Reklama

Seniorzy przeciw zakazowi ruchu na terenie przyszłego Parku Kulturowego „Stare Miasto”

Jeszcze przez kilka dni można składać swoje propozycje, weryfikować pomysły, nie zgadzać się z zaproponowanymi rozwiązaniami, dotyczącymi planów utworzenia w Przemyślu Parku Kulturowego „Stare Miasto”. Swoje wątpliwości w tej sprawie zgłosili przedstawiciele Przemyskiej Rady Seniorów.

Jednym z założeń Parku Kulturowego „Stare Miasto” ma być całkowite wyprowadzenie ruchu samochodowego z wielu ulic okalających przemyski Rynek i Stare Miasto. To – jak dowodzą członkowie Przemyskiej Rady Seniorów – sprawi wiele problemów osobom starszym. Zwłaszcza tym, które będą chciały coś załatwić choćby w urzędzie miejskim czy[paywall] starostwie powiatowym.

– Musimy wychodzić naprzeciw potrzebom wszystkich mieszkańców. Nie tylko tych, którzy sprawnie się poruszają. Także tych, którzy ze względu na wiek i swoje ułomności nie są w stanie przemaszerować kilkuset metrów. Elegancja czy czystość w tym rejonie miasta to jedno, ale pomoc ludziom starszym w normalnym funkcjonowaniu to drugie – tłumaczą członkowie PRS.

– Inną kwestią jest kontrolowanie tego typu inicjatyw czy przedsięwzięć. Choćby uchwalając zmiany w miejscowym planie zagospodarowania. Nikt potem tego nie kontroluje. Nikt nie kontroluje ustanowionego prawa. Jak to wygląda w praktyce? Przykład prosto z Rynku i zmiany planu miejscowego. Kiedy jeszcze na rogu Grodzkiej i Fredry nie było budynku, w planie pojawiły się zapisy, jakie wymogi powinien ów budynek spełniać. Nakazywały wykonanie podcieni na poziomie parteru jako ciągu pieszego, stanowiącego kontynuację podcieni starych. Ciąg, i owszem, jest wykonany, jeśli chodzi o samą konstrukcję budynku. Tyle że podcienia zostały przegrodzone i ma tam być jakaś restauracja czy kawiarnia. Przejścia nie ma. Wstawione zostały jeszcze dodatkowo lustrzane szyby. A dzieje się to na wprost urzędu. Czy ktoś zwrócił kiedykolwiek na to uwagę? Oczywiście cieszymy się z wybudowania tego obiektu, bo wygląda bardzo ładnie, ale chyba ktoś powinien przestrzegać zapisów planu miejscowego. Tymczasem jest to, co jest – dowodzą.

Reklama

Kto będzie to egzekwować?

Członkowie Przemyskiej Rady Seniorów wskazali na istotny problem. Ich zdaniem jest wiele starszych osób, które są albo dowożone tuż przed wejście do urzędów czy kościołów, a jeśli nie, to przynajmniej w ich bezpośrednie sąsiedztwo.

Tymczasem powstanie Parku Kulturowego „Stare Miasto” sprawi, że ktoś, kto chce załatwić sprawę na przykład w starostwie powiatowym, może mieć z tym problem.

– Co z tego, że z łatwością potrafimy uchwalić jakieś przepisy, zaostrzyć je, jak teraz w związku z parkiem kulturowym, skoro nie jesteśmy w stanie tego egzekwować. Brakuje konsekwencji w działaniu. Obawiamy się, że w tym wypadku niewielkie złamanie jednego zapisu uchwały o powołaniu parku powodować będzie srogie kary. Wydaje się nam, że dobrze byłoby pomyśleć nad poluzowaniem w przypadku osób starszych obostrzeń związanych z zakazem wjazdu – podsumowali.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-03-13 19:41:35

    W innych miastach już dawno wyprowadzono ruch kołowy z centrów miast i to o połaciach wielokrotnie większych niż nasze całe Stare Miasto. I wszyscy są zadowoleni.A może tam nie ma seniorów tylko sama młodzież.Naszym seniorom troche ruchu nie zaszkodzi a wręcz przeciwnie.Prawie każdy z Nich ma zalecenie lekarza dużo ,dużo i jeszcze raz dużo chodzić. Będziecie znacznie zdrowsi .A to się tak rozleniwiło,ze wszędzie swoja d... chce koniecznie zawieżć i nie chodzić ponieważ można się spocić.Byście się wstydzili takie propozycje podawać na forum publicznym.A swoją drogą  centra miast z zamkniętym ruchem znacznie się ożywiły i znajdujące się tam lokale zwiększyły obroty.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2021-03-13 21:00:40

    A może postawić dla seniorów dorożki,które będą wozić ich na każde zawołanie!!trochę ruchu nie zaszkodzi to tylko dla zdrowia!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Życie ... nie kupować! - niezalogowany 2021-03-13 22:05:14

    (M)arne (G)adanie walczy aby skrytykować co się da, do samego końca. Mieszać, skłócać i wprowadzać zamieszanie. Ehh takie marne dziennikarstwo ... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama