Reklama

Spore podwyżki na obiektach POSiR

Czy przemyskie szkoły i placówki oświatowe, korzystające z obiektów Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – przede wszystkim basenu i hali sportowej – zdzierżą zaproponowane od początku br. podwyżki przez szefostwo tej jednostki budżetowej miasta? To się okaże.

Od 1 stycznia 2022 r. POSiR (który jest jednostką organizacyjną miasta) przeszedł na całkowity garnuszek miasta. A w zasadzie jego mieszkańców, którzy go finansują.

Od kilku lat funkcjonował jako samorządowy zakład budżetowy. W skład „majątku”, którym zarządza, wchodzą m.in.: stok narciarski, wodny plac zabaw, kryta pływalnia czy hala sportowa. Jako zakład budżetowy – zgodnie z zapisami prawa – wykonywał zadania zlecone przez władze miasta czy gminy odpłatnie.

Koszty swojej działalności miał pokrywać z dochodów własnych. Ale nie pokrywał, więc – także w oparciu o odpowiednie prawne zapisy – istniała możliwość, by samorząd lokalny wsparł go dotacjami, jednak nie wyższymi niż 50 procent wydatków. Pozostałe pieniądze zakład musiał zarobić sam. Przykład: plan finansowy na dany rok wynosił 8 mln zł. Zakład musiał zarobić 4 mln zł, aby otrzymać dotację w takiej samej wysokości.

Niestety, POSiR od dłuższego czasu nie był w stanie tego wypracować. Z różnych przyczyn.

Zostając jednostką budżetową miasta, nie musi już „wyrabiać” 50 procent normy. Wszystkie swoje wydatki pokrywa bezpośrednio z miejskiego budżetu, zaś wszystkie dochody odprowadza na rachunek miasta.

Kwoty rosną i rosną

W miejskim budżecie na 2023 r. na kulturę fizyczną przeznaczono[paywall] 12 mln 888 tys. 685 zł, z czego ponad 9 mln zł na wydatki bieżące Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Z kolei przychody z obiektów zawiadywanych przez tę jednostkę budżetową miasta zaplanowane zostały na kwotę… 3 mln 100 tys. zł.

Reklama

W 2022 r. wydatki były zaplanowane na kwotę 7 mln 775 tys. zł. Dochody zaś na 3 mln 357 tys. 500 zł. Do 30 listopada ub.r. POSiR-owi udało się zarobić 2 mln 207 tys. 830 zł. Czyli o 1 mln 149 tys. 670 zł mniej niż zaplanowano.

W tym zestawieniu nie ma jednak zysków z stoku i lodowiska, a te elementy składowe – zdaniem szefostwa ośrodka – mają decydujący wpływ na efekt końcowy wykonania planu finansowego. Do otwarcia lodowiska doszło 18 listopada 2022 r., do otwarcia stoku – 23 grudnia 2022 r.

Czy przez tych kilkanaście dni funkcjonowania obu obiektów udało się wyrobić normę? Wątpliwe… Ale jeśli nawet by się to udało, mieszkańcy musieli dołożyć do działalności POSiR-u w 2022 r. kwotę 4 mln 417 tys. 500 zł.

W br. ta kwota wzrośnie i to znacznie. Z prostego rachunku wynika, że różnica między planowanymi wydatkami a dochodami to kwota 1 mln 487 tys. 828 zł. Mieszkańcy będą musieli dołożyć do działalności POSiR-u w 2023 r. kwotę 5 mln 905 tys. 328 zł.

Reklama

– Zwiększenie wydatków w porównaniu z poprzednim rokiem wynika z konieczności zabezpieczenia płacy minimalnej pracownikom POSiR oraz dużą liczbą odpraw emerytalnych i jubileuszowych dla pracowników. Ale także z faktu realizacji nowych zadań w 2023 roku, jak choćby współzawodnictwa sportowego. Oczywiście nie można zapominać o wzroście cen za energię elektryczną i cieplną – wyliczyła dyrektor POSiR Greta Ostrowska.

Kupić kredę czy zapłacić za halę?

Ale to nie koniec złych informacji dla mieszkańców. Bo dość znacznie, średnio o ok. 20 procent podrożały bilety wstępu na basen przy ul. 22 Stycznia i halę sportową przy ul. Mickiewicza. Zaboli zwłaszcza ledwo wiążące koniec z końcem placówki oświatowe prowadzone przez miasto i nie wiadomo, czy wszystkie będzie po prostu stać na krzewienie kultury fizycznej na obiektach POSiR-u.

Reklama

W porównaniu z ub.r. za 45 minut korzystania z dwóch sektorów hali cena wzrosła o 15 zł. Było 90 zł, jest 105 zł. Jeśli np. jakaś szkoła w ciągu tygodnia wynajmowała dwa sektory na 10 godzin lekcyjnych, będzie musiała teraz zapłacić 150 zł więcej. Kiedy niektóre nie mają pieniędzy na kredę czy papier do kserokopiarki, z pewnością nie zdecydują się na wydanie ich na zajęcia z wuefu…

Godzina zajęć na basenie (1 tor) dla szkół od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15 kosztowała w ub.r. 26 zł. W br. wzrosła do 32 zł, czyli o 6 zł, czyli o ponad 20 procent. A jeśli jakaś szkoła chciałaby zaplanować zajęcia po g. 15, musi zapłacić 7 zł więcej (było 32 zł, jest 39 zł za godzinę i 1 tor).

Reklama

Cóż, nie można oprzeć się wrażeniu, że mieszkańcy płacą… podwójnie. Nie dość, że muszą wydawać miliony złotych na działalność ośrodka w ciągu roku, to jeszcze tenże podnosi dla nich ceny… I jeszcze jedno: jeśli tak ma wyglądać wspomniane krzewienie kultury fizycznej wśród uczniów szkół różnych szczebli, to pomysłodawcom wypada tylko pogratulować.

Po kieszeni dostaną wszyscy

Podwyżki cen nie są tylko dla placówek oświatowych. Bilet normalny na basen (60 minut, dni robocze od g. 7 do g. 15) w br. jest droższy o 2 zł (było 9,50 zł, jest 11,50 zł). Bilet ulgowy kosztuje 1,50 zł więcej. Wstęp rodzinny jest droższy o 3 zł. To tylko kilka przykładów.

Reklama

Podobnie rzecz się ma z wynajmem hali sportowej. O 15 zł wzrosła cena z 45 minut zajęć na dwóch sektorach dla grup zorganizowanych na zajęcia sportowo-rekreacyjne (było 114 zł, jest 129 zł). Tyle samo wzrósł wynajem dwóch sektorów na treningi dla przemyskich klubów sportowych uczestniczących w rozgrywkach ligowych (było 90 zł, jest 105 zł). Aż o 30 zł za 45 minut wzrosła kwota za korzystanie z hali na rozgrywki ligowe (było 200 zł, jest 230 zł). To także nie wszystkie przykłady…

Pod koniec ub.r. poprosiliśmy szefostwo POSiR-u o przedstawienie zestawień (za 2022 r.) dotyczących podmiotów korzystających z obiektów POSiR, w szczególności: hali sportowej przy ul. Mickiewicza, boiska piłkarskiego przy ul. 22 Stycznia, krytej pływalni przy ul. 22 Stycznia i stoku narciarskiego na Zniesieniu oraz podmiotów, które płacą za wynajem, możliwość korzystania z ww. obiektów. A także o to, jakie to były kwoty (zyski) z rozbiciem na poszczególne kluby, stowarzyszenia, organizacje, szkółki sportowe.

Reklama

– POSiR nie ma możliwości przedstawić takich zestawień z uwagi na to, że nie prowadzimy tego typu statystyki. Sporządzenie takich zestawień wymagałoby zaangażowania wielu osób na długi okres czasu, co z uwagi na kończący się rok budżetowy nie jest obecnie możliwe – odpowiedziała dyrektor tej jednostki budżetowej miasta G. Ostrowska.

Można więc wywnioskować z tej odpowiedzi, że POSiR nie wie, kto korzysta z jego obiektów, komu wynajmuje swoje obiekty i na jakich zasadach. Nie wiadomo także, kto za wynajem obiektów płaci, a kto nie płaci…

Reklama

Uregulowali zobowiązania

Jest też i dobra wiadomość dla mieszkańców, bo nie będą musieli jeszcze więcej łożyć na utrzymanie tej jednostki. Otóż POSiR miał zobowiązania finansowe wobec miejskiej spółki MPEC. To kwota ponad 158 tys. zł. Do tego dochodziły odsetki w kwocie prawie 109 tys. zł. Zgodnie z zapisami umowy, jeśli do końca 2022 r. owe zobowiązania zostałyby spłacone, odsetki zostałyby umorzone. I tak się stało.

– Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji uregulował wraz z końcem roku 2022 posiadane wobec spółki MPEC zobowiązania w kwocie ponad 158 tys. zł, co spowodowało wejście w życie porozumienia, umożliwiającego umorzenie odsetek w kwocie niespełna 109 tys. zł – potwierdził Kamil Krukiewicz z Biura Prezydenta Miasta Przemyśla.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama