Uczniowie Gimnazjum, nauczyciele oraz pracownicy świetlic odbyli we wtorek, 19 maja, prawdziwą lekcję historii. Przeszli śladami Bitwy Krzywickiej, poznając szczegóły tamtego wydarzenia.
Wyprawa została zorganizowana w ramach programu Zwykli niezwykli ku chwale krzywieckim bohaterom wojennym - cykl zajęć edukacyjnych związanych z losami Ziemi Krzywieckiej". Rajd do Krzyża na Górze Krzywieckiej poprowadził regionalista, pasjonat lokalnej historii Piotr Haszczyn.
Uczestnicy wędrówki[paywall] udali się na miejscowy cmentarz. Tam przytoczone zostały losy zmarłych żołnierzy. W intencji poległych modlitwę poprowadził ks. proboszcz Janusz Wilusz. Uczniowie zapalili znicze, odbył się apel poległych.
Następnie zgromadzeni przeszli do tunelu pod główną drogą. Tutaj regionalista opowiedział o zachowaniu ludności cywilnej w trakcie Bitwy Krzywickiej. Wędrówka zakończyła się pod Krzyżem na Babiej Rzece, gdzie uczestnicy zapoznali się z przebiegiem zwycięskiej bitwy. To historyczne wydarzenie miało miejsce 13 września 1939 r. Zwłoki żołnierzy pogrzebano w dole wykopanym nieopodal obecnego Krzyża. Dzięki staraniom Urzędu Gminy, na cmentarzu zbudowano pomnik wraz z tablicą, na której znajdują się nazwiska żołnierzy poległych w Bitwie pod Krzywczą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze