Reklama

Starosta: – Nie będzie likwidacji szkoły

03/02/2016 12:27

W ostatnim czasie pojawiły się pogłoski o planach likwidacji Zespołu Szkół w Oleszycach. Niepokój spotęgowało pismo, jakie starosta lubaczowski wystosował do burmistrza miasta i gminy Oleszyce.

Józef Michalik zaproponował w nim współpracę między prowadzonym przez starostwo Zespołem Szkół a Gimnazjum w Oleszycach, którego organem prowadzącym jest gmina. Burmistrz Andrzej Gryniewicz jednak nie przystał na propozycję, argumentując[paywall], że budynek gimnazjum w zupełności zaspokaja potrzeby szkoły.
Starosta zapewnia, że szkoły likwidować nie zamierza. – Ta placówka nie jest do likwidacji. Jeśli nie będzie naboru, będzie modyfikowana w kierunku kształcenia zawodowego, mamy pomysł, że będzie tam centrum szkolenia zawodowego – mówi.

Wykorzystać puste pomieszczenia

Problemem jest fakt, że budynek w dużej mierze jest niewykorzystany. – Każda działalność, jaka jest możliwa w wolnych pomieszczeniach szkoły, będzie przez nas rozważana. Mamy wolne miejsca w internacie, gdzie jest całe piętro do przebudowy, mamy budynki dydaktyczne, których powierzchnia jest wykorzystywana w połowie. Jeśli byłby jakiś podmiot zainteresowany prowadzeniem zajęć, dokształcaniem dorosłych, to jesteśmy chętni do współpracy – zapowiada starosta.
– Czynnik demograficzny mamy, jaki mamy, ale nigdy nie siedzieliśmy z założonymi rękami i próbowaliśmy uatrakcyjnić ofertę edukacyjną szkoły. Wprowadziliśmy siedem nowych kierunków kształcenia, otworzyliśmy ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego, w którym możemy prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe dla grup zewnętrznych – mówi dyrektor ZS Barbara Możdżan.
Zapewnia, że nowe kierunki kształcenia są tworzone pod kątem zapotrzebowania na rynku pracy. – Wszystkie otrzymały pozytywną akceptację powiatowej i wojewódzkiej rady zatrudnienia – deklaruje.
Szkoła dysponuje również dobrą bazą dydaktyczną i sprzętem szkoleniowym. Są to m.in. pracownie symulacyjne do przedmiotów leśnych, hotelarsko-turystycznych oraz gastronomicznych.

Może e-learning?

W najbliższych tygodniach placówka chce postawić na szeroko zakrojoną promocję, planuje organizować warsztaty i spotkania z doradcami zawodowymi dla młodzieży. – Myślimy również o kształceniu na odległość na platformie e-learningowej. Jesteśmy już po szkoleniach i możemy uruchomić taką formę kształcenia – mówi dyrektor.
Obecnie w szkole uczy się ponad 230 uczniów, z czego ponad 80 w pierwszych klasach. Są to uczniowie technikum, szkoły zawodowej i szkoły policealnej dla młodzieży. Oprócz tego placówka dysponuje również ofertą edukacyjną dla dorosłych. Z danych, jakie uzyskaliśmy w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie, do Zespołu Szkół w Oleszycach samorząd musiał dopłacić w ubiegłym roku 600 tys. zł, a do Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie ponad 470 tys. zł. Subwencja oświatowa wystarcza natomiast na utrzymanie Zespołu Szkół w Lubaczowie.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama