Reklama

Ruszyły prace na Kraszewskiego. Burmistrz apeluje o wyrozumiałość

24/09/2020 12:03

Przebudowa ul. Kraszewskiego, która od kilku lat nie schodzi z ust mieszkańców, tudzież agendy politycznego sporu w mieście, staje się faktem. Wykonawca – firma Strabag – wbił pierwszą łopatę, a burmistrz W. Paluch przedstawił plan prac, zapewniając, że Kraszewskiego nie zmieni swojego charakteru, jednocześnie prosząc kierowców o cierpliwość.

Na spotkaniu z mediami (14 bm.) pojawili się sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Anna Schmidt-Rodziewicz, burmistrz Waldemar Paluch oraz dyrektor techniczny Maciej Łukaszek.

Potwierdzili to, co wiadomo już od kilku miesięcy: na Kraszewskiego pojawi się[paywall] nowa nawierzchnia, chodnik i ścieżka rowerowa, w pasie jezdni wygospodarowane zostanie około 20 – 25 miejsc parkingowych, wyburzony zostanie budynek w pasie jezdni, powstanie nowe oświetlenie, rondo oraz około ok. 3 tys. m kw. zieleńców. 


– Mieszkańcy już bardzo długo czekają na to, aby ta ulica wglądała jak należy – mówił burmistrz W. Paluch. – Od kilku lat projektujemy i staramy się pozyskać dofinansowanie, aby ta inwestycja mogła ruszyć w tym roku. Udało nam się pozyskać środki, które wspomogą te nasze działania – dodawał, dziękując za wkład wiceminister Annie Schmidt-Rodziewicz. Ta w uprzejmościach nie pozostawała dłużna.

– To ważny moment dla mieszkańców miasta – mówiła, podkreślając, że na potrzebę remontu Kraszewskiego jarosławianie wskazywali nad wyraz często.

– Cieszę się, że wspólnie udało się pozyskać te pieniądze, to był dobrze napisany przez miasto wniosek, warto takie wspierać – zaznaczyła sekretarz stanu. Inwestycja będzie kosztować 8 mln 672 tys. 854,14 zł, a połowę tej kwoty pokryje dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Reklama

 

Tranzytu nie będzie, ale w cierpliwość trzeba się uzbroić

Podczas konferencji W. Paluch odniósł się też do kwestii organizacji ruchu. – Kraszewskiego to główna arteria naszego miasta. Prace będą wykonywane podczas odbywającego się normalnie ruchu, będziemy tylko wyłączać etapami poszczególne elementy tej jezdni – mówił, apelując do mieszkańców o wyrozumiałość. Roboty rozpoczęły się u wylotu Kraszewskiego do ulicy Pełkińskiej.

Jak zapowiada dyrektor techniczny firmy Strabag Maciej Łukaszek, w tym miejscu drogowcy spędzą najwięcej czasu, bo plan przewiduje budowę kolektora na wody opadowe, choć pewną niewiadomą jest też infrastruktura znajdująca się pod powierzchnią drogi. Według kontraktu wykonawca ma skończyć prace jesienią 2022 roku, ale te najpoważniejsze chciałby ukończyć nieco wcześniej.

– Chcemy przebudować infrastrukturę i dopuścić jezdnię do ruchu już w 2021 roku. 2022 rok poświęcimy na prace wykończeniowe – zapewnił M. Łukaszek. Plan zmian w organizacji ruchu ma powstawać na bieżąco, choć będzie to trudne przedsięwzięcie, bo w okolicach placu Mickiewicza, czyli kolejnej ważnej arterii miasta, także lada chwila rozpocznie się przebudowa drogi.

– Zlecamy remont ulicy Zielonej, będzie przejazd ulicą Polną, ale bierzemy też pod uwagę ewentualne otwarcie na jakiś okres przejazdu wzdłuż parku „Baśki” Puzon. Liczymy się z tym, że będzie to uciążliwość dla mieszkańców, ale szukamy takich rozwiązań, żeby jak najłatwiej po mieście można było się poruszać – twierdzi W. Paluch.

Reklama

Kraszewskiego będzie nawet bardziej zielona

Podczas konferencji prasowej burmistrz podkreślił, że ul. Kraszewskiego zachowa swój charakter. Akcentował, że z całą pewnością nie stanie się ona ulicą tranzytową. – Nie zamierzamy i nigdy nie zamierzaliśmy zwiększać tu natężenia ruchu, wręcz przeciwnie, zostaną tu wprowadzone wyniesione przejścia dla pieszych, które spowolnią ruch samochodów, dzięki czemu będzie troszkę bezpieczniej – mówił burmistrz, przypominając, że przy Kraszewskiego mieszczą się żłobek, przedszkole i szkoły.

W planach miasta jest także utrzymanie zieleni w obrębie ulicy. – Nie planujemy jakiejś masowej wycinki wzdłuż ulicy Kraszewskiego. Ta zaplanowana już się dokonała – zaznaczał. Niestety korekta miejskiej zieleni będzie konieczna w miejscu, gdzie powstanie rondo – przy ulicyPełkińskiej.

– Po konsultacjach społecznych powstała koncepcja przesunięcia lokalizacji ronda w kierunku Ogrodu Jordanowskiego, tak aby mogła powstać dodatkowa nitka umożliwiająca okolicznym mieszkańcom wyjazd z ich posesji. Na tym terenie niestety będziemy musieli kilka drzew usunąć – wyjaśniał burmistrz.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Obsr - niezalogowany 2020-09-25 08:16:31

    Ruchy pozorowane - jak szybko się zaczęły tak się też błyskawicznie skończyły. Śmiech na sali.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    . - niezalogowany 2020-09-25 09:15:11

    Nic nie ruszyło, jak ktoś nie wierzy to proszę przyjść i sprawdzić. Pic na wodę.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    lusifer - niezalogowany 2020-09-26 01:20:56

    Prawda jest taka ze gdyby nie NACISKI Anki szmid na pisowskich bezradnych zarówno z ratusza jak i starostwa to Jarosław by utoną w szambie bo oni na nic by sie nie zgodzili zarówno za poprzedniej kadencji jak i obecnie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama