Reklama

Społeczeństwo się starzeje. Przybywa domów dla seniorów [ZDJĘCIA]

Kolejne miejsce przyjazne seniorom otwarto na terenie gminy Cieszanów. Dom dziennego pobytu dla starszych mieszkańców tego regionu działa od połowy grudnia w budynku po byłej szkole w Chotylubiu.

Jest to już druga tego typu placówka w gminie. W ubiegłym roku Dom Dziennego Pobytu dla seniorów otwarto hucznie w Cieszanowie. Teraz przyszedł czas na[paywall] Chotylub. Prace remontowo-budowlane, prowadzone w ramach Programu Wieloletniego „Senior+”, ruszyły w zaadoptowanym obiekcie w lipcu ub. r. Od prawie miesiąca placówka działa pełną parą. –  Mam nadzieję, że nasz Dzienny Dom Senior+ stanie się centrum życia i spotkań miejscowości – podkreśla jej kierowniczka Agnieszka Majder, a burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny dodaje, że gmina musi się dostosowywać do zmieniającej się sytuacji demograficznej, przekształcając dawne placówki szkolne w miejsca przyjazne seniorom.

Dzienny Dom „Senior +” w Chotylubiu dysponuje 15 miejscami. Grupę podopiecznych placówki udało się szybko zrekrutować. Stanowią ją mieszkańcy Chotylubia. Najstarszym uczestnikiem zajęć jest 95-letni Szymon Mazurek. Dom zapewnia opiekę przez minimum 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Starsi mieszkańcy wioski mogą tu rozwijać swoje zainteresowania, edukować się i uzyskać wsparcie socjalne. A przede wszystkim mają okazję do wyjścia z domu, wzajemnych spotkań i podejmowania różnego rodzaju aktywności.

Reklama

Korzystanie z Dziennego Domu „Senior+” jest częściowo odpłatne. Seniorzy płacą za korzystanie z tego miejsca, wyżywienie i usługi świadczone przez placówkę. Przy ustalaniu wysokości opłat zawsze bierze się pod uwagę dochody osoby oczekującej na przyjęcie.

Placówka mogła rozpocząć funkcjonowanie dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy Cieszanów (ok. 200 tys. zł) i budżetu państwa (ok. 300 tys. zł).


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-01-23 12:08:35

    Wierzę że 1500 + odmłodzi a seniorom 100 lat przynajmniej ZUS-owskich.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-01-23 14:39:22

    W miejsce zlikwidowanych szkół domy starców.Dobry kierunek rozwoju narodu?A domy dla ludzi starszych też potrzebne w imię godności ludzkiej.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Art - niezalogowany 2019-01-23 19:47:46

    Mamy dobrą zmianę teraz się wszystko zmieni wyjadą młodzi gniewni zostaną starzy wk.....i  .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama