Reklama

Sobota ze zdrowiem [ZDJĘCIA]

Sobota, 24 lipca, w Horyńcu-Zdroju upłynęła pod znakiem profilaktyki prozdrowotnej. Tego dnia przy „Uzdrowisku Horyniec” chętni mogli zadbać o swój stan zdrowia, korzystając do woli z możliwości wykonania bezpłatnych badań oraz przeprowadzenia rozmów z lekarzami i ekspertami w dziedzinie zdrowia.

Dzień zdrowia przy ulicy Sanatoryjnej 5 zorganizowany został przez  podkarpacki oddział wojewódzki NFZ wespół z dyrekcją „Uzdrowiska Horyniec”.

W wydarzenie czynnie włączyli się też przedstawiciele Centrum Medycznego „Medyk”, którzy na miejscu osobom z wygenerowanym przynajmniej 2 dni wcześniej skierowaniem wykonywali badania dla osób z grupy wiekowej 40+, do których skierowany jest program „Profilaktyka 40 Plus”.

Ale w ramach sobotniego wydarzenia dla chętnych dostępny był też[paywall] szeroki wachlarz specjalistów, którzy na miejscu, bez skierowania i nieodpłatnie, udzielali konsultacji m.in. w zakresie: zaburzeń o podłożu neurologicznym i koniecznej w ich przypadku rehabilitacji, profilaktyki chorób neurologicznych, cywilizacyjnych i reumatoidalnych, a także kardiologii i chorób wewnętrznych oraz rehabilitacji medycznej.


Zaniepokojeni swoim stanem zdrowia lub po prostu trzymający w tej kwestii rękę na pulsie mogli bezpłatnie poddać się też: badaniu gęstości kości, zmierzyć ciśnienie, zbadać poziom natlenienia czy poziom cukru, przeprowadzić diagnostykę skoliozy, ale też poznać ćwiczenia na mięśnie głębokie, wykonać testy wytrzymałościowe na sprzęcie Peleton czy zobaczyć, jak wygląda nauka chodu i reakcji na upadki przy użyciu specjalnego systemu rehabilitacyjnego, opartego na bieżni wywołującej perturbacje.

Dla rozluźnienia mięśni chętnym proponowano też masaż aquavibron. Oprócz tego uczestników namawiano do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu i degustacji wody siarczkowej. Można się też było wgłębić np. w tajniki masażu leczniczego czy zasady wykonywania okładów borowinowych.

Reklama

Wstał z wózka po 9 latach

Na zakończenie soboty z „Profilaktyką 40 Plus” uczestnicy wydarzenia poznali pana Krzysztofa, który po 9 latach na wózku wstał dzięki rehabilitacji z wykorzystaniem egzoszkieletu. – Zdrowie jest najważniejsze! – przekonywał zgromadzonych.

Do udziału w programie bezpłatnych badań profilaktycznych namawiała też Iwona Stepaniak, zastępca dyrektora ds. medycznych podkarpackiego wojewódzkiego oddziału NFZ słowami:
– Niech profilaktyka wyprzedza chorobę. W podobnym tonie wypowiadał się też starosta lubaczowski Zenon Swatek, wyrażając zadowolenie z faktu, że profilaktyka zawitała do Horyńca i zapraszając do korzystania z porad specjalistów. Ponadto chętni mogli na miejscu potwierdzić profil zaufany potrzebny do założenia Internetowego Konta Pacjenta oraz uzyskać pomoc w zalogowaniu się do aplikacji.

Reklama

Ambasadorką akcji była Marta Niewczas, 6-krotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym. Z badań, konsultacji i ćwiczeń łącznie skorzystało tego dnia prawie 300 osób. Kolejny dzień zdrowia planowany jest 21 sierpnia, w Polańczyku.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama