Zakończyła się renowacja pierwszej części kompletu mebli z pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu. Choć odrestaurowano tylko dwie kanapy, trzy fotele oraz stół z początku XIX w., to wydarzenie znaczące dla zarzeckiego kompleksu pałacowego. Pierwszy krok do odzyskania dawnej świetności obiektu.
Konserwacja kosztowała 40 tys. zł., a sprawujące nadzór nad pałacem Dzieduszyckich i jednocześnie pilotujące projekt Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich uzyskało na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzące z Funduszu Promocji Kultury.
– Meble zostały zaprojektowane specjalnie dla[paywall] tej sali, na zamówienie i według szczegółowych wskazówek Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej w pierwszej ćwierci XIX wieku – mówiła o odnowionym komplecie starszy kustosz jarosławskiego muzeum Krystyna Kieferling. – Cały ten komplet nie ma odpowiednika w meblarstwie polskim, jest indywidualny, jeden i niepowtarzalny – dodała. Renowacji poddano dwie kanapy, trzy fotele oraz stół, stanowiące wyposażenie sali rotundowej i salonu „słonecznikowego”. Obecnie meble wyglądają jak nowe. – Prace konserwatorskie przyniosły dwa wyzwania. Pierwsze to odkrycie cieniowania wachlarza na oparciach krzeseł, przekonujące o kunszcie wykonania tych mebli, ukrytego pod kolejnymi jednolicie ciemnymi warstwami pigmentów. Drugą trudnością było uzyskanie pierwotnego koloru drewna, ponieważ poprzednie renowacje wykonano niedbale, z dużym odstępstwem od reguł – wyjaśniał Filip Sołtys, wykonawca prac konserwatorskich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze