Reklama

Seniorzy w Czelatycach mają się dobrze, a gmina nie powiedziała ostatniego słowa

14/02/2021 15:18

Od początku roku na terenie gminy Rokietnica działa Dzienny Dom Senior+. Jest to inwestycja opowiadająca na potrzeby socjalne mieszkańców gminy. Przedsięwzięcie okazało się na tyle udane, że wójt Witold Szajny już planuje tworzenie kolejnych tego typu miejsc.

– Kilka razy organizowaliśmy imprezy pod hasłem „dzień seniora”, cieszące się dużym zainteresowaniem. Wielokrotnie mówiono mi wówczas: „panie wójcie, trzeba by było coś dla nas zrobić nie tylko raz w roku” – mówi o genezie powstania placówki w Czelatycach wójt W. Szajny.

Sprawę widzi rzecz jasna nieco szerzej, wszak[paywall] społeczeństwo się starzeje, więc zadaniem samorządu jest wspieranie polityki senioralnej poprzez tworzenie instytucji lokalnych, które zaproponują starszemu pokoleniu wysokiej jakości usługi i aktywności z różnych dziedzin życia.

– Okazało się że mamy budynek, który możemy wykorzystać, złożyliśmy wniosek , dostaliśmy dofinansowanie i od 1 stycznia dom działa – opowiada o kolejnych etapach realizacji przedsięwzięcia. Obecnie dom działa już pełną parą, znalazły w nim miejsce osoby powyżej 60 roku życia nieaktywne zawodowo z terenu gminy Rokietnica.

– To osoby samotne i opuszczone, które kontakt z drugim człowiekiem mają utrudniony. My ich tu dowozimy, mają różne zajęcia, warsztaty, spotkania z ciekawymi gośćmi, mogą skorzystać z porady rehabilitanta, porady pielęgniarskiej, niewykluczone, że już wkrótce umożliwmy im kontakt z lekarzem specjalistą – mówi o działalności domu wójt, wyrażając jednocześnie przekonanie o trafności podjętej inicjatywy.

– Jestem zaskoczony tym, jak szybko seniorzy odnaleźli się w tym miejscu, mówią „panie wójcie, to nam było właśnie potrzebne” – ocenia wójt, wspominając niedawną wizytę w placówce i podkreślając jednocześnie, że zainteresowanie usługami domu było bardzo duże, a obiekt w Czelatycach może pomieścić tylko 15 osób. Stąd plany, by sieć placówek senioralnych na terenie gminy poszerzyć.

– Mam już plany stworzenia kolejnego domu seniora w miejscowości Rokietnica – zapewnia wójt. Utworzenie tego w Czelatycach kosztowało 335 tys. zł, z czego 267 tys. gmina pozyskała w ramach Programu Wieloletniego ,,Senior+”, więc planowany ośrodek w Rokietnicy zapewne także zostanie wystawiony tym sumptem.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama