128 zł miesięcznie zapłaci czteroosobowa rodzina z Przemyśla za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, jeśli będzie je segregować. Jeśli nie, kwota ta osiągnie kosmiczne rozmiary – 512 zł! W porównaniu z 2020 rokiem to podwyżka o prawie 40 procent! W zeszłym roku segregujący śmieci przemyślanin płacił miesięcznie 23 zł, w br. – od 1 lutego – zapłaci 32 zł, czyli 9 zł więcej.
Prób uchwalenia kwoty za zagospodarowanie odpadów komunalnych w 2021 r. były trzy. Pierwsza przymiarka odbyła się 10 grudnia ub.r.
Wówczas prezydent miasta Wojciecha Bakun wystąpił z propozycją ustalenia miesięcznej stawki od osoby za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zależną od ilości zużytej przez mieszkańca wody. Czyli: im więcej dane gospodarstwo zużywałoby wody, tym więcej musiałoby zapłacić za wywóz śmieci. Wyliczeń, kwot, analiz w projekcie uchwały nie było. Te pojawiły się dopiero na facebookowym profilu W. Bakuna[paywall].
Tam prezydent miasta analizował: „(…) Rozliczenie dla mieszkańców może odbywać się na trzy sposoby: od mieszkańca (wg deklaracji), od metrów sześciennych zużytej wody (wg odczytów) oraz od metra kwadratowego powierzchni mieszkania. W Przemyślu wg deklaracji składanych w Wydziale Gospodarki Odpadami odpady produkuje 45 tys. 631 mieszkańców (liczba osób wykazanych w deklaracjach). Jednocześnie mieszkańcy miasta zużywają rocznie 1 mln 850 tys. m sześć. wody. Aby ustalić stawkę za odpady, musimy podzielić kwotę osiągniętą w przetargach, która jest całkowitym kosztem systemu, przez liczbę mieszkańców (wg deklaracji) lub przez ilość zużytej wody. W ten sposób obliczamy stawkę w przeliczeniu na osobę lub stawkę w przeliczeniu na zużyty metr sześcienny wody. Jak więc kształtują się koszty systemu w przeliczeniu tymi sposobami? Koszt w przeliczeniu na osobę to około 32 zł na miesiąc, koszt w przeliczeniu na zużyty metr sześcienny zużytej wody to około 9,60 zł (...). Żadne z rozwiązań nie jest idealne i żadne nie jest w pełni sprawiedliwe. Każde z nich ma swoje wady i zalety (...)” – napisał.
Podczas zdalnej sesji radni sobie podyskutowali, ale prezydent W. Bakun poddał pod głosowanie wniosek, aby ten punkt „zdjąć” z programu. I tak też się stało.
Druga przymiarka miała się odbyć 30 grudnia ub.r., ale radni w ogóle nie dyskutowali na ten temat. Sesja „śmieciowa” została przełożona na 8 stycznia br.
Wówczas projekt uchwały zaproponowany przez W. Bakuna zawierał zapis, że stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny, dla nieruchomości zamieszkałej ustala się na 32 zł od mieszkańca miesięcznie. A jeśli właściciel nie wypełnia obowiązku segregacji, będzie musiał zapłacić 128 zł miesięcznie.
Trzecie podejście, udane, odbyło się 8 stycznia br. Projekt uchwały był taki sam. 32 zł od osoby miesięcznie za odbiór i zagospodarowanie śmieci segregowanych, 128 zł od osoby miesięcznie – za niesegregowanie odpadów komunalnych.
Kilka faktów: miasto Przemyśl – jak co roku – zobowiązane jest do ogłoszenia przetargu na zagospodarowanie odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. W br. całkowity koszt odbioru i zagospodarowania odpadów wyniesie 17 mln 728 tys. zł.
Ogłoszony przetarg dotyczył tylko zagospodarowania (przetwarzania) odpadów. Ten wygrały Zakłady Usługowe „Południe” sp. z o.o. w Krakowie (wieloletni dzierżawca Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych zlokalizowanego przy ul. Piastowskiej 22). Wygrały, bo musiały. Innych ofert nie było. „Południe” zaproponowało kwotę ok. 11 mln 589 tys. zł. Władze miasta przystały na to. W porównaniu z 2020 r. to więcej o ok. 4 procent. Ale aby śmieci tam trafiły, muszą zostać od mieszkańców odebrane. W tym wypadku przetargu nie było.
Władze miasta po raz kolejny zdecydowały się na zamówienie „in house”, czyli zlecenie usług odbioru odpadów komunalnych spółce miejskiej. Jest to zgodne z Ustawą o gospodarce komunalnej z 1996 r. Tą spółką jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Przedstawiony kosztorys na odbiór i transport śmieci na ul. Piastowską 22 opiewa na ok. 5 mln 186 tys. zł (wspomnianą łączną kwotę zamykają tzw. koszty administracyjne – ok. 870 tys. zł).
Co wspomniane kwoty oznaczają? Przede wszystkim to, że PGK sp. z o.o. swoje funkcjonowanie i byt oparły w zasadzie tylko i wyłącznie na tym zadaniu. Oznacza również, że może (ale nie musi) ustalać stawki według własnego uznania. W uzasadnieniu projektu uchwały żadnych głębszych analiz nie było. Radni opozycyjni do koalicji rządzącej właśnie to wskazywali jako jeden z elementów tak drastycznej podwyżki.
Drugim, chyba ważniejszym, jest fakt, że PGK sp. z o.o. nie może odbierać odpadów z nieruchomości niezamieszkałych (stąd, być może, tak cena za odbiór i transport śmieci). Zwolnieni z części opłat zostali także ci mieszkańcy, którzy zadeklarowali kompostowanie bioodpadów, a to również ma wpływ na zmniejszenie dochodów.
Nie można zapomnieć o jednej kwestii: odraczanie, kłótnie, przerzucanie się „argumentami” przez prezydenta i radnych pod koniec zeszłego roku w sprawie ustalenia kwoty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w 2021 r. sprawiło, że w styczniu br. wciąż obowiązuje kwota 23 zł. Globalnie, w skali miasta, to mniej o ok. 400 tys. zł niż zakładano. Kto zrekompensuje tę stratę? Oczywiście mieszkańcy.
– W Lubaczowie stawka wynosi 36 złotych, w Przeworsku – 32 złote. Nie jesteśmy najdroższym miastem. Nie jest to także żadne łatanie budżetu. Od czerwca zeszłego roku czekamy na nowelizację ustawy o gospodarce komunalnej. Jeśli tylko wróci możliwość odbioru przez spółkę miejską odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, natychmiast zwrócę się do radnych o procedowanie nowej uchwały w tej kwestii. O przeliczenie stawek na nowo i sprawienie, aby opłaty były niższe – powiedział prezydent W. Bakun.
Dodał, że władze podejmują szereg działań, aby opłaty były jak najniższe. Jednym z pomysłów jest stworzenie w Przemyślu Stacji Termicznego Przetwarzania Odpadów.
Do wzrostu kosztów odbioru i transportu śmieci zaproponowanego przez PGK sp. z o.o. odniósł się radny Tomasz Kulawik (Nasz Przemyśl), stawiając szereg pytań.
– Co się takiego stało, że koszty tak wzrosły? Czy pracownicy dostali jakieś podwyżki, że spółka musi teraz rekompensować je wzrostem aż o około 40 procent swoich usług? Może „in house” nie był dobrym pomysłem? Może utrzymanie tej spółki będzie zbyt drogo kosztować mieszkańców? Proponuję uchwalenie niższej, choćby o dwa złote, kwoty, mając nadzieję, że niebawem dojdzie jednak do zmiany ustawy o gospodarce komunalnej i spółka PGK będzie jednak mogła odbierać odpady z nieruchomości niezamieszkałych – stwierdził.
– PGK zajmuje się tylko i wyłącznie odbiorem i transportem odpadów od mieszkańców. W tym wypadku ceny usług wzrosły ledwie o kilka procent. Cena jest jedną z niższych w regionie. Nie jest prawdą więc, że to 40 procent – zapewnił prezydent miasta. – Nie jest powiedziane, że wyjście z „in house’u” obniżyłoby nam cenę – dodał.
Dyskusja trwała jeszcze kilkadziesiąt minut, ale nie zakończyła się nowymi pomysłami. Za kwotą 32 zł od osoby na miesiąc za odpady segregowane i 128 zł za niesegregowanie śmieci głosowało 10 radnych Wspólnie dla Przemyśla i Koalicji Obywatelskiej. 9 radnych Prawa i Sprawiedliwości, Regii Civitas, Naszego Przemyśla oraz radna niezależna wstrzymało się od głosu. Przeciwko tym stawkom był radny Tomasz Kulawik (Nasz Przemyśl). W głosowaniu nie wzięli udziału Robert Bal (Regia Civitas) i Wojciech Błachowicz (KO).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pan pRezydent i bezRadny Majkowski powiedzieli na sesji, że biorą tę podwyżkę na klatę. Też bym wziął, ale mieszkam w Przemyślu a nie na wiosce jak obaj wspomniani.
Roch.Masz racje!!Beda podwyzki!Zaraz pojdzie do gory czynsz na targowisku i inne!Mojego glosu juz pan prezydencie Bakun nie ma.
A dlaczego większość rządząca radą miejską się wstrzymała, zamiast zablokować podwyżkę?
Jak to?Czy nie powinni mieszkac w Przemyslu?Jak to sie stalo?
Kik.A dlaczego radni. p.Bakuna sie wstrzymali.Przeciez to budzet samego prexydenta.A gdyby ta wiekszosc rzadzaca rada nie przeglosowala?Przeciez nie byloby budzetu !A czy wiesz co tzn?Szok!!!Taka to wspolpraca!!Mam dosc!I. czy mieszka prezydent w Przemyslu ?Co to sie dzieje?????
Dlaczego urzędujący prezydent nie zgłosił do prokuratury działanie poprzednika na niekorzyść miasta w postaci oddania w dzierżawę śmietniska miejskiego w tym komory nowo wybudowanej na koszt miasta? Jak długo będziemy my mieszkańcy miasta płacić za to postępowanie nieudaczników ?
NARTOSTRATO pozwól żyć !!!LIKWIDACJA OSUWISKA NA STOKU NARCIARSKIM - ONET.PLSTOKI NARCIARSKIE JEDNAK ZAMKNIĘTE TO JEST KATASTROFA - PRZEMYSL.NASZEMIASTO.PLCZY SPORTY NARCIARSKIE UMRĄ ŚMIERCIĄ NATURALNĄ? - SPORT.PL
ZZZ i ja tez sie nad tym zastanawiam.Dlaczego urzedujacy prezydent nie skarzy sie na poprzednika.A teraz. my musimy placic .I co dalej? 8U
Racja Budżet p. Bakuna, ale nierealne poprawki już nie jego. Nie sztuka przegłosować, a później się bujać z tematem....tak jak dzierżawa terenu pod wysypisko na 30 lat ktoś to przegłosował....Część tych osób nadal jest w radzie, także im podziękujmy za te podwyżki śmieci.
za chwile prad podrozeje i mamy nowy ro i nowe podwyzki szok ,a radni bezradni wstrzymuja sie od glosowania zamiast blokowac podwyzki bedziemy to pamietac!!!!!
Jako przemyski obserwator jedynie krótko i i zwięźle , a więc pytam wyborców Bakuna , po ci było głosować na waszego Wojtka , kiedy tak zarządzać upadłą pod każdym względem mieściną mógł Hamryszczak czyli naturalizowany pisowiec. Przecież oni pisiory powinni dalej ciągnąc ten wózek ze zgniłymi kartoflami , czyli spłacać ogromne długi zaciągnięte przez Chomę (czasem konieczne) , podwyższąc jedynie corocznie różnego rodzaju opłaty jak w tym przypadku czyli wywozu śmieci czy za niedługo ceny za wodę , nieruchomości itd. przecież gdyby rządzili nadal pisiory nie rozmyłaby się odpowiedzialność za okropny stan Przemyśla , a tak kogo suweren ma rozliczać kiedy chłop wini pana a pan plebana. Naprawdę dziwne te "przymyślaki" w swoich wyborach , najpierw przez 16 lat Choma jako wybitny mer , później Choma be i nagle zbawiciel , mąż opatrznościowy "Wojtek , Wojtek, Wojtek "co brzmi w uszach niemal codziennie jak czytam corocznie że żadnych inwestycji i to większych nie będzie bo....... nawet się nie tłumaczy , nie bo nie, skąd te śpiewkę znamy przynajmniej ze straszliwego zaniechania systematycznego sprzątania , ulic , chodników , przystanków , "przemyskiego metra" i nadbrzeża Sanu gdzie np. pod mostem Siwca jeden wielki śmietnik i to od wielu miesięcy , czekają aż sprawę załatwi śnieg który jak na złość nie chce zasypać i otulić przemyskiego wszechobecnego syfu i brudu, ach ten niedobry śnieg. No cóż można i tak , brawo też dla najlepszej od niemal 30 lat rady - bezrady również radnej niezależnej (od kogo ). Ale żeby było raźniej to , jacy wyborcy , taka "wadza" , jaki pan taki kram. I nie biadolić "przymyślaki" wasz wybór , już słyszę coraz częściej że za Chomy było goło i wesoło ale przynajmniej czyściej i bardziej schludnie , może, a może złudzenie . Ale ten denerwujący hejnał jakby brzmiał znajomo smętnie , wieszczy upadek mieściny , już upadłej. Wystarczy spojrzeć na na nadal pustą i zapomnianą tę strefę inwestycyjną od niemal 20 lat i okropnie odrapane dziesiątki , może setki domów i kamienic , dawny szpital wojskowy , jednostkę wojskową 1035 , Pomonę itd . aż się nie chce wymieniać wszystkiego dziadostwa , ręce opadają.
Nie potrafią sobie z niczym poradzić podnoszą ceny, sami celebryci to trzeba ich w dupę kopnąć . Nie którym się wydaje, że to jest jeszcze piaskownica w przedszkolu. Dramat
Najpierw to zapamietamy tym co glosowali razem ze swoim prezydentem za podwyzka.Blokowac ? A co ty masz na mysli?Malo bajzeru juz w radzie narobili?Moze juz wystarczy?
Znowu podyżki <a href="http://google.pl">Boże</a>
Prezydent zamydla oczy , Majkowski też . Słuchałem w radiu i mówił że teraz muszą być podwyżki bo za mieściła czy dwa podwyżka musiałaby być wieksza. Ale już nie wyjaśnił dlaczego i skąd to wynika. Masakra DOŚĆ zwalania na poprzedników , rządzenie nie jest łatwe jak np wieczna krytyka. Teraz prezydent niech sam konsumuje swoje ciężkie decyzje. Mam dość obrońców że to wina poprzedników , co obecni zrobili do tej pory nic. Chwalą się że spłacają dług ale co to daje miastu tu i teraz. Zaraz coś nie pukanie i sami zaciągną kolejna pożyczę. Wypad taka władza i niech zabierają Kwaśnego z PWiK
Nie znam treści umowy jaka podpisał Choma z dzierżawcą wysypiska , jeśli zobowiązuje ona miasto do dostarczania wszystkich śmieci jakie powstają to Choma powinien zamieszkać na Rokitniańskiej w pierdlu przynajmniej na kilka lat.. Jedynym wyjściem z sytuacji jest budowa przez miasto kolejnej komory na śmieci, o ile umowa na to pozwala. Pp wygaśnięciu umowy miasto nie będzie miało gdzie śmieci składować. Obecnego wodza wraz z bezradą należy jak najszybciej odwołać w referendum , nie potrzebny nam prezydent który jedyne co zrobi to będzie łupił mieszkańców. bo musi zrównoważyć koszty. Inicjatywa w tym kierunku musi być oddolna czyli społeczna, liczenie na jakąkolwiek partię jest bez sensu, nie odetną gałęzi na której siedzą.
Informacja , że wprowadzana podwyżka nie dotyczy odbioru i transportu odpadów komunalnych a wyłącznie składowania potwierdza tylko , - miasto pozbyło się kury , która niosła złote jajka. Wzrost kosztów za przyjęcie jednej tony odpadów na wysypisku, do niedawna miejskim , po oddaniu go w prywatne ręce wzrósł o około 400%.Umowa z dzierżawcą dotycząca wysypiska nie zabezpiecza interesów społeczeństwa , nie warunkuje wzrostu ceny.Kto dziś zarabia na wysypisku ? , bo zarabia na pewno.Bez racjonalnego uzasadnienia rosnących kosztów postanowiono (przegłosowano) podwyżkę , zakładając: mieszkańcu , masz płacić i nic nie gadać! Tak zdecydowałem . Prezydent...
Panie zarządco miasta bo na miano prezydenta nie zaslugujesz. Skąd ta stawką 128 zł za niesegregowane świecie taki informacje powinny być podane do publicznej informacji razem z wyliczeniami. Radni WdP biorą to na klate to mogą brać i tak za nic nie odpowiadają są jak dzieci we mgle. Panie zarządco jest Pan najgorszym przedstawicielem prezydentów tego miasta w całej historii. Co Pan robi dla tego miasta? Miasto już jest w zgliszczach w spółkach w których dokonał Pan zmian w kadrze zarządzających też za dobrze się nie ma. Ludzie nie otrzymują wynagrodzeń na czas bo takich ma Pan menadżerów.
A może by tak zrobić referendum dla Prezydenta i Całej Rady???
A gdzie radni opozycji którzy tak bardzo zapewniali w ubiegłym roku że tamte podwyżki na 23 zł są tak duże i większych nie będzie a teraz schowali głowy w piasek i wstrzymali się od głosu wstyd - najłatwiejszy sposób rządzenia obciążać ludzi podwyżkami
Nieudolnie Gosciu manipulujesz.Dlaczego nie przeszkadzaja ci tacy, ktorzy glosowali za?I to jest prawdziwy wstyd!!!!
dobrze ,że mieszkańcy miasta SFINANSOWALI swoimi podatkami to składowisko ,ale zyski z niego nie czerpią Oni sami ale prywatna firma której oddano majątek mieszkańców w dzierżawę na 30 lat. Kto miał w tej umowie interes i jaki ? może należy przeprowadzić dochodzenie wobec poprzednich władz miasta Prezydenta K.Chomy i Rady Miejskiej dlaczego tak zdecydowano ????
Bo to mimo drodzy jest kompletny brak wiedzy i doświadczenia w zarządzaniu i im dłużej obecni rządzący będą tym gorzej dla miasta . Bazaru na vilslna już nie ma , a zresztą wielu rzeczy już nie ma teraz PGK jest do wykończenia .a co będzie następne. Dramat
$$ co to zmieni, czy to spowoduje że zapłacimy mniej za śmieci? Podjęli złą decyzję ale obecna władza nie uczy się na ich błędach i wszystko wskazuje a to, że skończą jak poprzednicy. Dość populizmu.
PRĄD W GÓRĘ PO SZTUCZNEJ BLOKADZIE, PŁACA MINIMALNA W GÓRĘ , PALIWO OD WRZEŚNIA O 50 GR WIĘCEJ, TO CO SIĘ DZIWICIE ŻE CENY USŁUG POSZŁY W GÓRĘ ...
Pierdolety piszesz, może tobie dobrze w tym złodziejskim kraju. Farsą jest to że w państwie dopuszcza się możliwość legalnego okradania społeczeństwa, rządzący dopuścili do tego że miasta i gminy sprzedały swoje wodociągi ,kanalizację czy wysypiska śmieci po to aby mafiosi mogli się bogacić kosztem najuboższych. Sprzedano również ciepłownie oraz elektrownie. Społeczeństwo powinno tych skur..synów powywieszać na latarniach ,zwłaszcza że najczęściej sprzedawali po niskich cenach za łapówki. Tak nie powinno funkcjonować państwo, to nie są elementy składowe życia obywateli na których należy zarabiać, owszem społeczeństwo powinno ponosić koszty dostarczania tych mediów a takim zakresie jaki jest prawdziwy ich koszt. W żaden sposób nie powinno to być źródłem łupienia społeczeństwa. Po 1990 r takie tuzy jak Balcerowicz i wszyscy rządzący po nim wmówili społeczeństwu że tylko gospodarka rynkowa jest lekarstwem na wszystkie bolączki państwa, wszystko sprzedać a społeczeństwo ma płacić ile sobie właściciel zażyczy. Wmawiano nam że mamy płacić za artykuły pierwszej potrzeby za ceny obowiązujące w krajach zachodniej Europy mimo ze mamy kilkakrotnie mniejsze pobory, wmawiano tak długo aż uwierzyliśmy że złodzieje mają być bezkarni ,mają się bogacić a my jedynie mamy chodzić na wybory które i tak niczego nie zmieniają. Wmówiono nam że OFE zapewnią spokojna starość i Balcerowicz dał możliwość zarobienia złodziejom 26 mld zł (koszty obsługi) a ludzie dostawali przez lata druki mówiące że mają na koncie dużo mniej niż wpłynęło. Dużo nam wmówiono. Dzisiaj taki młody człowiek o nazwisku Bakun , mieniący się politykiem na różnych forach , mówi nam że mamy płacić za śmieci tyle ile zadowoli prywatnego dzierżawcę , zarządzający wysypiskiem p.Łańcucki ,prywatnie mąż pani skarbnik za rządów Chomy który oddał w dzierżawę miejskie składowisko śmieci, przekonuje nas w telewizji publicznej TVP Rzeszów że nie ma innej drogi. MACIE PŁACIĆ MOI DRODZY! INNEJ DROGI NIE MA (?) I pamiętajcie że macie chodzić na wybory.
Zapomnieli o ludziach starszych, żyjących ze skromnej renty czy emerytury, zapomnieli ze ci ludzie nie mają pieniędzy na węgiel aby choć trochę się ogrzać, zapomnieli że żyją za 5 zł dziennie, zapomnieli że nie mają na lekarstwa a czynsz trzeba zapłacić bo wyrzucą na ulice. Co to jest 32 zł, nic a to nic to często parę dni życia. Ale komu na takich ludziach zależy, oni nawet na wybory nie chodzą. Tacy ludzie są przeźroczyści, ich się nie widzi.
Pamiętajcie ludzie : patrzcie co dzieje się w Przemyślu j jeśli chcecie u siebie mieć wszystko super i dobrze to róbcie zupełnie odwrotnie niż miasto Przemyśl.
Młody Uzdolniony tak? wydaje mi się ze śmierdzi mi tu hipokryzją na kilometr. Z dwojga złego wole narzekać na Bakuna niż czekać aż dług Przemyśla pociągnie nas tak po kieszeni że nie będzie nas stać na egzystencje w naszym pięknym mieście. następna pożyczka owszem nie na łatanie a na pomoc w realizacji celów, owa pożyczka nei bedzie przyznana w całkości a z tego co się orientuje w transzach. więc jeśli wstaniemy na nogi to reszta nie bedzie nam potrzebna a taka pożyczka to znikoma kwota w porównaniu do tego co zrobili zasrani pisowcy :*
Przypominam że obecne wysypisko jest jedynym wysypiskiem na terenie miasta i gminy. Więc, mają monopol i mogą podać ceny takie jakie chcą a my musimy to łyknąć jak pelikan kombinerki. Przydała by się spalarnia śmieci ale oczywiście... nie bo ludzie twierdzą ze to szkodliwe itd. przy dzisiejszej technologi to co wpadnie do pieca spalarni kominem w tym samym składzie nie wyleci,
Oczywiście że płacilibyśmy miej za wywóz i zagospodarowanie odpadami gdyby składowisko było nasze! zacznijmy od tego ze nie wszystkie odpady nadają sie jedynie do zgnicia, część przecież się odsprzedaje dalej gdzie odpady generują zysk wtórny dla skladowiska szkoda ze w tym wypadku dla zakładu usług połódnie z siedzibą w krakowie ...
Pan pRezydent i bezRadny Majkowski powiedzieli na sesji, że biorą tę podwyżkę na klatę. Też bym wziął, ale mieszkam w Przemyślu a nie na wiosce jak obaj wspomniani.
Roch.Masz racje!!Beda podwyzki!Zaraz pojdzie do gory czynsz na targowisku i inne!Mojego glosu juz pan prezydencie Bakun nie ma.
A dlaczego większość rządząca radą miejską się wstrzymała, zamiast zablokować podwyżkę?