Reklama

Spokój na trudny czas

04/11/2020 07:57

Redaktor Bartłomiej Pacek napisał bardzo ciekawy komentarz dotyczący strajku kobiet. Drukujemy go w dzisiejszym wydaniu Życia Podkarpackiego na stronie szóstej. Polecam lekturę. Od siebie dodam kilka zdań. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych po raz pierwszy przeczytałem zdanie wypowiedziane przez księdza Józefa Tischnera o jakości chrześcijaństwa w polskim wydaniu. W kwestii życia zgodnie z zasadami ewangelii jesteśmy ciągle na początku drogi – twierdził ksiądz filozof dwa tysiące lat od narodzenia Twórcy chrześcijaństwa.

Swojego zdania wbrew oficjalnemu samozadowoleniu, optymistycznych statystyk parafialnych, nie zmienił. Przypomniała mi się ta opinia w związku z dramatyczną sytuacją między katolikami w Polsce. Trzeba naprawdę mocno się strać, aby nie zauważać galopującego podziału. Strajk kobiet jaskrawo ten problem uwydatnił.

Jestem pewien, że wśród uczestniczek oprócz osób sceptycznych wobec Kościoła było sporo katoliczek, dziewczyn ochrzczonych, być może nadal uczestniczących w lekcjach religii lub duszpasterstwach akademickich. Nie zadziałały tu żadne nakazy, zakazy, formacje teologiczne. Odpowiedź, dlaczego nie zadziałały, byłaby bardzo ciekawa.

Młodzi ludzie wyszli na ulicę głównie z powodu próby zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Dlaczego właśnie ta kwestia okazała dla nich tak ważna? Żaden nawet najbardziej drakoński przepis nie rozwiąże problemu podziemia aborcyjnego, zabiegów za granicą. Zawsze się znajdą jakieś sposoby. Ale czy o to chodzi, żeby szukać sposobów? Co ciekawe w strajku uczestniczą kobiety i mężczyźni w różnym wieku, czasem całymi rodzinami, więc trudno mówić wyłącznie o buncie pokoleniowym.

Reklama

Podział między katolikami w naszym kraju zdeterminowany jest politycznie, co nie służy nikomu. Ja popieram słusznego polityka, to jestem prawdziwym katolikiem. Ty niesłusznego, więc jesteś katolikiem nieprawdziwym. Pomieszanie z poplątaniem, które być może jest dobrym sposobem zarządzania emocjami, poglądami, decyzjami, ale nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Pod tym względem rzeczywiście jesteśmy na początku drogi.

Gdyby ktoś mnie zapytał, co ja sądzę o strajkach kobiet odpowiem tak:

kompromis aborcyjny z 1993 nie zadawalał nikogo. Ani lewicy, prawicy, centrum, ludzi wierzących, niewierzących, ani przedstawicieli Kościoła, ale zagwarantował na kilkadziesiąt lat spokój społeczny. A jak ważny jest spokój w trudnych czasach, sami widzimy.

Reklama

    

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-11-04 08:57:22

    Tej machiny już nic nie zatrzyma.Młode pokolenie wraz z kobietami ruszyli ławą i są nie do zatrzymania. Pada wydmuszka oparta na kłamstwie tak życia partyjnego jak też uzależnionego od niego Kościoła a właściwie hierarchów. Kościół sam sie obroni i nie potrzebuje obrony Kaczyńskiego i jego partii .Wystarczy Go tylko gruntownie posprzątać łącznie z tkwiącym w nim  elementem kryminalnym.Już widać bardzo wyrażnie,że opłaciło się wydawać miliardy  na szkolną katachezę.To dzięki niej mamy dzisiaj mocno zlaicyzowanie, polityczne aktywnie pokolenie odporne na religijną  indoktrynacje prymitywną ale potężną i pisowską propagandę.Młodzież przyjęła do wiadomości i wcale się nie przelękła  rosnącą skala represji.Karanie biorących udział w protestach i nazywanie Ich przestępcami to już nie pogróżka ale realny zamiar postawiony przed aparatem państwowym.Czy bedzie spokój.TakAle zarówno PiS jak też Plebania Obywatelska oraz ich przybudówki pójdą w polityczne zapomnienie. I to się dzieje na naszych oczach.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Osserwatore premyslenses - niezalogowany 2020-11-04 10:32:47

    No cóż już  pseudorewolucja powoli jak każdy tzw ruch podburzanych nieustannie przez cyniczne, chcące dorwać się do "wadzy" nieznane działaczki dziwacznych organizacji od   gejowskich do innych libertyńsko-lewckich skrajnych ruchów, feministek i innych skrajnych, czasem nienormalnych dla ogółu społeczeństwa zachowań. Dziwię się że legalna, powtarzam wybrana legalnie formacja na to pozwala, dziwnie dobrotliwa i przyzwalająca na jawne łamanie  prawa które sama ustanowiła jak zakaz zgromadzeń w czasie pademii powyżej 5 osób, zakaz  szerzenia ideologii nazistowskiej a  wszyscy rewolucjonisci i popierający ich politycy oznakowani są symbolami błyskawic czy jak kto woli runami  hitlerjugen, kto nie widzi różnicy może bez wychodzenia z domu sprawdzić w internecie pod hasłem symbole hitlerjugen. Nie rozumiem tolerancji na  przypadki zaatakowania świątyń i katedr przez grupki smarkaczy i smarkul nazywający się wkurwionymi kobietami, niszczenia elewacji i  kościołów i pomników pamięci oraz innych fasad domów i kamienic, pytam kto to na odnawiać, znowu za pieniądze nasze czyli podatników. I chamstwo, niewyobrażalne prostactwo tych tzw młodych gniewnych, te obrazobórcze obrażanie niemal wszystich i wszystkiego, słownictwo rynsztokowe, pytam gdzie rodzice,  matki, nauczyciele, wychowawcy, czasem  katecheci, wstyd,  hańba. Całe szczęście że to nieliczny  promil młodej głównie niby nowoczesnej i postępowej dziczy ale nie wyobrażam sobie w przyszłości takich matek czy tatusiów, którzy dzielnie w chamstwie i skandalicznych zachowaniach wspierali swoje koleżanki,  partnerki i zagrozo czasem żony. Wiem kto  otworzył puszkę Pandory, kto od niemal 6  lat  dzieli i mąci scenę polityczną, nie potrzebuję mentorów by mnie stałego osserwatoreś pouczać i uświadamiać politycznie ale władzę w Europie, w naszym  judeo chrześcijańskim i demokratycznym systemie zdowywa się w lokalach wyborczych przy urnach a nie w stylu  azjatyckim czy  afrykańskim  jak w przysłowiowym bantustanie. I  wszyscy burzyciele panującego obecnego porządku, powtarzam wszyscy , biskupi i  obecnie miłościwie panujący i  obecnie podburzona i  nadal sterowana młoda czasem smarkata hałastra  że tego typu zachowania zwane popularnie kryterium uliczne kiedyś  może obrócić się jak bumerang przeciwko im samym. A takich   przykładów było w historii ludzkości dużo, bardzo dużo gdyż jazd a rewolucja zawsze pożera swoje dzieci. Tyle w największym skrócie. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ja - niezalogowany 2020-11-04 14:04:32

    "Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, się nie ostoi." Kto to powiedział? I właśnie teraz na oczach wszystkich następują zdarzenia, które nieuchronnie prowadzą do upadku kolosa na glinianych nogach, który próbuje od lat utrzymać swą władzę, lecz to nadaremne, nawet "koronka" w TVP3 tego nie powstrzyma. "Upadł, upadł Babilon - stolica ... bo winem zapalczywości swojego nierządu napoiła wszystkie narody, i królowie ziemi dopuścili się z nią nierządu, a kupcy ziemi wzbogacili się ogromem jej przepychu."

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama