Reklama

Seniorzy z przesłaniem do młodych: – Postawcie na przyjaźń i rodzinę


– Działamy z potrzeby serca i czujemy, że naszym projektem zostawimy po sobie coś wartościowego – mówi czwórka uczniów przemyskiego „Elektronika”. To coś to przesłanie seniorów do młodego pokolenia, które mówi: „postawcie w życiu na rodzinę i ludzi”, „pielęgnujcie przyjaźnie i spotkania, pamiętajcie, że czas, który możecie dać innym – to coś naprawdę wyjątkowego”.


Emilia Białogłowicz, Małgorzata Rzezacz, Maja Serwin i Jakub Sudziński to czwórka młodych ludzi, uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im. prof. Janusza Groszkowskiego w Przemyślu, która od listopada ub.r. spędza po lekcjach czas w dość nietypowy jak na młodych ludzi sposób. Odwiedzają seniorów z DPS w Huwnikach, Ekumenicznym Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach, domu seniora „Altru” w Przemyślu, spędzając z nimi wyjątkowy czas, pełen wartościowych rozmów o życiu, wspólnych gier i zabaw. Swoim projektem „SłuchajMy”, realizowanym w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii pod okiem Beaty Jaszczyszyn, chcą stworzyć międzypokoleniowy pomost, bo ich zdaniem i młodzi i seniorzy mogą od siebie czerpać i wiele się wzajemnie nauczyć.

– Dla nas, młodych, to lekcja empatii i historii z pierwszej ręki, a dla seniorów po prostu przestrzeń, w której mogą być wysłuchani i ważni. Bardzo chętnie dzielą się z nami swoimi doświadczeniami, osobistymi historiami z własnego życia, pokazują zdjęcia z rodzinnych archiwów, opowiadają o partnerach i dzieciach... A my chętni słuchamy, bo to naprawdę ciekawe opowieści. Spędzamy też wspólnie czas, grając w gry – prawdziwym hitem jest familiada (!) – a efektem naszych rozmów są między innymi wywiady, które nagrywamy, bo warto, by to, co przekazuje nam starsze pokolenie, mające bagaż doświadczeń, zostało utrwalone dla innych. Uważamy, że to ważny przekaz i chcemy podzielić się nim z innymi. Sami czerpiemy z tych spotkań sporo frajdy, bo okazują się być dla obu stron fajnie spędzonym czasem – opowiada Emilia.

Reklama

– Cieszy nas to, że starsi ludzie, których odwiedzamy są na nas tak otwarci, można nawet powiedzieć, że złaknieni rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem – dodaje Małgosia.

Chcą być wysłuchani

Spotkania to okazja do budowania międzypokoleniowych relacji. Seniorzy czerpią z nich radość i energię, jaką wnoszą młodzi, a ci z kolei...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 30% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 04/04/2026 18:06
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama