Lipy, jawory, surmie i ozdobne krzewy ozdobiły m.in. okolice zalewu w Lipsku. Przeprowadzona na terenie gminy Narol akcja sadzenia drzew miododajnych ma na celu m.in. zwiększenie populacji owadów zapylających, pszczelarzom przyniesie zaś korzyści w postaci lepszych zbiorów miodu.
Sadzenie drzew miododajnych jest częścią kampanii edukacyjnej pn.: „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”, realizowanej przez samorząd województwa podkarpackiego. Razem z gminą Narol w akcji wzięło udział już 79 gmin z Podkarpacia.
Celem jest nie tylko[paywall] stworzenie pszczołom warunków do zapylania, ale także zachowanie środowiska w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń. Posadzone drzewa będą bowiem nie tylko siedliskiem owadów, ale też schronieniem dla ptaków i zwierząt, wpłyną na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, obniżą temperaturę podczas upałów i ograniczą hałas.
Katarzyna Kot, inspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy Narol: – Jako gmina zgłosiliśmy się do udziału w akcji. By przeprowadzić ją skutecznie, poprosiliśmy o wsparcie fachowca – Piotra Skibińskiego z firmy „Treecare” – żeby pomógł nam w działaniach i wskazał odpowiednią lokalizację, aby nasadzone drzewa i krzewy miały szansę na przetrwanie i wzrost. W akcji wzięli też udział pracownicy działu gospodarki komunalnej, którzy sadzili drzewa i palikowali je. W sumie nad zalewem w Lipsku, gdzie mamy do dyspozycji bardzo duży areał, posadziliśmy w tym roku 15 lip, 10 jaworów, 2 surmie i 15 krzewów. Ponieważ było tam już posadzonych w ubiegłym roku kilkanaście lip, udało nam się stworzyć alejkę lipową, której urok – mam nadzieję – docenią mieszkańcy. Przy zalewie stoi też wiata z miejscem na ognisko, to piękny teren rekreacyjny.
Na Podkarpaciu przybywa zielonych wysp
Nowe nasadzenia były możliwe dzięki wsparciu samorządu województwa podkarpackiego, który na realizację przedsięwzięcia pozyskuje środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. – Naszym zadaniem było jedynie odebranie sadzonek, po które musieliśmy pojechać do Rzeszowa i następnie posadzenie ich – dodaje K. Kot.
Akcja sadzenia drzew miododajnych i towarzysząca jej kampania są realizowane już od 6 lat W ten sposób co roku na Podkarpaciu przybywa kilka lub kilkanaście tysięcy nowych drzew. W ciągu sześciu lat w ramach wspomnianej inicjatywy zakupionych i posadzonych zostało łącznie ponad 30 tys. szt. sadzonek drzew miododajnych. Na te działania przeznaczono ok. 500 tys. zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No i o to właśnie chodzi !!! Tak trzymać !!! Będzie smaczny miodek !!!YOUTUBE.COM - KOBRANOCKA - MIODZIO
No i o to właśnie chodzi !!! Tak trzymać !!! Będzie smaczny miodek !!!YOUTUBE.COM - KOBRANOCKA - MIODZIO