy", halę sportową ( posiadają hale Żurawica , Bircza, Huwniki) a Przemyśl przebudowaną przedwojenną ujeżdżalnie koni przy ul. Mickiewicza , zobaczymy zespoły basenów za ok. 50 milionów kiedy przez 16 lat nie potrafił wybudować zwykłego prostego otwartego basenu dla przemyślan , ba nie potrafił wygospodarować kawałek zwyklej plaży nad Sanem , kiedy wszystkie małe mieściny takie plaże posiadają , zobaczymy podziemne parkingi kiedy przez 16 lat nie potrafił sprowadzić do naszego już niestety zadupia ani jednej większej firmy , ani jednego poważniejszego inwestora za wyjątkiem budowanej wiaty w tej pustej a wybudowanej i uzbrojonej za niemal 23 mln zł podstrefy zwanej inwestycyjną. Fajne nie , strefa od ponad 10 lat niby inwestycyjna sprawia wrażenie pustyni i powinna się nazywać anty inwestycyjną . A chwalił się tą budowaną halą jako inwestycja milionowa , ba odbył nawet gospodarczą wizytację i co , jak wybuduję w co wątpię podobno zatrudni ten anonimowy przedsiębiorca ok. 20 osób , dużo nie. Przypominam że w mieleckiej strefie zatrudniono ok. 35 tysięcy ludzi , wartość setek inwestycji liczyć należy w miliardach zł , ba podobno w strefie ekonomicznej w Orłach jest już kilku inwestorów zewnętrznych. No cóż można gospodarzyć i tak wciskając ludziom ciemnotę że potrzebna była na od początku deficytowym zjeździe narciarskim buda-wiata za podobno 2,5 mln. zł która i tak nie będzie dokończona , bo "frajera" nie znajdą bo to dziadostwo zagospodarował , po co były 2 drogie , za drogie boiska do siatkówki nad Sanem , nieustannie puste , nie użytkowane , jak można wierzyć w jakieś fantazy o podziemnym parkingu kiedy nie potrafi od lat pomalować przejścia podziemnego na ul. Borelowskiego , ostatnio przechodziłem i widziałem , coś okropnego, wstyd. No cóż można pisać wiele , obdartych z tynku całych połaci kamienic w mieścinie , krzywych i obesranych chodnikach , pustych dziesiątek mieszkań , ba całych kamienic i budynków które za niedługo będą samoczynnie się rozpadać i grozić katastrofą budowlaną , o jeżdżących po Przemyślu autobusowych gratach, po pustych dziesiątkach dawnych lokalach handlowo- usługowych z napisami "lokal do wynajęcia". "wynajmę "itd. Każdy widzi jak wygląda zabytkowy most kolejowy , boisko Polonii zwane stadionem , park w centrum przy Jagielońskiej zwany Placem Witolda Pileckiego , Aby pozbyć się konieczności utrzymywania porządku pozbyto się kolejne ładnego placu rekreacyjnego w centrum zwanego św. Floriana sprzedano teren pod myjnię samochodową , obecnie ludzie starsi , zmęczeni nie mają gdzie spokojnie usiąść , wypocząć. No cóż można nieustannie chwalić się 2 krótkimi drogami obwodowymi zwanymi buńczucznie obwodnicami , kilkoma wybrukowanymi uliczkami , parkiem na Wzgórzu Zamkowym, mały stadionem Juwenia czy jednym placem ale jak na 16 lat dużo czy mało kto zgadnie ? A jeśli to tego dojdzie szwejk , piesek , konik , ułan , huzar , kilka pomniczków czy tablic pamiątkowych , nieustanne święta jak manewry szwejkowskie , wincencjady , dnie ulic ,fajki , zamku , jarmarki galicyjskie , zakończenie lata , mianowanie na króla , turnieje rycerskie itp. to dopełnia to radość rządzących z dobrze spełnionego obowiązku. Pytam jak klasyk z Torunia , tak czy nie? I dodam od siebie kiedy wyłożono wreszcie pod długim ciężkim oczekiwaniu i de facto wymuszeniu przez kierowców kostką ten parking nadziemny czy ktoś jeszcze uwierzy że w PRZEMYŚLU BĘDZIE PARKING PODZIEMNY. Strałem się w skrócie uzasadnić dlaczego w to nie wierzę i nie uwierzę pomimo że jestem osobą wierzącą. Jeśli napisałem coś nieprawdziwego czy złośliwie z chęcią udowodnię swoje krytyczne aczkolwiek życzliwe uwagi i stwierdzenia , łącznie z lustracją miejsc o których napisałem oczywiście z konieczności w największym skrócie. Podobnie jak wszystko co nieudolnie opisałem same , same fakty bez żadnej złośliwości będzie z tymi inkubatorami . Przecież od lat były już gazele pseudo przedsiębiorczości , teraz jakieś inkubatory i wyszło z tego jak zawsze w Przemyślu wielkie gówno., dlaczego bo ta "wadza" jest nieudolna , niezdolna do jakichkolwiek działań , najchętniej obiecuje a następnie główki w piasek , dotyczy to również kolejnych rad-bezrad które to również przyklepują głosowaniem kolesiowskim zawsze "za". A efekty jak widać wystarczy pospacerować o dawnym mieście. Idąc dzisiaj mostem kamiennym zauważyłem kolejny opróżniony dawny duży , może ostatni w Przemyślu niemal kultowy sklep żelazny , ciekawe gdzie teraz kupimy zwykłe śrubki czy gwoździe , ale po co "wadza" ma zaprzątać sobie głowę drobiazgami że dziesiątki podobnych dawnych placówek handlowych i uslugowych zostało w podobny sposób pozamykane , najważniejsze podpisanie listy obecności i dietka, to rajcuje , to podnieca jak nic innego. A łapkę do góry zawsze podniesiona i zawsze "za". No cóż można i tak , a te pieniądze na remony tego inkubatora stracone , jak zwykle wyrzucone w błoto. Gdyby za to wyremontowano tą zarazę na Sportowej , to siedlisko brudu i syfu jakim jest coś zwane jeszcze zielonym rynkiem , te bazary które trudno nazwać , określić byłby przynajmniej jakiś pożytek , mniej wstydu za tą nieudolną "wadzę". A że remony za pieniądze unijne , to też marnotrastwo podobnie jak ta buda- bunkier na deficytowym zjezdzie narciarskim. No cóż można i tak , ciekawe czy śpiący przemyski suweren sie kiedykolwiek obudzi z wiecznego letargu i zapyta "hej, co tam przez 16 lat zrobiono że królewskie , wolne miasto przmieniło się w totalne zadupie. Choć jako sceptyk w to nie wierzę Pozdrawiam optymistów.uwierzę.
Który z tych trzech, którzy podpisywali, po remoncie i wyposażeniu budynku za nasze pieniądze, przejmie inkubator przemyskich mózgów za 1 PLN, bo "nierentowny"? Za jakieś 2 lata?
Wkłąd miasta wyniesie ponad milion złotych. Dlaczego dezinformujecie ludzi, że wszystko wyłącznie dzięki pieniądzom z Unii?
Bedom sie inkubować
4 mln 613 tys. 406 zł na 12 przedsiębiorstw? 384 450,5 zł na jedno przedsiębiorstwo za biuro, sekretariat i księgowość, nie licząc kosztów utrzymania obiektu - niezbyt efektywny pomysł - by nie rzec marnotrawstwo.