Reklama

Spór o stypendia dla wybitnych sportowców

08/10/2016 20:00

Podczas wrześniowej sesji radni miasta Przeworska głosowali nad podjęciem uchwały w sprawie przyznawania stypendiów sportowych za osiągnięte wysokie wyniki. Klub radnych PiS wstrzymał się od głosu.

– W naszym mieście są osoby, które warto byłoby wspierać poprzez fundowanie stypendiów sportowych. Nie ma ich wiele, ale zdarzają się sportowcy z wybitnymi osiągnięciami w różnych dyscyplinach. Dlatego jest propozycja, aby takie stypendia przyznawać każdego roku – uzasadnił burmistrz Przeworska Leszek Kisiel.

W projekcie uchwały zapisane zostały zasady, tryb przyznawania i pozbawiania oraz rodzaj i wysokość okresowych stypendiów. Może je otrzymać zawodnik, który osiągnął wyniki sportowe w dyscyplinach indywidualnych w kategoriach wiekowych U15 i wyżej, uczestnicząc w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy, zajmując miejsce I-X w mistrzostwach Polski lub I-III w mistrzostwach województwa. W dyscyplinach zespołowych może być przyznawane we wszystkich kategoriach wiekowych dla sportowców, którzy zajęli miejsce I-X w mistrzostwach Polski, uzyskali powołanie i uczestniczyli w meczach reprezentacji Polski (z wyłączeniem konsultacji, zgrupowań i meczów towarzyskich) lub uzyskali powołanie i uczestniczyli w meczach reprezentacji województwa (z tym samym wyłączeniem).

Reklama

Maksymalnie 500 zł

Stypendium ma charakter miesięcznej, indywidualnej pomocy finansowej i nie może przekraczać 25 procent minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

– Maksymalna kwota, która mogłaby być przyznana, to 500 zł miesięcznie, natomiast mogą one być zróżnicowane. Wysokość tych stypendiów warunkowana będzie wysokością zabezpieczonych środków w budżecie na dany rok – wyjaśnił burmistrz.

Projekt uchwały wywołał dyskusję jeszcze podczas prac komisji. Komisja Spraw Społecznych nie wyraziła[paywall] opinii na jego temat. Padły dwa głosy za, dwa przeciw i dwa wstrzymujące. Do projektu uchwały zostały zgłoszone autopoprawki.

Reklama

– W trakcie prac komisji zwróciłem się do pana burmistrza, aby doprecyzował zapisy uchwały. Są to zmiany, można powiedzieć, kosmetyczne. Myślę, że się nie zrozumieliśmy, ta uchwała nie brzmi tak, jak wynikało to z dyskusji na komisjach – mówił przewodniczący rady miasta Tomasz Kojder.

Burmistrz podkreślił, że analizował projekt, porównując go do treści uchwał podejmowanych w miastach o podobnej wielkości. Przyznał, że trudno konfrontować Przeworsk z Rzeszowem, w którym działa kilkadziesiąt klubów sportowych, gdzie są szkoły mistrzostwa sportowego i gdzie w wielu dyscyplinach zawodnicy zdobywają olimpijskie i mistrzowskie osiągnięcia. – Ktoś, kto jest osobą wybitnie uzdolnioną, ma zaczyn sportowca, po osiągnięciu pewnego wieku, jeśli chce nadal się kształcić w dyscyplinach sportowych, do których ma predyspozycje, wyjeżdża z naszego miasta do szkół mistrzostwa sportowego lub na wyższe uczelnie sportowe i tam się doskonali, często w zupełnie innych klubach. Chodzi o to, aby docenić tych młodych adeptów, którzy pochodzą z naszego miasta – podkreślił L. Kisiel, przywołując przykład pochodzącego z Przeworska, nieżyjącego olimpijczyka Tadeusza Ruta. – On tylko tu zaczynał, natomiast cała jego kariera była poza naszym środowiskiem, ale jesteśmy dumni z tego, że taki olimpijczyk w naszym mieście się urodził, kształcił. Niestety później,  z niego wyfrunął – powiedział burmistrz, zaznaczając, że Przeworsk ma inną specyfikę niż duże miasta, dlatego uchwała jest dość ogólnego kształtu. Gdyby znalazła się w niej formuła podobna, jaką przyjmuje np. Rzeszów, większość osób wybitnie uzdolnionych, które pochodzą z Przeworska, byłaby wyeliminowana.

Reklama

Ilu sportowców otrzymałoby stypendia?

– Ja niezmiennie stoję na stanowisku, że projekt uchwały jest zbyt ogólny i daje zbyt dużą dozę uznaniowości w przypadku rozpatrywania wniosków. Z niecierpliwością będę oczekiwał poprawek– powiedział przewodniczący rady miasta Tomasz Kojder.

– Ja szacuję, że to może być jedna, dwie osoby w skali roku – podkreślił burmistrz, dodając, że ten pierwszy rok pokazałby, jak przyznawanie tych stypendiów wyjdzie w praktyce. – Pierwszy będę wnioskował o zmiany, uzupełnienia czy sprecyzowanie czegoś, jeśli to się nie sprawdzi – dodał.

Reklama

Głos w dyskusji zabrał radny Tomasz Majba. – Jestem nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem, instruktorem i kibicem sportowym. Cieszę się, że w końcu doczekałem się takiego projektu uchwały. Gratuluję inicjatywy i mam nadzieję, że będziemy dumni, że wręczamy stypendium i wyznaczamy taką nagrodę, która będzie motywacją dla młodych sportowców z Przeworska – zaznaczył.

Za projektem uchwały zagłosowało siedmiu radnych. Siedmiu pozostałych, członków Klubu radnych PiS, wstrzymało się od głosu.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama