Reklama

Rusza przebudowa skrzyżowania w Ostrowie koło Radymna

02/11/2016 19:27

– Wreszcie niebezpieczne skrzyżowanie zostanie przebudowane – stwierdził Bogdan Szylar, wójt gminy Radymno na spotkaniu poświęconym inwestycjom drogowym w powiecie. – Dzięki Bogu, że do tej pory nie doszło na nim do wypadku – dodał. Chodzi o skrzyżowanie drogi krajowej przecinającej Ostrów z drogami biegnącymi przez miejscowość.

Przebudowa skrzyżowania będzie polegać na poszerzeniu dróg powiatowej i gminnej, dobiegających do drogi krajowej nr 94 oraz podniesieniu ich. Dobudowane zostaną lewoskręty oraz około 800 metrów chodników. Ruchem będzie sterować sygnalizacja świetlna. Inwestycję wykonuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zakończenie robót przewidziano za rok, a ich koszt wyniesie prawie 4 mln zł. Przebudowa jest realizowana w ramach rządowego Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

Skrzyżowanie, jak zaznaczali wszyscy informujący o jego przebudowie, stwarza niebezpieczeństwo ze względu na ograniczoną widoczność oraz duży ruch na drodze krajowej.

Reklama

Medialna przebudowa

O planowanych na skrzyżowaniu pracach słychać było od dłuższego czasu. Co dziwne, informacje nie pochodziły bezpośrednio od GDDKiA, tylko od osób co najwyżej pośrednio z drogami krajowymi związanych[paywall]. W sąsiedztwie skrzyżowania organizowano nawet konferencje prasowe. Dla podkreślenia ważności inwestycji zapowiedziano tuż przy skrzyżowaniu także dwa spotkania dla mediów na okoliczność rozpoczęcia robót. Jedno zorganizowane przez posła Mieczysława Kasprzaka, szefa podkarackiego PSL odbyło się w ubiegły wtorek. Z drugiego, zapowiedzianego przez starostę na środę, sam organizator zrezygnował i przeniósł do siedziby starostwa. – Nie mogę się dopatrzyć udziału posła w doprowadzeniu do realizacji tego zadania – tak Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski, odniósł się do działań M. Kasprzaka związanych z przekazywaniem informacji o rozpoczęciu budowy skrzyżowania. Wspomniał, że wcześniej o przebudowie się mówiło. Teraz prace ruszają. Przyjęcie wersji z sygnalizacją świetlną nie jest rozwiązaniem optymalnym. W projektach mówiono o rondzie, a nawet skrzyżowaniu dwupoziomowym. Jednym z problemów był brak miejsca na takie rozwiązania.

Po przebudowie należy spodziewać się zwolnienia ruchu na drodze krajowej przecinającej Ostrów. Na pewno będzie bezpieczniej dla pieszych i pojazdów przejeżdżających przez DK94 oraz włączających się do ruchu na niej. Inwestycja jest jedną z pierwszych realizowanych z Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na Podkarpaciu.


fot.Roman Kijanka
Informację o rozpoczęciu przebudowy skrzyżowania w Ostrowie przekazał w środę, 26 października, starosta jarosławski Tadeusz Chrzan (po lewej) i Bogdan Szylar, wójt gminy Radymno.

Reklama

12 milionów na drogi

Tyle, według T. Chrzana, wydano na inwestycje drogowe w bieżącym roku budżetowym w powiecie jarosławskim. Są to pieniądze z budżetu powiatu, gmin dokładających się do powiatowych inwestycji oraz wsparcia zewnętrznego. Najkosztowniejszą inwestycją jest powstająca „Brama na Bieszczady”, droga pozwalająca skrócić przejazd w stronę Nienadowej, biegnąca od Pruchnika w kierunku Huciska Nienadowskiego. Koszt tej inwestycji to prawie 7 mln zł. Pozostałe prace obejmują m.in. remont mostu w Charytanach i nowy most na ul. Zwierzynieckiej w Jarosławiu oraz mniejsze zadania w Jarosławiu, gminie Pawłosiów, Laszki, Wiązownica, Radymno, Roźwienica, Rokietnica i gmina wiejska Jarosław. Prace drogowe to w sumie około 20 zadań wykonywanych w różnych miejscach powiatu.

Drogowe plany

Kolejne inwestycje drogowe zaplanowane w najbliższym czasie obejmują remont ul. Pogodnej w Jarosławiu oraz chodniki w Korczowej i Tuczempach. Zostaną też zmodernizowane chodniki przy ul. Paderewskiego i przy ul. Królowej Jadwigi, nawierzchnia ul. Dolnoleżajskiej oraz wykonana dokumentacja techniczna chodnika i odwodnienia przy ul. Batalionów Chłopskich. Dużą inwestycją realizowaną przy wsparciu unijnym będzie modernizacja ul. Pawłosiowskiej oraz dróg pozwalających poprawić połączenie Pawłosiowa z miastem. Wniosek opiewający na 11,5 mln zł został już zaakceptowany w Regionalnym Programie Operacyjnym, zajmując wysokie, czwarte miejsce w województwie. Efektem tej modernizacji będzie m.in. rondo na skrzyżowaniu ul. Lotników i Strzeleckiej. Potok Miłka zostanie przesunięty. Pozwoli to na poszerzenie przejazdu. Dodatkowo zmodernizowana ul. Cegielniana  będzie mogła przejąć część ruchu. Wąskim gardłem będzie tylko przejazd pod torami. Wiadukt jest modernizowany, ale poszerzony nie będzie. Prace przy drogach w stronę Pawłosiowa powinny się zakończyć w 2018 r.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Obywatel - niezalogowany 2016-11-05 01:30:48

    Owszem widoczność jest słaba jeśli się jest na skrzyżosaniu wioska - droga nr. 94.  Z tego co słyszałem, ma być zrobiona na tej  ,,głównej" drodze sygnalizacja, przejście dla pieszych. Osobiście jak dla mnie przejście dla pieszyć jak najbardziej, ale sygnalizowanie przejście dla pieszych co mają sami sobie włączyć tak zwane to dla mnie głupota. wsztrzyma na tej ,,głównej" drodze ruch i będzie duże utrudnienie w ruchu. Często stała tam policja co spodowała zmniejszenie prędkości, mandat (jest tam teren zabudowany oraz "serprntyny"), a teraz jej tam nie ma i jest niebezpiecznie. Dokładnie nie wiem jak to ma być, jeśli ma być tak jak napisałem to będą duże korki, iż jeździ tam dużo tirów jak i osobówek 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama