Reklama

Stok gotowy. Kołowrotki na lodowisku. A jak nie będzie zimy?

Rozmowa z dyrektorem Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Przemyślu Markiem Osiadaczem.

Teoretycznie niebawem ma rozpocząć się zima. Co dzieje się na stoku narciarskim?
– W styczniu przyszłego roku minie dziesięć lat od otwarcia naszego stoku. W związku z tym musieliśmy przeprowadzić generalny przegląd obu kolejek. Każde krzesełko i układ napędzający został dokładnie sprawdzony. W połowie listopada doszło do odbioru obu kolejek przez Transportowy Dozór Techniczny. Założyliśmy, że na początku grudnia będziemy gotowi, aby zacząć trasy naśnieżać. Dysponujemy dziesięcioma armatkami śnieżnymi. Prognozy długoterminowe są bardzo różne i nie zawsze trafne. Przy super sprzyjającej pogodzie potrzebujemy czterech dób, aby puścić na trasy narciarzy. Ważna, oprócz oczywiście temperatury, jest wilgotność powietrza. Jeśli jest bardzo wysoka, to tworzy się tak zwana breja, która jest niebezpieczna dla zjeżdżających[paywall].

A jak znowu nie będzie zimy?
– Lepiej o takich sytuacjach nie myśleć. Nie chcemy takiego scenariusza, co nie znaczy, że jest niemożliwy. To dla nas ogromne straty. Najwięcej narciarzy jest między świętami a Nowym Rokiem oraz w czasie ferii zimowych. Jesteśmy zakładem budżetowym i możemy być dotowani przez miasto w wysokości pięćdziesięciu procent rocznego budżetu, drugie mamy wypracować sami. W zeszłym roku sezon trwał nieco ponad miesiąc. Naśnieżanie kosztuje, ale trzeba także pamiętać, że trudno jest oszacować koszty tego przedsięwzięcia. Wszystko w tym wypadku także zależy od pogody. Bywały lata, że sztuczny śnieg trzymał się długo, bywały i takie, że wszystko spłynęło.

Ile musi trwać sezon, abyście wyszli na plus?
– Trudno powiedzieć. To nie jest policzalne. Może wystarczyć miesiąc, czasami nie wystarczy półtora miesiąca. To jak gra w ruletkę.

Reklama


fot.Mariusz Godos
Wyciąg narciarski jest po generalnym przeglądzie.

Z lodowiskiem takich problemów być nie powinno. Wreszcie ktoś wpadł na dobry pomysł, aby w sezonie letnim także czerpać z niego jakieś zyski.
– Rzeczywiście uruchomienie lodowiska nie jest aż tak bardzo uzależnione od pogody. Jedynym minusem jest brak zadaszenia i kiedy spadnie deszcz, to lód do niczego się nie nadaje. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to myślimy o otworzeniu lodowiska na przełomie listopada i grudnia. Trzy dobry z mrozem wystarczą, aby kilka lanych warstw wody zamarzło. Mam przy okazji dobrą wiadomość dla wszystkich łyżwiarzy. Kończymy montaż tak zwanego systemu dostępu. Będą popularne kołowrotki. Do tej pory było tak, że na lodowisku były godzinne wejścia, ale tylko o pełnej godzinie. Potem była półgodzinna przerwa technologiczna. Teraz wprowadzone zostaną bloki trzygodzinne. Nie będzie sztywnej godziny, o której trzeba będzie przyjść. Będzie można zapłacić za godzinę, ale jeśli ktoś zechce być dłużej, to przy wyjściu uiści opłatę za dłuższy pobyt. Jeśli chodzi o wynajem placu latem,to krośnieńska firma już jest zainteresowana wydzierżawieniem płyty lodowiska na przyszły rok. Interes w tym jest obopólny.

Ile będą kosztowały bilety na stok i lodowisko?
– Na lodowisko ceny się nie zmienią. Na stok najprawdopodobniej także nie podwyższę cen biletów. Chcę jednak wprowadzić pewne kosmetyczne zmiany, dostosowując ceny do aktualnych potrzeb narciarzy. Powołany został specjalny zespół, który dogrywa szczegóły. Tych nie chciałbym jeszcze ujawniać, ale powiem, że to wyjdzie tylko z korzyścią dla narciarzy. Tym sposobem będziemy chcieli zachęcić do przyjeżdżania na nasz stok narciarzy nie tylko z Podkarpacia, ale i z innych regionów Polski.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    lolo - niezalogowany 2015-11-28 16:35:37

    Jaka mądrość i zatroskanie z tej twarzy bike????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zorro - niezalogowany 2016-01-13 03:45:13

    No i juz tyko płetwy na lodowisku

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama