Kolejne miejsce przyjazne seniorom otwarto na terenie gminy Cieszanów. Dom dziennego pobytu dla starszych mieszkańców tego regionu działa od połowy grudnia w budynku po byłej szkole w Chotylubiu.
Jest to już druga tego typu placówka w gminie. W ubiegłym roku Dom Dziennego Pobytu dla seniorów otwarto hucznie w Cieszanowie. Teraz przyszedł czas na[paywall] Chotylub. Prace remontowo-budowlane, prowadzone w ramach Programu Wieloletniego „Senior+”, ruszyły w zaadoptowanym obiekcie w lipcu ub. r. Od prawie miesiąca placówka działa pełną parą. – Mam nadzieję, że nasz Dzienny Dom Senior+ stanie się centrum życia i spotkań miejscowości – podkreśla jej kierowniczka Agnieszka Majder, a burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny dodaje, że gmina musi się dostosowywać do zmieniającej się sytuacji demograficznej, przekształcając dawne placówki szkolne w miejsca przyjazne seniorom.
Dzienny Dom „Senior +” w Chotylubiu dysponuje 15 miejscami. Grupę podopiecznych placówki udało się szybko zrekrutować. Stanowią ją mieszkańcy Chotylubia. Najstarszym uczestnikiem zajęć jest 95-letni Szymon Mazurek. Dom zapewnia opiekę przez minimum 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Starsi mieszkańcy wioski mogą tu rozwijać swoje zainteresowania, edukować się i uzyskać wsparcie socjalne. A przede wszystkim mają okazję do wyjścia z domu, wzajemnych spotkań i podejmowania różnego rodzaju aktywności.
Korzystanie z Dziennego Domu „Senior+” jest częściowo odpłatne. Seniorzy płacą za korzystanie z tego miejsca, wyżywienie i usługi świadczone przez placówkę. Przy ustalaniu wysokości opłat zawsze bierze się pod uwagę dochody osoby oczekującej na przyjęcie.
Placówka mogła rozpocząć funkcjonowanie dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy Cieszanów (ok. 200 tys. zł) i budżetu państwa (ok. 300 tys. zł).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wierzę że 1500 + odmłodzi a seniorom 100 lat przynajmniej ZUS-owskich.
W miejsce zlikwidowanych szkół domy starców.Dobry kierunek rozwoju narodu?A domy dla ludzi starszych też potrzebne w imię godności ludzkiej.
Mamy dobrą zmianę teraz się wszystko zmieni wyjadą młodzi gniewni zostaną starzy wk.....i .
Niech dom służy, bardzo ważna i cenna inicjatywa, integruje lokalną społeczność i daje starszym ludziom możliwość wyjścia na zewnątrz. Smutne tylko że nie przybywa młodych i dzieci i nie otwiera się nowych szkół
Wierzę że 1500 + odmłodzi a seniorom 100 lat przynajmniej ZUS-owskich.
W miejsce zlikwidowanych szkół domy starców.Dobry kierunek rozwoju narodu?A domy dla ludzi starszych też potrzebne w imię godności ludzkiej.
Mamy dobrą zmianę teraz się wszystko zmieni wyjadą młodzi gniewni zostaną starzy wk.....i .