Smacznie i głośno było w Hadlach Szklarskich, malowniczej miejscowości w gminie Jawornik Polski. To tam, z inicjatywy Centrum Kulturalnego w Przemyślu, odbyła się po raz drugi „Majówka pod Jaworem – Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw”. Obok przemyskiego CK majówkę zorganizowali: Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik”, Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim oraz wójt gminy Jawornik Polski Stanisław Petynia.
W Hadlach Szklarskich mieszka niespełna 600 mieszkańców, ale miejscowość ma piękną, bogatą historię i zabytki. – Najważniejszą jej wizytówką jest niewątpliwie zespół pałacowo-parkowy, w którego skład wchodzą park, kuźnia, stajnia oraz oranżeria, zaadaptowane na potrzeby turystów i mieszkańców, stanowiące kompleks wypoczynkowy. Perłą tego miejsca jest dwór wzniesiony początkiem XX wieku, którego pierwszym właścicielem była rodzina Łastowieckich – powiedziała Katarzyna Medelczyk z Centrum Kulturalnego w Przemyślu[paywall].
I to właśnie w tym urokliwym, pełnym zieleni miejscu po raz drugi odbyła się „Majówka pod Jaworem – Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw”. Do Hadli Szklarskich przyjechały zespoły, stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich, które prezentowały się w dwóch konkursach: muzycznym (jury: Katarzyna Ignas – etnograf, Krystyna Trojanowska – folklorysta, Jacek Marcińczak – muzyk) i kulinarnym (jury: Agata Hemon, specjalista ds. folkloru w CK oraz Krzysztof Zieliński, redaktor Podkarpackich Smaków, członek Stowarzyszenia „Pro Carpathia” w Rzeszowie).
– Majówkę tradycyjnie rozpoczęła msza święta polowa, celebrowana w małej drewnianej kapliczce, po której widzowie i goście przeglądu w ramach konkursu muzycznego mogli wysłuchać aż czternastu prezentacji pieśni majówkowych i pieśni związanych z pracą wykonywaną na roli – relacjonuje K. Medelczyk.
Do udziału w konkursie kulinarnym zgłosiło się osiem stoisk, na których prezentowane były tradycyjne potrawy regionalne. Tym razem regulamin zakładał prezentację potraw przygotowanych z: kaszy jęczmiennej, kaszy manny oraz tzw. jużynę, czyli potrawy, które gospodynie przygotowywały jako posiłek w pole. Oprócz tego na stoiskach można było zasmakować unikalnych, niepowtarzalnych dań, często o równie unikatowych nazwach, by wymienić: chałwę z konopi, siuśbok, niby-kiszkę czy jęczmienną bidulę. Pojawiły się też znane regionalne przysmaki, takie jak proziaki czy ciasta drożdżowe z owocami. Wśród napojów królowały kawa zbożowa i kompot z rabarbaru. Na zakończenie majówki wystąpili goście, którzy w swojej twórczości artystycznej nawiązują do podhalańskiego folkloru – Kapela Górole. Przy dźwiękach zespołu uczestnicy przeglądu i wszyscy goście mogli świętować przy tańcu i śpiewie.
Wyniki konkursu kulinarnego:
*dwie równorzędne nagrody główne (po 400 zł), ufundowane przez wójta gminy Jawornik Polski, otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich „Woliczanki” z Wolicy za zupę śliwkową z kaszą pęcak i knydle z kaszy manny z serem białym oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Piganeczki” z Pigan za galicyjską leguminę z kaszy manny z sosem borówkowym i „niby-kiszkę” zapiekaną;
*wyróżnienia (po 100 zł), ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich z Drohobyczki za rosół z kaszą manną krojoną w kostkę, kapuśniak z kaszą jęczmienną ze skwarkami i jużynę, Koło Gospodyń Wiejskich z Wyszatyc za zupę krupnik oraz głowiznę, ser, chleb wiejski, swojskie masło i ser z ogórkami, zespół z Kisielowa za proziaki z masłem czosnkowo-pietruszkowym i powidłami z szarej renety oraz gołąbki z kaszą jęczmienną; wyróżnienie (100 zł), ufundowane przez wójta gminy Jawornik Polski, otrzymał zespół z Maćkówki za ciasto z kaszy manny i kiszkę z kaszy jęczmiennej z wątróbką i kapustą oraz krupniakiem.
Wójt gminy Jawornik Polski ufundował dwa specjalne wyróżnienia (po 400 zł) dla: Stowarzyszenia Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego za bułeczkę z kaszą, proziaki z masłem i kawą zbożową oraz kwasówkę z kaszą oraz Stowarzyszenia Kobiet na rzecz Rozwoju Gminy Jawornik Polski za przekładaniec z młodą kapustą oraz „siuśbok” z fasolą jasiek, kaszą pęczak i mięsem wieprzowym.
Wyniki konkursu muzycznego:
*I nagrodę (700 zł; ufundowaną przez wójta gminy Jawornik Polski) otrzymał Zespół Śpiewaczy „Wyszatyczanie” z Wyszatyc;
*II nagrodę (500 zł; ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu) wyśpiewała Grupa Śpiewacza „Krasiczanki” z Krasiczyna;
*dwie równorzędne III nagrody (po 400 zł; ufundowane przez wójta gminy Jawornik Polski) otrzymali: Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanki” ze Studziana oraz Zespół Śpiewaczy „Hadlanie” z Hadli Szklarskich.
*trzy wyróżnienia (po 100 zł; ufundowane przez wójta gminy Jawornik Polski) odebrali: Zespół Śpiewaczy z Kisielowa, Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa oraz Zespół Śpiewaczy „Porębianki” z Drohobyczki.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze