Reklama

Społeczna inicjatywa na stulecie odzyskania niepodległości

27/06/2018 09:30

W ubiegłym tygodniu, w bardzo nietypowym miejscu, bo na Kamiennym Moście, odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez mieszkańców Przemyśla, skupionych wokół społecznej inicjatywy „Wspólnie na 100”.

– Jesteśmy mieszkańcami i mieszkankami Przemyśla, dumnymi z miejsca, w którym mieszkamy – przedstawili się organizatorzy spotkania.

– Łączy nas miasto i idea wspólnego świętowania stu lat niepodległości. To dobry moment, aby popatrzeć za siebie i zaplanować wspólną przyszłość, otworzyć się na nowe stulecie. Pamiętając o historii i szanując tych, których[paywall] już w naszym mieście nie ma. Chcemy zobaczyć moment odzyskania niepodległości w wielu wymiarach. Szczególnie ważnym jest dla nas uchwycenie punktów widzenia rożnych narodowości, stanów oraz grup społecznych. Łącząc różne środowiska i grupy, także mniejszościowe, chcemy wypracować i wypromować konstruktywny model współpracy obywatelskiej mieszkańców Przemyśla, wywodzących się z różnych narodowości, religii, kultur. I zainspirować innych przemyślan do aktywnego, pozytywnego i kreatywnego udziału w lokalnym życiu społecznym. Chcemy radośnie i pozytywnie, ponad podziałami, świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowane przez nas otwarte wydarzenia, do których można dołożyć swoją propozycję, to chęć celebrowania święta państwowego w sposób pozytywny, multikulturowy, wieloaspektowy, włączający – wyjaśnili. Zgodna Inicjatywa Przemyślan na stulecie Niepodległości Polski została zawiązana przez mieszkańców miasta, którzy postanowili – w oparciu o wyznawane wartości, wzajemny szacunek i współpracę – zorganizować cykl imprez z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Życzenia mieszkańców Przemyśla i Lwowa

– Zaczynamy już niedługo – mówiła Katarzyna Komar-Macyńska (przemyślanka z wyboru).

– W sobotę, dwudziestego trzeciego czerwca, o godzinie dwunastej na Rynku organizujemy happening pod hasłem „Życzenia mieszkańców Przemyśla i Lwowa na stulecie niepodległości Polski”. Będzie to pierwsze z cyklu wydarzeń, na które serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta. Natomiast w niedzielę, dwudziestego czwartego czerwca, o godzinie osiemnastej, w Domu Ukraińskim odbędzie się debata ekspertów historyków na temat Stulecia niepodległości Polski, która będzie przykładem na to, że wspólnie możemy rozmawiać o wspólnej historii. – W ten sposób chcemy wypromować konstruktywny model współpracy obywatelskiej mieszkańców miasta, którzy wywodzą się z różnych narodowości, religii, kultur w tworzeniu wspólnego miejsca, jakim jest Przemyśl – dodaje Igor Horków.
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-06-27 13:43:41

    Sto lat.To fakt.Ale kiedy w tym okresie byliśmy narodem szczęśliwym?Kto potrafi powiedzieć.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    erazm - niezalogowany 2018-06-29 19:28:50

    Ponoć za Edwarda Gierka.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Giga - niezalogowany 2018-07-04 20:18:28

    Ile razy mamy oglądać tych nudziarzy. Nuuudaaa....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama