W ubiegły wtorek, 13 marca, self-adwokaci z jarosławskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną gościli w Pałacu Prezydenckim u pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Na spotkaniu jarosławianie opowiadali o idei self-adwokatury oraz o potrzebach niepełnosprawnych.
20 osób z Jarosławia i okolic zwiedziło 13 marca Pałac Prezydencki. Wizytę zwieńczyło półtoragodzinne spotkanie z pierwszą damą RP Agatą Kornhauser-Dudą. W jego trakcie niepełnosprawni przybliżali prezydenckiej małżonce koncepcję slef-adwokatury.
Jest to proces umożliwiający wdrażanie osób z niepełnosprawnością intelektualną w samodzielne życie. Przy jego pomocy niepełnosprawni uczą się określać własne potrzeby, ale i trudności czy ograniczenia. Uczą się o nich mówić, a w konsekwencji realizować własne cele oraz przezwyciężać przeciwności.

Self-adwokatura ma bardzo szeroki zakres. Dotyczy zarówno spraw osobistych, intymnych, jak i kwestii bardziej ogólnych, jak np. zdobywanie zawodu, znajomość praw i obowiązków obywatelskich czy umiejętność załatwiania spraw w urzędach czy placówkach opieki zdrowotnej. Wszystkie te aspekty koncepcji self-adwokatury mają zapewnić osobie niepełnosprawnej maksymalny poziom niezależności, minimalizować poczucie bezradności i budować pewność siebie.
Delegacja jarosławskich self-adwokatów spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem pierwszej damy. Rozmowa miała charakter osobisty, a goście prezydentowej nie opowiadali tylko o sobie i swoich problemach, ale także zadawali liczne pytania. Agata Kornhauser-Duda mówiła zatem o swojej działalności społecznej, o blaskach i cieniach bycia żoną prezydenta, ale także o tym, jak dobiera swoje stroje oraz o sposobach spędzania wolnego czasu.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Taka z niej pierwsza dama jak z koziej .........
Taka z niej pierwsza dama jak z koziej .........
Kompleksy, kompleksy ...