Od początku roku na terenie gminy Rokietnica działa Dzienny Dom Senior+. Jest to inwestycja opowiadająca na potrzeby socjalne mieszkańców gminy. Przedsięwzięcie okazało się na tyle udane, że wójt Witold Szajny już planuje tworzenie kolejnych tego typu miejsc.
– Kilka razy organizowaliśmy imprezy pod hasłem „dzień seniora”, cieszące się dużym zainteresowaniem. Wielokrotnie mówiono mi wówczas: „panie wójcie, trzeba by było coś dla nas zrobić nie tylko raz w roku” – mówi o genezie powstania placówki w Czelatycach wójt W. Szajny.
Sprawę widzi rzecz jasna nieco szerzej, wszak[paywall] społeczeństwo się starzeje, więc zadaniem samorządu jest wspieranie polityki senioralnej poprzez tworzenie instytucji lokalnych, które zaproponują starszemu pokoleniu wysokiej jakości usługi i aktywności z różnych dziedzin życia.
– Okazało się że mamy budynek, który możemy wykorzystać, złożyliśmy wniosek , dostaliśmy dofinansowanie i od 1 stycznia dom działa – opowiada o kolejnych etapach realizacji przedsięwzięcia. Obecnie dom działa już pełną parą, znalazły w nim miejsce osoby powyżej 60 roku życia nieaktywne zawodowo z terenu gminy Rokietnica.
– To osoby samotne i opuszczone, które kontakt z drugim człowiekiem mają utrudniony. My ich tu dowozimy, mają różne zajęcia, warsztaty, spotkania z ciekawymi gośćmi, mogą skorzystać z porady rehabilitanta, porady pielęgniarskiej, niewykluczone, że już wkrótce umożliwmy im kontakt z lekarzem specjalistą – mówi o działalności domu wójt, wyrażając jednocześnie przekonanie o trafności podjętej inicjatywy.
– Jestem zaskoczony tym, jak szybko seniorzy odnaleźli się w tym miejscu, mówią „panie wójcie, to nam było właśnie potrzebne” – ocenia wójt, wspominając niedawną wizytę w placówce i podkreślając jednocześnie, że zainteresowanie usługami domu było bardzo duże, a obiekt w Czelatycach może pomieścić tylko 15 osób. Stąd plany, by sieć placówek senioralnych na terenie gminy poszerzyć.
– Mam już plany stworzenia kolejnego domu seniora w miejscowości Rokietnica – zapewnia wójt. Utworzenie tego w Czelatycach kosztowało 335 tys. zł, z czego 267 tys. gmina pozyskała w ramach Programu Wieloletniego ,,Senior+”, więc planowany ośrodek w Rokietnicy zapewne także zostanie wystawiony tym sumptem.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze