Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach po raz kolejny organizuje finał medialny Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego Slow Food, którego tegorocznym hasłem przewodnim jest: „Trzy zboża – jeden smak natury: orkisz, płaskurka, samopsza”.
„Tegoroczna edycja konkursu zgromadzi młodych adeptów sztuki kulinarnej z całego kraju. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie zdrowego i smacznego dania głównego z wykorzystaniem dawnych odmian zbóż: orkiszu, płaskurki lub samopszy”
– przybliżają organizatorzy, dodając, że dozwolone będzie użycie tych zbóż w dowolnej formie, m.in. jako całego ziarna, kasza lub mąki. Celem wydarzenia jest promocja świadomego podejścia do gotowania, wykorzystania lokalnych i tradycyjnych produktów oraz idei slow food.
„Będzie to doskonała okazja do popularyzacji zdrowej, ekologicznej kuchni oraz tradycyjnych smaków w nowoczesnym wydaniu”
– zapewnia Marta Skiba z ZSCKR w Oleszycach.
Tegorocznym wyzwaniem są zapomniane odmiany zbóż: orkisz, płaskurka i samopsza. Zasady konkursu „Slow Food” są proste, ale wymagające: ma być naturalnie. W kuchni obowiązuje całkowity zakaz używania gotowych sosów, kostek rosołowych czy nienaturalnych dodatków. Wszystko, co trafi na talerz jurorów, musi zostać przygotowane od podstaw przez uczniów. To test nie tylko kulinarnych umiejętności, ale też pokory wobec natury i powrotu do prawdziwego rzemiosła.
Wielki finał odbędzie się 21 kwietnia w Oleszycach. 10 najlepszych zespołów stanie przy stanowiskach roboczych, by pod presją czasu i pod okiem profesjonalnego jury przygotować swoje popisowe dania główne.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze