Reklama

Rusza głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego

20/09/2015 12:30

Na 14 spośród 16 projektów inwestycji będzie można głosować w ramach budżetu obywatelskiego. Dwie pozostałe odrzuciła specjalna komisja.

Zakwalifikowane projekty

1. Plac zabaw „Gumisiowy Świat” przy bloku Norwida 8. Szacowany kosztorys: 49 500 zł.
2. Plac zabaw i siłownia na osiedlu Mazury. Szacowany kosztorys: 49 999,50 zł.
3. Remont drogi wewnętrznej na osiedlu przy ul. Słowackiego 30, 32. Szacowany kosztorys: 50 000 zł.
4. Modernizacja boiska osiedlowego „Piaskowiec” oraz budowa altany wielofunkcyjnej przy ul. Zielonej. Szacowany kosztorys: 50 000 zł.
5. Remont i adaptacja pomieszczeń na potrzeby Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Kopernika 1. Szacowany kosztorys: 50 000 zł.
6. Remont bieżący i przystosowanie pomieszczeń na potrzeby Klubu Seniora przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 31. Szacowany kosztorys: 50 000 zł.
7. Plac zabaw i siłownia przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Szacowany kosztorys: 49 999,50 zł.
8. Droga wewnętrzna między garażami oraz oświetlenie na zapleczu ul. Unii Lubelskiej. Szacowany kosztorys: 49 660 zł.
9. Parking samochodowy przy Przychodni Rejonowej – powiększenie. Ul. Kopernika 1. Szacowany kosztorys: 40 000 zł.
10. Plac zabaw dla dzieci przy ul. Okrężnej. Szacowany kosztorys: 29 100 zł.
11. Remont chodnika przy ul. Gen. Józefa Kustronia. Szacowany kosztorys: 50 000 zł.
12. Budowa drogi gminnej pomiędzy ul. Szopena i Szpitalną. Szacowany kosztorys: 50 000 zł.
13. Zapewnienie dostępu do czystej wody dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2. Szacowany kosztorys: 28 966 zł.
14. Wyposażenie szatni szkolnych w indywidualne szafki dla dzieci i młodzieży. Szacowany kosztorys: 49 989 zł.Budżet obywatelski będzie realizowany w Lubaczowie po raz pierwszy. Na ten cel miasto zarezerwowało 250 tys. zł. Koszt jednej inwestycji nie może przekraczać 50 tys. zł. Mieszkańcy zgłosili 16 propozycji tego, co ich zdaniem powinno zostać wykonane.

Burmistrz liczył na więcej

Burmistrz Krzysztof Szpyt przyznaje, że spodziewał się większej liczby pomysłów.[paywall] – Jak na nowość tej inicjatywy, to nawet oceniłbym, że szesnaście wniosków to mało – mówi. – Dużo wniosków wpłynęło od komitetów osiedlowych, które poczuwają się do tego, żeby działać na swoim terenie. Są też propozycje zgłaszane przez grupy mieszkańców. Liczę, że w przyszłym roku wpłynie więcej propozycji z tej drugiej grupy – dodaje.
Dwa ze zgłoszonych wniosków zostały odrzucone przez specjalnie powołaną komisję. – Powodem było to, że nie dotyczyły zadań własnych gminy. Odnosiły się do terenów, które wprawdzie leżą w granicach miasta, ale mają innych właścicieli – wyjaśnia K. Szpyt.
Zainteresowanie budżetem obywatelskim jest spore. Głosowanie rozpocznie się 25 września i potrwa do 15 października. Mieszkańcy będą mogli oddać głosy na wybrane 2 propozycje na specjalnych kartach. Można to uczynić w Biurze Obsługi Mieszkańców w czasie pracy urzędu miejskiego oraz w weekend, 10 i 11 października, od g. 10 do 13. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Zapewnienie uczniom czystej wody

W przyszłym roku zrealizowanych zostanie 5 propozycji, które otrzymają najwięcej głosów. Niewykluczone, że pozostałe również doczekają się realizacji. – Zobaczymy, jakie uzyskają poparcie w głosowaniu – zastrzega burmistrz.
Wśród 14 projektów pięć dotyczy placów zabaw lub boisk, a kolejne remontów ulic, chodników lub parkingu. Młodzieżowa Rada Miasta zawnioskowała o remont i adaptację pomieszczeń na potrzeby Centrum Spotkań Młodzieży, a grupa seniorów o przystosowanie pomieszczeń na potrzeby Klubu Seniora. Dwie propozycje złożyła rada rodziców Szkoły Podstawowej nr 2. To wyposażenie szatni szkolnych w indywidualne szafki dla uczniów oraz zapewnienie im dostępu do czystej wody. – Chodzi o ustawienie urządzeń, z których dzieci i młodzież będą mogły się napić czystej, przefiltrowanej wody. Dzięki temu uczniowie nie będą musieli nosić napojów w butelkach ani pić wody prosto z kranu – wyjaśnia Maciej Kobiałka, przewodniczący rady rodziców.
Zwycięskie projekty poznamy do 31 października.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    nowy - niezalogowany 2015-09-25 11:14:14

    Większy parking przy Przychodni Rejonowej dla samochodów pacjentów jest potrzebny. Masakra to co się dzieje pod Przychodnią na ul. Kopernika. Nawet karetka pogotowia przyjeżdżając po chorego pacjenta nie ma się gdzie zatrzymać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama