Reklama

Sprawia, że książka wciąż ma swoją wartość

Kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Żurawicy Agnieszka Lech-Olszańska znalazła się w gronie trzech najlepszych bibliotekarzy w województwie podkarpackim w 2023 r. Niedawno odebrała z tej okazji medal „W dowód uznania”, ustanowiony przez zarząd Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie.

Medal „W dowód uznania” przyznawany jest od 1997 r. Nadaje się go osobom i instytucjom za dokonania i zasługi, istotne dla rozwoju polskiego bibliotekarstwa, czytelnictwa oraz informacji naukowej, na które składają się działania organizacyjne, modernizacyjne, dydaktyczne, badawcze, wydawnicze i popularyzatorskie.
A. Lech-Olszańska z bibliotekarstwem związana jest od 2009 r. Od tegoż roku kieruje Gminną Biblioteką Publiczną w Żurawicy. Lista jej osiągnięć, tych większych i tych mniejszych, jest doprawdy spora.

– Bardzo się staramy, aby biblioteka była miejscem przyjaznym dzieciom i dorosłym. Ale nie zamykamy się w czterech ścianach. Bo to byłoby najgorsze dla promocji czytelnictwa. Współpracujemy z przedszkolami i szkołami. Organizujemy lekcje biblioteczne, warsztaty, ferie i wakacje w bibliotece

Reklama

– wyliczyła[paywall].

Powołała do życia dwa Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie z pisarzami. W ostatnim czasie żurawicką bibliotekę odwiedziły: Ałbena Grabowska, Agnieszka Jeż, Anna Ziobro, Małgorzata Matwij, Maja Drozd, Alina Przydatek. Dużym wydarzeniem była organizacja 7. edycji „Romansu z literaturą”, gdzie o swojej twórczości opowiadali lokalni poeci (Anna Lasek, Małgorzata Żak-Lorenowicz czy Miłosz Beer) i zaproszeni goście, a swoje obrazy zaprezentował malarz z Żurawicy Tadeusz Morawski.

Reklama

Książka musi być w domu

– Przeczytać i zrozumieć dobrą książkę to znacznie większa wartość niż przesiedzieć przed komputerem czy telefonem komórkowym wiele godzin. Robimy, co możemy, aby zachęcać do sięgania po nie. Książka musi być w domu. Jeśli jej nie ma, a jest ogromny telewizor, przygody z książką nikt nie rozpocznie

– powiedziała A. Lech-Olszańska.

Warto dodać, że dzięki jej staraniom wszystkie filie biblioteki na terenie gminy (Wyszatyce, Bolestraszyce, Maćkowice, Kosienice i Orzechowce), a także jej „serce”, czyli główna siedziba w Żurawicy zostały wyremontowane i dostosowane do potrzeb czytelników.

Reklama

W ub.r. pani Agnieszka zorganizowała i współorganizowała ponad 90 przedsięwzięć dla łącznie 1 tys. 847 uczestników. Były to zarówno ogólnopolskie akcje (Tydzień Bibliotek, akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile – Muzeum Polin”, Narodowe Czytanie, kampania czytelnicza „Mała Książka Wielki Człowiek”, Noc Bibliotek czy Zgrana Biblioteka), jak i lokalne (Dzień Kobiet w bibliotece, Dzień Dziecka, literacko-piernikowe warsztaty z lokalnym twórcą, kiermasze świąteczne, pikniki). Jest współorganizatorem rajdu rowerowego „Odjazdowy Bibliotekarz”, który ma na celu integrować środowisko bibliotekarzy.

– Czy chce mi się jeszcze chcieć? To nie tylko praca, ale także, a może przede wszystkim, pasja. Łączę przyjemne z pożytecznym. Jeśli te obie rzeczy współgrają, jest znakomicie

Reklama

– zapewniła.

Drugą wielką pasją A. Lech-Olszańska jest taniec. Z Zespołem Ludowym Ziemi Przemyskiej „Trójczyce” związana jest od dziecka. Tam także wspaniale się realizuje...

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/11/2024 08:05
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama