Reklama

Sekretarz papieski na jubileuszu w sanktuarium [ZDJĘCIA]

29/08/2016 17:04

Tegoroczny odpust w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce był szczególny, ponieważ w tym roku przypada rocznica 25-lecia rekoronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Dokonał jej Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski 2 czerwca 1991 r. Uroczystości jubileuszowej przewodniczył osobisty sekretarz papieża kard. Stanisław Dziwisz.

Co ciekawe, pierwsze korony na skronie Jezusa i Maryi z jodłowskiego wizerunku również nałożył Jan Paweł II, ale jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła. Miało to miejsce 31 sierpnia 1975 r.

Dlaczego po 16 latach uroczystość powtórzono? Ponieważ pierwsze korony zostały skradzione. Doszło do tego w nocy z 21 na 22 października 1987 r[paywall]. Koron nie udało się odnaleźć, śledztwo szybko umorzono, a sprawcy do dzisiaj pozostają nieznani. Po tym zdarzeniu ówczesny proboszcz ks. Kazimierz Wójcikowski zorganizował nabożeństwa wynagradzające za to świętokradztwo. Jego staraniem doszło do ponownej koronacji obrazu. Uroczystość odbyła się 2 czerwca 1991 r., podczas mszy św. sprawowanej przez Jana Pawła II w Rzeszowie.

Reklama

Jubileuszowi 25-lecia rekoronacji przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który był świadkiem obu koronacji słynącego łaskami obrazu jako sekretarz kard. Wojtyły. – Jest miejsce i zapotrzebowanie na miłosierdzie w naszym życiu, w naszym narodzie, w naszym społecznym i politycznym życiu, aby nie przypominało nam ono ustawicznej walki, walki o władzę. Ale by było ono służbą wypływającą z troski o prawdziwe dobro wspólnoty – powiedział metropolita krakowski w kazaniu. – Mamy tak żyć, tak organizować nasze życie osobiste, rodzinne, społeczne, narodowe, by Polska rzeczywiście była królestwem Jezusa i Jego matki Maryi – zachęcał.

Mszę św. koncelebrowali również: abp senior Józef Michalik i bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, który pochodzi z Rzeplina w gminie Pruchnik. Na uroczystość przyjechało kilka tysięcy pielgrzymów indywidualnych oraz w grupach autokarowych i pieszych. Największa – z Urzejowic – liczyła 360 osób.

Wydarzenie połączone było z Dożynkami Gminy Pruchnik.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama