Reklama

Śladami narodowego wieszcza

26/04/2019 09:33

Po Wyspiańskim, Krasickim i Fredrze bohaterem VI edycji konkursu organizowanego przez Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu był Juliusz Słowacki. Uczniowie z całego województwa rysowali, recytowali i rywalizowali w konkursie wiedzy.

Od szczęściu lat na przełomie zimy i wiosny jarosławska „budowlanka” przypomina swoim konkursem wielkiego Polaka. W tym roku, ze względu na 210. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego, to właśnie życie i twórczość narodowego wieszcza stały się tematem przewodnim wydarzenia[paywall]. O jego popularności niech świadczy fakt, że wzięło w nim udział blisko dwustu uczniów z całego Podkarpacia. W finale największa rywalizacja widoczna była w konkursie plastycznym, bo tu najlepsze prace wybierano spośród 94. W wielkim finale wiedzy oraz przesłuchaniach recytatorskich wzięło udział odpowiednio 48 i 49 uczniów. Wzorem lat ubiegłych wszystkie kategorie adresowane były do: uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz uczniów szkół ponadgimnazajalnych. W tej pierwszej kategorii wiekowej konkursy w swoich dziedzinach wygrały: Izabela Pobuta ze Szkoły Podstawowej w Łowcach (praca plastyczna), Wiktoria Maziarka z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu (recytacja), Julia Kłębukowska, reprezentująca Szkołę Podstawową Sióstr Prezentek w Rzeszowie (konkurs wiedzy o życiu i twórczości J. Słowackiego). Z kolei wśród uczniów szkół ponadpodstawowych tryumfy święciły: Kinga Cesarz z Liceum Ogólnokształcącego w  Kolbuszowej (konkurs plastyczny), Kornelia Stasiła z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu (konkurs recytatorski), Emilia Matrejek uczęszczająca do Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu (konkurs wiedzy o wieszczu).

Jak zwykle było to wielkie wydarzenie w życiu ZSBiO. Zaszczycili je znamienici goście, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji oświatowych, a ich spotkanie uświetnił, jak zwykle drobiazgowo przygotowany przez uczniów i nauczycieli, występ przedstawiający urywek twórczości bohatera konkursu. W tym roku młodzież zaprezentowała się w inscenizacji fragmentów Kordiana J. Słowackiego.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama